Nauka i technologie

Laicy równie często jak znawcy przeżywają dreszcze emocji słuchając Pendereckiego

Według eksperymentu UJ, zarówno laicy jak i znawcy doświadczają dreszczy emocji słuchając „Siedmiu bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego. Choć znawcy skupiają się na analizie fragmentów utworu, odbiór emocjonalny pozostaje niezmienny bez względu na stopień przygotowania odbiorców.

Badania naukowe wykazały, że muzyka ma znacznie szerszy wpływ na nasz mózg niż tylko dostarczanie emocji. Dźwięki potrafią aktywować różne obszary mózgu i tworzyć nowe połączenia, co może wpływać na naszą sprawność intelektualną – informuje Centrum Badań Mózgu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie McGilla potwierdzają, że osoby doświadczające dreszczy podczas słuchania muzyki aktywują głęboko położone struktury mózgowe. Psycholog Matthew Sachs odkrył większą ilość połączeń nerwowych pomiędzy korą słuchową a przednią korą wyspy oraz środkową korą przedczołową u tych osób, co sugeruje zwiększoną integrację doświadczeń z różnych zmysłów i emocji.Czy wyniki te można zastosować do zrozumienia muzyki współczesnej, która często jest postrzegana jako hermetyczna i wywołująca trudne do zidentyfikowania emocje? Naukowcy z Centrum Badań Mózgu Uniwersytetu Jagiellońskiego i Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach postanowili to sprawdzić.

Więcej informacji na temat przeżywania dreszczy emocji przez laików i znawców znajdziesz pod tym adresem: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C106007%2Claicy-rownie-czesto-jak-znawcy-przezywaja-dreszcze-emocji-sluchajac


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl