Rozmowa z Jarkiem Rotem, Chief Sustainability Officer w BNP Paribas Bank Polska S.A. oraz Mateuszem Masiakiem, prezesem zarządu Envirly.
Współpracują od 2022 roku – najpierw w formie pilotażu, testując rozwiązania Envirly wśród klientów banku, a następnie umocnili relacje, gdy Bank BNP Paribas zdecydował się zainwestować w Envirly. Zmienił się rynek raportowania ESG od tamtego czasu? Czy dostrzegają większą świadomość i zaangażowanie firm w obszarze ESG?
Jarek Rot zauważa, że temat zrównoważonego rozwoju zyskuje na znaczeniu, ale dla sektora finansowego w Polsce nie jest to nowość. Raportowanie jest tylko jednym z aspektów odzwierciedlającym, w coraz bardziej rzetelny sposób, realnie podejmowane działania. Wiele banków od dawna przygotowuje raporty w tym obszarze. Bank BNP Paribas zdobył wyróżnienie w konkursie The Best Annual Report, organizowanym przez Instytut Rachunkowości i Podatków (IRiP), w kategorii „Banki i instytucje finansowe” po raz szósty w 2024 r., a trzeci raz z rzędu otrzymał nagrodę główną. To dowód na to, że raporty są przejrzyste i wartościowe oraz w dobry sposób opisują podejmowane działania. Bank może dzielić się tym doświadczeniem, wspierając Klientów w zielonej transformacji.
Po wprowadzeniu Dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), która dotyczy ponad 3 tys. firm w Polsce i ponad 40 tys. w całej UE, zwiększyło się zainteresowanie inwestycjami w zrównoważony rozwój. Nasze badanie, „Koniunktura zrównoważonych zmian biznesu w Polsce”, przeprowadzone wśród małych, średnich i dużych przedsiębiorstw działających w Polsce, wykazało, że jedna trzecia firm już zainwestowała w zrównoważony rozwój, a kolejne 10% planuje dołączyć do tego grona w ciągu trzech lat. Dla ponad połowy respondentów największą barierą przy wdrażaniu zrównoważonych zmian są koszty finansowe, a dla 35% istotne znaczenie mają bariery ustawodawcze i prawne wynikające z rozległego prawa.
Podkreślenie opłacalności inwestycji w dekarbonizację jest kluczowe dla firm. Mają one krótki okres zwrotu z inwestycji, co buduje ich przewagę konkurencyjną i zwiększa atrakcyjność dla partnerów handlowych. Takie podejście przynosi korzyści nie tylko dla środowiska, ale także umacnia długoterminową kondycję firmy i gospodarki jako całości.
Bank BNP Paribas wspiera przedsiębiorstwa w procesie zielonej transformacji poprzez oferowanie zrównoważonych produktów i usług oraz udostępnianie platformy do raportowania zgodnego z międzynarodowymi standardami i normami, takimi jak GHG Protocol oraz ISO 14064-1, we współpracy z Envirly.
Envirly to platforma, która wspiera firmy w ich zielonej transformacji poprzez diagnozowanie obecnej sytuacji, określanie kierunku zmian i wdrażanie efektywnych i opłacalnych działań. Bank BNP Paribas dodatkowo pomaga Klientom w pozyskiwaniu dotacji i korzystaniu z programów, które mogą dodatkowo obniżyć koszty transformacji.
Mateusz Masiak zauważa, że rynek uległ znaczącym zmianom od 2022 roku, kiedy zaczęli współpracę. Obecnie, w pierwszym kwartale 2025 roku, największe firmy już raportują, co jest kluczowym momentem, w którym przedsiębiorstwa będą musiały spełniać wymogi regulacyjne dotyczące raportowania zrównoważonego rozwoju. Firmy zdają sobie sprawę, że raportowanie ESG jest konieczne, chociaż nie wszystkie wiedzą, jak to skutecznie zrobić. Choć wciąż są organizacje, które mają problemy z wdrożeniem tych rozwiązań, są one coraz rzadsze. Większość firm teraz nie zastanawia się nad tym, czy ESG jest istotne, lecz nad tym, jak najlepiej sprostać wymaganiom.
Wyzwania związane z zrównoważonym rozwojem są liczne. Nie wystarczy jedynie stworzyć raportu zrównoważonego rozwoju – konieczne jest opracowanie kompleksowej strategii uwzględniającej szanse i zagrożenia związane ze środowiskiem, społeczeństwem i ładem korporacyjnym na krótką i długą metę. Zrównoważony rozwój wymaga całościowego podejścia do prowadzenia biznesu zgodnego z zasadami zrównoważonego rozwoju, a nie tylko raportowania.
Czego Panie i Panowie uważają, że obecnie najbardziej brakuje na rynku ESG?
JR: Obecnie brakuje przede wszystkim rzetelnej wiedzy o skomplikowanych wymogach prawnych oraz wsparcia zaufanych partnerów w procesie transformacji. Ponad jedna trzecia firm, które badaliśmy, wskazuje, że nie rozumie obowiązujących przepisów. Dlatego też staramy się wspierać naszych Klientów kompleksowo – oferując nie tylko wiedzę, ale też konkretne rozwiązania, które ułatwiają transformację. Dla firm przygotowaliśmy m.in. kredyty i leasing na fotowoltaikę, kredyt ekologiczny czy EKO Max. Oferujemy również kredyty obrotowe powiązane z realizacją celów w zakresie ESG, czyli Sustainability-Linked Loans, z podnoszeniem jakości zarządzania aspektami ESG, a co za tym idzie wyniku ratingu ESG, czyli ESG Rating Linked Loans, czy produkty takie jak Zielona Gwarancja KUKE.
Jako globalny bank, aktywnie wspieramy rozwój gospodarki niskoemisyjnej poprzez finansowanie zrównoważonych inwestycji oraz ograniczanie naszego zaangażowania w sektorach o wysokiej emisyjności. Dążymy do budowania przyszłości opartej na zrównoważonym rozwoju i ochronie środowiska.
Obecnie wiele firm ma problem z brakiem odpowiednich narzędzi do skutecznej analizy danych związanych z ESG, co utrudnia podejmowanie świadomych decyzji. Istnieje niewiele rozwiązań na rynku, które skutecznie integrują zweryfikowane narzędzia z doradztwem, co sprawia, że przedsiębiorstwa mają trudności z pełnym zrozumieniem i wdrożeniem strategii ESG.
W ciągu ostatnich dwóch lat dokonały się znaczące zmiany, jednak edukacja i świadomość na temat ESG wśród przedsiębiorstw pozostawiają wiele do życzenia. Firmy coraz częściej dostrzegają konieczność raportowania, lecz wciąż brakuje im wiedzy, aby efektywnie wdrożyć te zasady w praktyce.
Jak rozwinęło się Envirly w ciągu ostatniego półtora roku?
MM: Envirly początkowo było tylko narzędziem do zarządzania śladem węglowym organizacji, ale obecnie jest kompleksową, certyfikowaną platformą do raportowania zrównoważonego rozwoju zgodną z Dyrektywą CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Oprócz analizy podwójnej istotności, raportowania wskaźników, obliczania śladu środowiskowego produktów, tworzenia raportów CBAM i zarządzania śladem węglowym, oferujemy również usługi doradcze. Nasz zespół liczy obecnie 40 osób, współpracujemy z ponad 50 partnerami i 300 firmami, a biura mamy w Polsce, Rumunii i Czechach. Naszym celem jest wspieranie firm w realizacji strategii ESG poprzez dostarczanie niezbędnych narzędzi i wiedzy.
Dlaczego uważają Państwo, że promowanie zrównoważonego rozwoju wśród klientów i otoczenia Banku jest tak istotne?
JR: Zmiany klimatyczne i degradacja środowiska wymagają natychmiastowych działań na wszystkich poziomach – od globalnego po lokalnego. Zgodnie z aktualizacją Krajowego Planu Energii i Klimatu, finansowanie inwestycji związanych ze wsparciem zrównoważonego rozwoju będzie kosztować ponad 1,5 bln zł. Sektor bankowy będzie miał kluczową rolę – od edukacji klientów po finansowanie inwestycji dekarbonizacyjnych.
Bank BNP Paribas konsekwentnie realizuje strategię GObeyond na lata 2022-2025, integrując cele biznesowe z zasadami zrównoważonego rozwoju. Oferujemy naszym Klientom różnorodne możliwości finansowania inwestycji zgodnych z zasadami ESG, udostępniamy nasze doświadczenie oraz wypracowane praktyki, a także kompleksową pomoc w monitorowaniu i redukcji emisji. Od lipca br. platforma do obliczania śladu węglowego jest dostępna dla wszystkich naszych klientów biznesowych – od korporacji, przez MŚP, po mikrofirmy. Budowanie świadomości i wsparcie klientów odgrywają kluczową rolę w sukcesie zielonej transformacji.
BNP Paribas i Envirly planują rozwijać swoją współpracę poprzez dalsze prace nad modułami platformy, które zostaną udostępnione wszystkim klientom biznesowym. Partnerstwo to jest doskonałym przykładem zrównoważonego rozwoju, który wymaga współpracy.
Współpraca Banku BNP Paribas z Envirly jest doskonałym przykładem zrównoważonego rozwoju, który wymaga współpracy. Po udanym pilotażu dla dużych i średnich firm, obecnie trwają prace nad kolejnymi modułami platformy, a o ich wynikach będziemy mogli porozmawiać już wkrótce.
Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl