– Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazuje ważną informację:
Komisja Europejska wydała dwa wnioski legislacyjne mające na celu wzmocnienie pozycji rolników i przywrócenie zaufania między podmiotami w łańcuchu dostaw produktów rolno-spożywczych. Wszystkie podmioty łańcucha dostaw żywności mają możliwość zgłaszania uwag do 10 marca 2025 r.
Zmiany w obecnych ramach prawnych
Pierwszy projekt rozporządzenia obejmuje zmiany w rozporządzeniu ustanawiającym wspólną organizację rynków produktów rolnych (1308/2013) oraz w rozporządzeniach Unii Europejskiej dotyczących Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej oraz finansowania Wspólnej Polityki Rolnej (2021/2115 i 2021/2116).
Nowe rozporządzenie obejmuje przepisy dotyczące:
– obowiązku pisemnych umów na dostawy produktów rolnych,
– klauzuli rewizyjnej w umowach długoterminowych,
– rejestracji umów,
– wprowadzenia systemu mediacji,
– zasad uznawania organizacji producenckich,
– limitu unijnej pomocy finansowej udzielanej uznanym organizacjom producentów realizującym program operacyjny,
– ram prawnych dla dobrowolnych oznaczeń, takich jak: „uczciwe”, „sprawiedliwe” i „krótkie łańcuchy dostaw”, które mogą być stosowane na etykiecie produktu, materiałach reklamowych, dokumentach handlowych.
Jeśli masz uwagi do projektu rozporządzenia, możesz je zgłosić na stronie: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14481-EU-farm-policy-strengthening-farmers-position-in-the-food-supply-chain_pl
Możesz również skorzystać z formularza kontaktowego dostępnego na stronie internetowej, aby przesłać swoje uwagi dotyczące projektu rozporządzenia.
Projekt współpracy organów w łańcuchu dostaw
Nowe rozporządzenie ma na celu usprawnienie współpracy organów w egzekwowaniu przepisów dotyczących nieuczciwych praktyk handlowych w łańcuchu dostaw produktów rolno-spożywczych, zwłaszcza w przypadku transgranicznych dochodzeń. Przepisy te mają na celu poprawę współpracy organów w zakresie wzajemnej pomocy w dochodzeniach dotyczących nieuczciwych praktyk handlowych między przedsiębiorstwami w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych.
Aby zgłosić uwagi dotyczące projektu rozporządzenia, prosimy odwiedzić stronę: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14482-Polityka-rolna-UE-zaciesnienie-wspo%C5%82pracy-w-celu-egzekwowania-przepisow-dotyczacych-nieuczciwych-praktyk-handlowych-w-%C5%82ancuchu-dostaw-produktow-rolno-spozywczych_pl
Prosimy o zgłaszanie uwag na temat projektu rozporządzenia za pośrednictwem następującej strony internetowej: https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/14482-Polityka-rolna-UE-zaciesnienie-wspo%C5%82pracy-w-celu-egzekwowania-przepisow-dotyczacych-nieuczciwych-praktyk-handlowych-w-%C5%82ancuchu-dostaw-produktow-rolno-spozywczych_pl
Dodatkowe informacje
Aby wziąć udział w konsultacjach, konieczne jest zarejestrowanie się lub zalogowanie na stronie:
https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say_pl
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl