Polityka i społeczeństwo

SGWP: Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP (komunikat)

Informacja od Sztabu Generalnego Wojska Polskiego:

Odprawa kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP odbyła się w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej w Zegrzu 5 lutego br.

Prezydent RP Andrzej Duda, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła wzięli udział w odprawie.

W trakcie wspólnego briefingu z prezydentem i premierem, szef Sztabu Generalnego WP podkreślił, że priorytetem Sił Zbrojnych RP na ten rok jest poprawa gotowości bojowej wojska oraz kontynuacja zmian, takich jak wzrost liczebności i wdrażanie nowego sprzętu.

Gen. Kukuła ogłosił, że pierwszym celem jest poprawa gotowości bojowej wojsk poprzez zoperacjonalizowanie znaczącego wzrostu liczebności oraz nowego wyposażenia.

Drugi priorytet to skupienie się na transformacji i kontynuacji procesu zmian, z naciskiem na wdrażanie wyposażenia.

Powrót do ćwiczeń dywizyjnych będzie kluczowym elementem tych zmian.

Ćwiczenie pod kryptonimem +Żelazny Obrońca+ ma na celu sprawdzenie integracji platform, a także przygotowanie na pojawienie się samolotu F-35 na polskim niebie, który rewolucjonizuje system zarządzania walką i informacją w siłach zbrojnych – podkreślił gen. Kukuła.

W ramach tego ćwiczenia zaangażowanych będzie ponad 9 tys. żołnierzy, w tym nie tylko z 18 Dywizji Zmechanizowanej, ale także z jednostek podległych oraz tworzonego korpusu.

Podsumowując rok 2024, gen. Kukuła stwierdził, że był on podwójnie oceniany pozytywnie przez siły zbrojne.

„Osiągnęliśmy wszystkie założone cele operacyjne i szkoleniowe, a także zdobyliśmy wiele cennych doświadczeń z trwającej wojny na Ukrainie” – podkreślił.

Podczas swojego wystąpienia, Prezydent Andrzej Duda wyraził wdzięczność żołnierzom pełniącym służbę na granicy polsko-białoruskiej, operacji Fenix, biorącym udział w walce ze skutkami powodzi oraz żołnierzom operacji Zatoka, której celem jest identyfikacja zagrożeń i obserwacja kluczowych dla gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego instalacji.

Prezydent podkreślił, że w obecnych czasach oraz w przyszłości należy liczyć się z wyjątkowymi zagrożeniami z tego kierunku i wyraził wdzięczność za ciągłą monitorowanie przestrzeni powietrznej przez odpowiednie służby.

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz podsumował osiągnięcia z poprzedniego roku i wyznaczył priorytety na najbliższe miesiące.

Wicepremier poinformował, że Ministerstwo Obrony Narodowej opracowuje nowe elementy wojskowe, w tym wojska dronowe, które, jak zaznaczył, stanowią przyszłość wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

„Jestem zadowolony, że rok 2024 był okresem, w którym udało się utrzymać jedność, a nawet ją wzmocnić poprzez współpracę i realizację planów dotyczących modernizacji i transformacji Sił Zbrojnych” – powiedział minister Kosiniak-Kamysz.

Podkreślił, że kluczowym zadaniem w ubiegłym roku było inwestowanie w bezpieczeństwo, dlatego transformacja jest teraz sprawą priorytetową.

UWAGA: PAP publikuje komunikaty bez zmian w treści, zgodnie z formą dostarczoną przez nadawcę. Nadawca jest odpowiedzialny za treść komunikatu zgodnie z ustawą prasową. (PAP)


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl