Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza drugi konkurs Ścieżka SMART dla innowacyjnych projektów realizowanych w konsorcjach, w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Budżet konkursu wynosi 1,3 mld zł, a wnioski na realizację kompleksowych projektów badawczo-rozwojowych można składać do 28 marca 2025 r.
„Prowadzenie projektu badawczo-rozwojowego w konsorcjum przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, umożliwia połączenie zasobów i wiedzy różnych organizacji, co znacząco zwiększa szanse na powodzenie prac. Po drugie, partnerzy konsorcjum mogą korzystać z unikalnych zasobów i infrastruktury, które mogą być niedostępne dla pojedynczych podmiotów. Wreszcie, partnerzy z różnych sektorów mogą dostarczyć cennych informacji na temat rynku, a to może być bardzo pomocne w lepszym dostosowaniu wyników projektu do potrzeb użytkowników końcowych” – tłumaczy prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Konkurs Ścieżka SMART jest przeznaczony dla konsorcjów, które planują realizację kompleksowych projektów związanych z:
• badaniami B+R (badania przemysłowe i/lub eksperymentalne prace rozwojowe, które prowadzą do opracowania innowacyjnego rozwiązania – nowego lub znacząco ulepszonego produktu, usługi lub technologii, możliwego do wdrożenia),
• wprowadzania innowacji produktowych i procesowych w zakresie produkcji wyrobów lub usług,
• rozbudowy infrastruktury badawczo-rozwojowej niezbędnej do tworzenia innowacji,
• promocji zagranicznej produktów oraz ochrony praw własności intelektualnej,
• doskonalenia kompetencji pracowników i kadry zarządzającej,
• inwestycji w cyfryzację produkcji, procesów, produktów, usług i cyberbezpieczeństwo.
Zielonej transformacji działalności przedsiębiorstw, która prowadzi do zrównoważonego rozwoju oraz gospodarki w obiegu zamkniętym.
W przypadku realizacji projektu przez konsorcjum z udziałem dużego przedsiębiorstwa lub organizacji badawczej, wniosek o dofinansowanie musi obejmować moduł prac B+R. W przypadku realizacji projektu przez konsorcjum bez udziału dużego przedsiębiorstwa ani organizacji badawczej, wniosek o dofinansowanie musi obejmować moduł prac B+R lub wdrożenia innowacji, pozostałe moduły są opcjonalne.
Lista potencjalnych partnerów w projekcie
Projekty mogą być wspólnie realizowane przez konsorcja, które mogą składać się z różnych kombinacji: dużych przedsiębiorstw, MŚP, organizacji badawczych i pozarządowych.
Przed złożeniem wniosku o dofinansowanie należy wybrać konsorcjantów, a umowa konsorcjum powinna być podpisana przed umową o dofinansowanie. Liderem konsorcjum musi być przedsiębiorstwo.
Całkowity budżet konkursu wynosi 1,3 mld zł, z czego połowa przeznaczona jest na projekty realizowane przez konsorcja z udziałem dużego przedsiębiorstwa, a druga połowa na projekty realizowane przez konsorcja bez udziału dużego przedsiębiorstwa. NCBR ma możliwość przesunięcia środków między pulami w przypadku niewykorzystania jednej z nich.
Zgłoszenia będą przyjmowane od 10 stycznia do 28 marca 2025 r. (do godz. 16:00 w ostatnim dniu naboru).
Nabór projektów w ramach Priorytetu I. Wsparcie dla przedsiębiorców programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki odbywa się w ramach Ścieżki SMART Projekty realizowane w konsorcjach.
Aby uzyskać więcej informacji oraz dokumentację konkursową, odwiedź stronę internetową NCBR pod adresem: www.gov.pl/ncbr.
• Zapraszamy do zapoznania się z szczegółami naboru na ekspertów programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) na stronie link.
Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl