Zdrowie i styl życia

Grupa robocza Kongresu Zdrowia Psychicznego przedstawiła rekomendacje dotyczące Centrów Zdrowia Psychicznego

Według ekspertów, po zakończeniu pilotażu centrów zdrowia psychicznego (CZP), konieczne jest wdrożenie rozwiązań systemowych. Jednak dr. Joanna Krzyżanowska-Zbucka, psychiatra z Kongresu Zdrowia Psychicznego, obawia się, że istnieje ryzyko odejścia od założeń umożliwiających realną reformę i poprawę jakości opieki psychiatrycznej w Polsce na rzecz utrwalenia dotychczasowego systemu. Przygotowane rekomendacje wskazują konieczność wprowadzenia zmian, aby opieka psychiatryczna w Polsce była jak najlepsza.

W bieżącym roku zakończy się program pilotażowy w centrach zdrowia psychicznego (CZP). W 2018 roku uruchomiono ten program w celu przetestowania środowiskowego modelu opieki psychiatrycznej.

„Forma środowiskowa opieki psychiatrycznej to centra zdrowia psychicznego, które działają blisko pacjentów, w których można dostać wsparcie dobrej jakości z poszanowaniem praw” – wyjaśnia dr Tomasz Szafrański, psychiatra, Wolskie Centrum Zdrowia Psychicznego, Rada ds. Zdrowia Psychicznego przy Ministrze Zdrowia.

Ekspertom zaleca się wdrożenie rozwiązań systemowych po zakończeniu pilotażu.

W dniu 5 grudnia 2024 r. odbył się Nadzwyczajny Kongres Zdrowia Psychicznego i Żółty Marsz w Warszawie. Wydarzenia te zgromadziły pacjentów, ich rodziny oraz specjalistów i realizatorów podstawowej opieki psychiatrycznej, były okazją do wyrażenia wspólnego głosu i podkreślenia, jak ważne są prawdziwe zmiany w polskim systemie zdrowia psychicznego.

„Nadzwyczajny kongres był odpowiedzią na zagrożenie odejścia od założeń pozwalających na realną reformę i poprawę jakości opieki psychiatrycznej w Polsce na rzecz utrwalenia dotychczasowego, niewydolnego systemu. Systemu charakteryzującego się podziałem na opiekę szpitalną i opiekę ambulatoryjną” – informuje dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka, psychiatra, Kongres Zdrowia Psychicznego.

Grupa robocza Kongresu Zdrowia Psychicznego i Porozumienia rozpoczęła pracę po Kongresie 5 grudnia w celu opracowania rekomendacji dotyczących zmian ustawowych w opiece psychiatrycznej dla dorosłych. Ich celem jest dostosowanie systemu opieki psychiatrycznej do potrzeb osób z zaburzeniami psychicznymi, uzależnionych oraz doświadczających kryzysu psychicznego, zgodnie z Narodowym Programem Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP) na lata 2023-2030.

NPOZP ma na celu zapewnienie wszechstronnej i kompleksowej opieki oraz wsparcia osobom z zaburzeniami psychicznymi, uzależnionym oraz doświadczającym kryzysu psychicznego, adekwatnej do ich potrzeb. Grupa robocza dąży do osiągnięcia tych celów poprzez zmiany systemowe i ustawowe w opiece psychiatrycznej dla dorosłych.

„Dzisiejsze rekomendacje są zasygnalizowaniem zmian, które są potrzebne, żeby polska opieka psychiatryczna miała możliwie najlepszy kształt i zasady działania” – przekonuje prof. Jacek Wciórka, psychiatra, konsultant I Kliniki Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Zapowiedział również wydanie w tym roku pierwszego polskiego podręcznika poświęconego psychiatrii środowiskowej.

„Wspieranie chorych w centrach jest lepsze, pomoc jest zorientowana na zdrowienie w lokalnym otoczeniu, blisko domu. W centrach działa sieć osób, które pomagają choremu” – przekonuje Katarzyna Szczerbowska, osoba z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

Według ekspertów Kongresu Zdrowia Psychicznego, leczenie psychiatryczne powinno być dostępne w centrach zdrowia psychicznego jak najczęściej.

Grupa robocza Kongresu Zdrowia Psychicznego i Porozumienia na rzecz realizacji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego przedstawiła rekomendacje dotyczące modelu środowiskowej opieki psychiatrycznej. Po zakończeniu pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego, konieczne są zmiany w systemie opieki psychiatrycznej, obejmujące organizację, finansowanie i regulacje ustawowe. Rekomendacje zostały sformułowane w formie listy kontrolnej, aby ułatwić ocenę projektów Ministerstwa Zdrowia w tej kwestii.

„Rekomendacje postulują stopniowy wzrost finansowania opieki psychiatrycznej do 7 proc. ogólnych wydatków na świadczenia zdrowotne w 2031 r. Mówimy o zasadach organizacji CZP, zasadach finansowania opieki – wylicza dr Marek Balicki, psychiatra, Rada ds. Zdrowia Psychicznego przy Ministrze Zdrowia. – To spójne rozwiązanie. Te 40 punktów stanowi całość, realizacja połowy nie gwarantuje, że cele zostaną osiągnięte” – dodaje.

Po zakończeniu prac nad częścią pierwszą rekomendacji ustawowych, eksperci Kongresu Zdrowia Psychicznego rozpoczęli prace nad drugą częścią, która skupiać się będzie na standardach organizacyjnych.

„Badania naukowe pokazują, że 1/4 populacji może doznać kryzysu psychicznego, więc problem może dotyczyć każdego z nas. Dlatego tak ważna jest zmiana modelu opieki psychiatrycznej. Psychiatria środowiskowa to szybka pomoc wszystkim, którzy jej potrzebują, a nie tylko najciężej chorym” – podsumowuje dr Joanna Krzyżanowska-Zbucka.

Link do rekomendacji Grupy roboczej Kongresu Zdrowia Psychicznego: https://tiny.pl/pqvdk_21 

Można znaleźć zapis konferencji Kongresu Zdrowia Psychicznego tutaj: https://pap-mediaroom.pl/zdrowie-i-styl-zycia/konferencja-prasowa-pt-stop-likwidacji-centrow-zdrowia-psychicznego-0 


Na podstawie aktualności z serwisu: pap-mediaroom.pl