Każdy, bez względu na to czy jest osobą prywatną, małą firmą czy dużą instytucją publiczną, może skorzystać z bezpłatnego narzędzia moje.cert.pl, które zostało przygotowane przez zespół CERT Polska działający w Państwowym Instytucie Badawczym NASK. Serwis umożliwia skanowanie domen w poszukiwaniu zagrożeń, wysyła alerty o wyciekach danych oraz ostrzega przed potencjalnie niebezpiecznymi stronami, co wzmocni cyberbezpieczeństwo firm i instytucji.
Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że ferie to nie tylko czas spędzany w górach. Dla tych, którzy wybierają się na ferie do miasta, czeka szereg atrakcji. Można skorzystać z parków rozrywki, kin, muzeów, teatrów, domów kultury oraz basenów i lodowisk. Warto wiedzieć, że mObywatel pozwala na łatwe potwierdzenie prawa do zniżek za pomocą cyfrowych dokumentów i telefonu.
Podczas ferii zimowych mObywatel to nieocenione narzędzie, które pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze podczas wspólnego spędzania czasu. Dzięki cyfrowym dokumentom, takim jak Karta Dużej Rodziny czy legitymacja szkolna, można łatwo uzyskać zniżki w muzeach, kinach czy na basenach. Wystarczy mieć je zawsze przy sobie i wyświetlać na ekranie telefonu. To wygodne, praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie, które ułatwia organizację atrakcji podczas ferii.
Zniżki na rodzinne ferie z mObywatelem
Dzięki aplikacji mObywatel, rodzinne ferie w mieście mogą być tańsze. Korzystając z kart cyfrowych, takich jak Karta Dużej Rodziny, uprawnione rodziny mogą otrzymać zniżki w instytucjach publicznych oraz od partnerów KDR, co sprawia, że wyjścia z dziećmi stają się bardziej dostępne.
Karta Dużej Rodziny umożliwia tańsze zakupy w marketach spożywczych, księgarniach i sieciach odzieżowych, oraz zniżki na przejazdy kolejowe, paliwo, posiłki i usługi na stacjach paliw, wejście do obiektów sportowych i kulturalnych oraz bezpłatny wstęp do parków narodowych.
Aktualnie karta jest honorowana przez blisko 15 000 partnerów, jak podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Możliwości korzystania ze zniżek z KDR są tak szerokie, że nie sposób sporządzić ich listy. Dlatego powstała wyszukiwarka obiektów w całym kraju, które mają dla posiadaczy karty specjalną ofertę.
Strona Wyszukiwanie partnerów Karty Dużej Rodziny – Emp@tia pozwala sprawdzić możliwości korzystania z KDR w konkretnym mieście, wskazanej okolicy, jak też w wybranym województwie. Można również filtrować wyniki ze względu na konkretne kategorie, w tym między innymi sport, rekreacja i turystyka, a także kultura oraz transport.
Karta Dużej Rodziny może być wykorzystywana przez wszystkich członków rodziny niezależnie. Dzieci z rodzin wielodzietnych mogą korzystać z niej do ukończenia 18. roku życia, a jeśli kontynuują naukę, karta jest ważna do ukończenia nauki, ale nie dłużej niż do 25. roku życia. Dzieci z niepełnosprawnością mogą korzystać z KDR bez ograniczeń wiekowych, pod warunkiem posiadania aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności.
Rodzice i ich partnerzy (macocha lub ojczym), którzy nabyli prawo do KDR, mogą korzystać z karty przez całe swoje życie, nawet po osamodzieleniu się dzieci. Dzięki temu mogą cieszyć się przywilejami KDR także jako seniorzy, co pozwala jeszcze lepiej wykorzystać potencjał programu przez wiele lat.
Więcej informacji na temat cyfrowego dokumentu w aplikacji mObywatel można znaleźć na stronie Karta Dużej Rodziny – mObywatel (https://info.mobywatel.gov.pl/dokumenty/karta-duzej-rodziny), wraz z instrukcją dodawania karty w aplikacji.
Więcej informacji na temat uzyskania Karty Dużej Rodziny, w tym kto ma do niej prawo i jak ją wyrobić, można znaleźć na stronie internetowej Gov.pl pod adresem: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-karte-duzej-rodziny.
Uczniowie mogą korzystać z zniżek dzięki cyfrowej legitymacji szkolnej w mObywatelu, jeśli ich szkoła nawiązała współpracę z Ministerstwem Cyfryzacji. Aby dodać legitymację do aplikacji, uczniowie muszą uzyskać od swojej szkoły specjalny kod aktywacyjny. Korzystanie z cyfrowej legitymacji w telefonie jest wygodne i zapewnia stały dostęp do dokumentu.
Legitymacja szkolna jest kluczowa dla uczniów, którzy chcą korzystać z zniżek. Dzięki współpracy szkół z Ministerstwem Cyfryzacji, uczniowie mogą teraz korzystać z cyfrowej legitymacji w aplikacji mObywatel. Dzięki temu dokument zawsze jest pod ręką i łatwo dostępny, co jest szczególnie przydatne dla zapominalskich uczniów.
Po okazaniu legitymacji szkolnej, uczniowie mogą skorzystać z tańszego wstępu do różnych atrakcji, takich jak:
– lodowiska, baseny, ośrodki sportu i rekreacji,
– kina, teatry, galerie i muzea,
– ZOO, parki rozrywki, ogrody botaniczne i parki przyrody.
W przypadku podróży, uczniowie mogą skorzystać z różnych zniżek, takich jak 37-procentowa ulga na bilet jednorazowy w publicznym transporcie kolejowym. Aby dowiedzieć się więcej o ofertach specjalnych, warto sprawdzić aktualną ofertę wybranego przewoźnika na ich stronie internetowej. Informacje o taryfach i ulgach w transporcie kolejowym można znaleźć na stronach PKP Intercity, Polregio i innych.
Dowiedz się więcej o cyfrowym dokumencie dla uczniów na stronie Legitymacja szkolna – mObywatel (https://info.mobywatel.gov.pl/dokumenty/legitymacja-szkolna).
Legitymacja studencka – dostęp do studenckiego życia na wyciągnięcie ręki
Aby pełnić korzyści studenckiego życia, warto mieć legitymację studencką w mObywatelu. Podobnie jak w przypadku legitymacji szkolnej, instytucja szkolnictwa wyższego musi nawiązać współpracę z Ministerstwem Cyfryzacji, aby studenci mogli aktywować swój cyfrowy dokument przy użyciu specjalnego kodu udostępnionego przez uczelnię.
Legitymacja studencka to klucz do wielu udogodnień i zniżek. Oprócz ulg ustawowych przysługujących studentom, dochodzą dodatkowe możliwości, takie jak:
– rabaty na zakupy i usługi – warto sprawdzić strony wybranych sieci gastronomicznych, sklepów lub punktów usługowych, aby poznać ich ofertę dla osób studiujących,
– zniżkowe bilety na imprezy sportowe, jak mecze, zawody, turnieje, zgodnie z cennikiem danego obiektu lub organizatora,
– tańsze wejście na imprezy muzyczne, koncerty czy festiwale, szczególnie te organizowane w klubach uczelnianych,
– zniżki w wypożyczalniach sprzętu sportowego, np. przy lodowiskach, zależnie od oferty danego punktu usługowego.
W przypadku podróży warto sprawdzać strony wybranych przewoźników, aby być na bieżąco z listą zniżek oraz ofert specjalnych dedykowanych studentom. Dla żaków podróżujących koleją jedną z najistotniejszych jest ulga 51% w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych, na podstawie biletów jednorazowych (do ukończenia 26. roku życia). Urząd Transportu Kolejowego omawia wiele z dostępnych zniżek i warunków korzystania z oferty kolejowej na swojej stronie Bilet na pociąg z ulgą lub bezpłatny – komu przysługuje? – Aktualności – Urząd Transportu Kolejowego.
Aby dowiedzieć się więcej o legitymacji studenckiej w mObywatelu, odwiedź stronę Legitymacja studencka – mObywatel (https://info.mobywatel.gov.pl/dokumenty/legitymacja-studencka).
Spędzaj ferie z babcią, dziadkiem i… zniżkami!
Seniorzy mogą korzystać z wielu zniżek, co ułatwi im aktywny wypoczynek z wnukami podczas ferii zimowych. Dzięki legitymacji emeryta-rencisty, dostępnej również jako dokument cyfrowy w aplikacji mObywatel, mogą oni między innymi korzystać ze zniżek w różnych miejscach.
– komunikacji miejskiej, w tym bilety jednorazowe i okresowe,
– podróży kolejowej, takie jak PKP Intercity, Polregio i szybkie koleje podmiejskie,
– obiektach kulturalnych, takich jak muzea, galerie, filharmonie i teatry,
– punktach gastronomicznych, handlowych i usługowych oferujących zniżki dla seniorów.
Od stycznia 2023 roku legitymacja emeryta-rencisty będzie wydawana domyślnie w formie cyfrowej. Aby otrzymać tradycyjny, fizyczny dokument, należy złożyć wniosek o wydanie legitymacji w ZUS. Więcej informacji na temat dokumentu można znaleźć na stronie Legitymacja emeryta-rencisty – mObywatel oraz na portalu ZUS mLegitymacja – ZUS.
Nowoczesne rozwiązania dla korzystania z cyfrowych dokumentów
Dzięki aplikacji mObywatel można łatwo korzystać z wielu zniżek i ofert, prezentując cyfrowe dokumenty na ekranie telefonu. Aplikacja umożliwia także dostęp do różnorodnych dokumentów, co pozwala skorzystać z różnych promocji i zniżek, uczyniając rozrywki i aktywności jeszcze bardziej przystępnymi cenowo.
#FunduszeUE
Komunikaty opublikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie oryginalnej, bez zmian wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl