Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Największy spadek liczby samobójstw od dziesięciu lat
Polityka i społeczeństwo

Największy spadek liczby samobójstw od dziesięciu lat

Według danych Komendy Głównej Policji, w ciągu 10 lat liczba samobójstw w Polsce spadła z 6165 w 2014 roku do 4845 w 2024 roku, co stanowi spadek o 21,4 proc. Zdaniem dr Halszki Witkowskiej, wiceprezeski Stowarzyszenia Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, wyniki te są efektem wprowadzenia standardów branżowych dla różnych grup zawodowych oraz działań międzyresortowych mających na celu zapobieganie samobójstwom.

W raporcie „Samobójstwa i próby samobójcze w Polsce w latach 2020-2024 na podstawie danych KGP” przedstawiono najbardziej widoczny spadek liczby samobójstw w Polsce pomiędzy rokiem 2023 a 2024, który wyniósł 7,4 proc. (388 samobójstw mniej). Wśród dzieci i młodzieży ten spadek wyniósł 12,4 proc.

Obserwuje się stopniowy wzrost liczby prób samobójczych w całej populacji, które zostały odnotowane przez funkcjonariuszy policji w ostatnich latach (należy pamiętać, że jest to tylko część zjawiska ze względu na niezgłaszanie wszystkich incydentów).

Wzrost liczby prób samobójczych wykazuje tendencję malejącą: w roku 2021 wzrost wyniósł 24 proc., w roku 2022 niespełna 11 proc. a w roku 2023 – 1,8 proc. Prognozowany wzrost w roku 2024 to 5,9 proc. Największy przyrost prób samobójczych w poszczególnych latach zaobserwowano wśród dziewcząt, gdzie od roku 2020 do 2023 nastąpił ponadtrzykrotny wzrost (315 proc). W przypadku chłopców wzrost wyniósł 178 proc. Warto zauważyć, że w grupie poniżej 19. roku życia w roku 2024 odnotowano wzrost prób samobójczych o 3 proc., tak samo jak w roku 2023. Skokowa tendencja wzrostowa w tej grupie wiekowej z roku 2021 i 2022 została mocno wyhamowana.

Według najnowszego raportu, liczba samobójstw w roku 2024 wykazuje tendencję ogólnego spadku. Może to być efektem rozwijającego się systemu profilaktyki oraz wzrostu świadomości społecznej na temat samobójstw.

Współpraca międzyresortowa mogła odegrać istotną rolę w redukcji liczby samobójstw. Anna Gil, kierownik Biura ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym, podkreśliła, że ważnym krokiem w tej kwestii było opracowanie standardów branżowych dotyczących rozmów na temat kryzysów psychicznych. Te zbiory reguł zawierają praktyczną wiedzę dotyczącą działań profilaktycznych, pomagając osobom pracującym z różnymi grupami społecznymi, takimi jak nauczyciele, pracownicy socjalni, duchowni czy służby mundurowe, w codziennej pracy, także w sytuacjach kryzysowych.

„Cztery lata pracy międzyresortowej przenoszą efekty. Dane pokazują, że wysiłki idą w dobrym kierunku” – mówił Wojciech Konieczny, wiceminister zdrowia.

Paulina Piechna-Więckiewicz, wiceminister edukacji, podkreśla, że współpraca międzyresortowa jest kluczowa dla poprawy systemu ochrony zdrowia. Jest przekonana, że ta współpraca powinna być rozszerzana na kolejne ministerstwa.

W opinii Pauliny Piechny-Więckiewicz, wiceminister edukacji, istotne jest, aby luka w systemie ochrony zdrowia była zacieśniana poprzez współpracę międzyresortową. Zdaniem wiceminister, współpraca ta powinna być rozszerzana na kolejne ministerstwa.

„Chcemy w tym roku wprowadzić standardy i szkolenia dla dwóch grup, które mają kontakt z osobami zagrożonymi samobójstwami – dla kuratorów sądowych, zwłaszcza rodzinnych, i pracowników w placówkach resocjalizacyjnych” – podał prof. Marek Konopczyński, pełnomocnik ministra sprawiedliwości do spraw nieletnich.

„Mamy wypracowane modele zachowań. Powstały też standardy dla grup mundurowych: poradnik, jak postępować, jeśli mamy do czynienia z osoba zagrożoną samobójstwem” – mówił nadinspektor dr Tomasz Michułka.

Od około roku trwają prace w Ministerstwie Sprawiedliwości nad standardami postępowania w przypadkach zachowań suicydalnych i kryzysowych.

Policja również zaangażowana jest w systemową pomoc osobom w kryzysie samobójczym.

Dr Halszka Witkowska uważa, że grupy zawodowe, takie jak nauczyciele i policjanci, oraz Biuro ds. Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym odgrywają istotną rolę w reakcji na zachowania suicydalne. Dodatkowo, rodzice i nauczyciele mniej boją się reagować.

„Mamy pierwszy od 10 lat tak duży spadek samobójstw w populacji ogólnej i pierwszy raz od 10 lat liczba samobójstw spadła poniżej 5 tys. rocznie. Jesteśmy czujni jako otoczenie, a to najważniejsze, gdyż wielu tragediom można zapobiec” – zaznaczyła dr Halszka Witkowska.

Możesz znaleźć najnowszy raport dotyczący liczby samobójstw i prób samobójczych w Polsce w 2024 roku na stronie: https://zapobiegajmysamobojstwom.pl/konferencja-prasowa-najnowsze-dane-dotyczace-liczby-samobojstw-i-prob-samobojczych-w-polsce-w-2024-roku-dzialania-i-rozwiazania/

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat działań i rozwiązań związanych z problematyką samobójstw, zapraszamy do odwiedzenia linku do raportu: https://zapobiegajmysamobojstwom.pl/konferencja-prasowa-najnowsze-dane-dotyczace-liczby-samobojstw-i-prob-samobojczych-w-polsce-w-2024-roku-dzialania-i-rozwiazania/


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version