Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MSWiA: MSWiA przekazało 616 czujek tlenku węgla dla słuchaczy Polskiego Radia (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MSWiA: MSWiA przekazało 616 czujek tlenku węgla dla słuchaczy Polskiego Radia (komunikat)

– Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło rozpoczęcie ogólnopolskiej kampanii społecznej we współpracy z Polskim Radiem pod hasłem „Czad i ogień. Obudź czujność”.

W ramach akcji, na antenie Programu 1 Polskiego Radia odbędą się konkursy, w których można wygrać czujkę czadu. MSWiA przekazało 616 czujników tlenku węgla, a kampania potrwa do 31 marca br.

Podczas akcji „Czad i ogień. Obudź czujność” Polskie Radio będzie organizować konkursy dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało nagrody dla słuchaczy – czujniki tlenku węgla. Nagrody trafią do uczestników, którzy udzielą najlepszych odpowiedzi na pytania konkursowe. W ramach kampanii będą emitowane spoty edukacyjne dotyczące zagrożeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla. Konkursy będą odbywały się nie tylko na antenie głównej, ale także na antenach pozostałych stacji radiowych – Dwójce, Trójce oraz Czwórce.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji regularnie edukuje społeczeństwo na temat zatrucia czadem. Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji, wypowiedział się na temat rozpoczętej kampanii społecznej.

„Corocznie podkreślamy powagę zagrożenia związanego z czadem. Warto zainstalować czujki, które mogą uratować życie nam i naszym najbliższym. Zbliżający się Dzień Babci i Dzień Dziadka to doskonała okazja, by zadbać o nich prezentując im czujkę. Wspólnie możemy zapobiec wielu tragediom, a budowanie świadomości to klucz do poprawy bezpieczeństwa” – powiedział minister Siemoniak.

W najbliższych audycjach będziemy mieli okazję posłuchać strażaków, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Będą też odpowiadać na pytania dotyczące bezpiecznego korzystania z urządzeń grzewczych w sezonie jesienno-zimowym.

Czad – cichy morderca

Najczęstszą przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest nieszczelność przewodów kominowych w domach. Czad powstaje podczas niekompletnego spalania materiałów palnych. Jest to gaz bezwonny i bezbarwny o silnych właściwościach toksycznych. Ponieważ jest lżejszy od powietrza, gromadzi się głównie pod sufitem. Objawy zatrucia czadem to m.in. bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie oraz przyspieszona praca serca.

Wraz z nadejściem sezonu grzewczego wzrasta ryzyko zatrucia czadem. W 2024 roku w Polsce odnotowano ponad 13 tysięcy pożarów sadzy, które spowodowały obrażenia u 120 osób i śmierć 5. Ponadto, odnotowano ponad 4,3 tysiąca zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla (czadu), w których 1 338 osób zostało poszkodowanych, a 53 zginęły.

W ciągu samego początku nowego roku miało miejsce już 1 093 pożarów sadzy, w wyniku których 11 osób odniosło obrażenia. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych. Co do przypadków związanych z emisją tlenku węgla (czadu), odnotowano 273 zdarzenia, w których ucierpiało 106 osób, a 2 zmarły.

Zadbaj o poprawną instalację

Poprawną instalację czujników powinny szczególnie zwrócić uwagę osoby posiadające piece grzewcze, piecyki gazowe w łazienkach oraz kuchenki gazowe. Aby uniknąć potencjalnych zagrożeń związanych z zatruciem czadem, konieczne jest regularne przeprowadzanie przeglądów instalacji grzewczych i wentylacyjnych.

Urządzenia grzewcze muszą być używane zgodnie z instrukcją i regularnie sprawdzane pod kątem sprawności. Ważne jest, aby nie zasłaniać ich i zapewnić swobodny przepływ powietrza poprzez kratki wentylacyjne. Po wymianie okien, konieczne jest również sprawdzenie funkcjonowania wentylacji, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

Informujemy, że wszystkie komunikaty publikowane na naszej stronie są prezentowane w formie oryginalnej, bez wprowadzania przez naszych redaktorów jakichkolwiek zmian. Odpowiedzialność za treść komunikatu ponosi nadawca, zgodnie z przepisami prawa prasowego. (PAP)


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version