Polityka i społeczeństwo

MF: Rozliczenie PIT za 2024 rok od 15 lutego do 30 kwietnia (komunikat)

– Ministerstwo Finansów ogłasza rozpoczęcie okresu rozliczeń PIT za ubiegły rok. Zachęcamy do skorzystania z e-usług Krajowej Administracji Skarbowej i rozliczania podatków drogą elektroniczną.

– Osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej będą mogły korzystać z usługi Twój e-PIT również w tym roku.

– Po raz pierwszy usługa Twój e-PIT będzie dostępna także w aplikacji mobilnej e-Urząd Skarbowy (e-US).

– Zachęcamy do aktywowania usługi e-korespondencji przy logowaniu do e-US w związku z rozliczeniem podatku.

– Usługa Twój e-PIT, udostępniana przez Ministerstwo Finansów (MF) i Krajową Administrację Skarbową (KAS), będzie dostępna również z poziomu aplikacji mobilnej e-Urzędu Skarbowego, już po raz siódmy.

Nasza usługa Twój e-PIT zyskuje coraz większe zaufanie naszych podatników, czego dowodem jest rosnąca liczba zeznań składanych za jej pośrednictwem. Jesteśmy dedykowani zaspokajaniu potrzeb naszych podatników i wspieraniu ich w różnych obszarach, które są dostępne w serwisie e-Urząd Skarbowy – zaznacza Marcin Łoboda, szef KAS.

„Po złożeniu rozliczenia drogą elektroniczną, ustawowy termin zwrotu nadpłaconego podatku to 45 dni. Naszym celem jest skrócenie tego czasu, aby podatnicy otrzymali swoje pieniądze jak najszybciej. W ubiegłym roku średni czas oczekiwania na zwrot wyniósł zaledwie 15 dni, a niektórzy otrzymali go już po 24 godzinach” – poinformowała Małgorzata Krok, zastępca szefa KAS.

„Od zeszłego roku, przedsiębiorcy mogą korzystać z usługi Twój e-PIT do rozliczeń podatkowych. W tym roku wprowadziliśmy nową aplikację mobilną, aby jeszcze bardziej ułatwić proces rozliczeń. Naszym celem jest spełnienie oczekiwań podatników poprzez zapewnienie prostego, szybkiego i wygodnego sposobu rozliczania podatków.” – wyjaśnia Małgorzata Krok, zastępca szefa KAS.

Od 15 lutego 2025 r. w usłudze Twój e-PIT będą dostępne wypełnione zeznania podatkowe za 2024 rok, oparte na danych zgromadzonych przez KAS. W przygotowanych zeznaniach uwzględnione zostaną informacje od płatników, w tym zwolnienia z PIT dla osób do 26 roku życia, dla rodzin 4+, dla pracujących seniorów, dla osób powracających z zagranicy oraz odliczenia z tytułu składek członkowskich na rzecz związków zawodowych.

Kto może skorzystać z e-PIT?

Usługa e-PIT umożliwia udostępnienie zeznań podatkowych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz dla przedsiębiorców. Dostępne formy zeznań to:

– PIT-37 – dla osób otrzymujących przychody z umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło, emerytur i rent,

– PIT-38 – dla osób otrzymujących przychody kapitałowe,

– PIT-28 – dla osób rozliczających przychody z najmu, w tym z działalności gospodarczej, oraz ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych opodatkowanych ryczałtem.

Formularz PIT-36 jest przeznaczony dla osób, które uzyskują przychody z rent i emerytur zagranicznych, działalności nierejestrowej, działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.

PIT-36L – dla osób prowadzących działalność gospodarczą i opodatkowanych podatkiem liniowym,

PIT-OP – dla osób osiągających przychody z tytułu rent i emerytur na podstawie rozliczenia PIT-40A,

informacje PIT-DZ o dzieciach uprawniających do ulgi – dla osób korzystających z ulgi dla rodzin 4+.

Korzystanie z usługi Twój e-PIT

Twój e-PIT działa 24/7 i dostępny jest na urządzeniach z dostępem do internetu. Można z niego korzystać w e-Urzędzie Skarbowym.

Można zalogować się do e-US za pomocą platformy login.gov.pl, Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, bankowości elektronicznej lub aplikacji mObywatel. Zalogowani użytkownicy mają dostęp do wszystkich e-usług w serwisie e-Urząd Skarbowy, w tym do usługi Rozliczenia ułatwiającej wypełnienie PIT-36 i weryfikację statusu zwrotu podatku.

W tegorocznej edycji aplikacji mobilnej e-US będzie można skorzystać z usługi Twój e-PIT. Dzięki temu użytkownicy będą mieć łatwy dostęp po uwierzytelnieniu się PIN-em lub przy użyciu logowania danymi biometrycznymi, bez konieczności logowania się na platformie login.gov.pl.

Można zalogować się do usługi Twój e-PIT także używając danych podatkowych.

Podatnicy mają czas do 30 kwietnia 2025 r., aby zweryfikować, zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeśli podatnik nie złoży samodzielnie zeznań PIT-37 i PIT-38 za 2024 r., zostaną one automatycznie zaakceptowane po upływie 30 kwietnia. Dzięki temu PIT zostanie złożony w terminie, nawet jeśli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Podatnik musi uzupełnić i zaakceptować PIT-28, PIT-36 i PIT-36L, ponieważ nie będą one automatycznie akceptowane w usłudze Twój e-PIT.

Możliwości składania PIT

Pełnomocnicy mogą składać zeznania podatkowe w imieniu mocodawców za pomocą formularzy online dostępnych w e-Urzędzie Skarbowym lub na stronie podatki.gov.pl, gdzie nie wymagają podpisu ani logowania.

Można złożyć deklarację PIT w formie papierowej i wysłać pocztą lub złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Zwrot nadpłaty podatku

Podatnicy, którzy rozliczą się elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w terminie do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do 3 miesięcy.

Ulgi i odliczenia

Podczas rozliczania podatku PIT można skorzystać z różnych odliczeń i ulg podatkowych. W usłudze Twój e-PIT znajdziesz m.in. ulgę na dzieci, dla osób do 26 roku życia, dla pracujących seniorów, na powrót oraz dla rodzin 4+. Pozostałe ulgi i odliczenia należy wskazać samodzielnie podczas rozliczenia w systemie.

Jak zapłacić podatek

Jeśli z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, w usłudze Twój e-PIT zostanie wskazany mikrorachunek podatkowy, dzięki któremu można wygodnie dokonać płatności online, również za pomocą BLIKa. Na przełomie marca i kwietnia br. będzie także możliwość realizacji płatności online przy użyciu kart płatniczych. Gdy zeznanie zostanie zaakceptowane automatycznie, urząd skarbowy w terminie miesiąca od dnia akceptacji zeznania wyśle informację o kwocie podatku do zapłaty.

W składanym zeznaniu PIT za 2024 rok podatnicy mają możliwość przekazania 1,5% swojego podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego, która znajduje się na liście uprawnionych do otrzymywania tych środków. Można to zrobić poprzez usługę Twój e-PIT, a jeśli już skorzystano z tej możliwości, w zeznaniu PIT za kolejny rok będzie wstawiony numer KRS ostatnio wspieranej organizacji, ale istnieje także możliwość zmiany wyboru.

Przekazanie 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2024 r. na rzecz wybranej OPP jest prostym procesem, który można zrealizować poprzez usługę Twój e-PIT. Podatnicy mają możliwość wyboru organizacji, która znajduje się na liście uprawnionych do otrzymywania tych środków, a w przypadku korzystania z tej opcji w poprzednim roku, numer KRS ostatnio wspieranej organizacji zostanie automatycznie wstawiony do zeznania PIT za 2024 r., z możliwością zmiany wyboru.

Wsparcie dla podatników jest dostępne poprzez ogólnopolską infolinię KAS, pod numerem (+48) 22 330 03 30. Dzięki temu podatnicy mogą uzyskać pomoc w rozliczeniu podatku oraz otrzymać informacje w indywidualnych sprawach, zachowując tajemnicę skarbową. Dodatkową ochronę danych zapewnia możliwość uwierzytelniania poprzez specjalny indywidualny kod telePIN, który można ustawić w e-Urzędzie Skarbowym.

Podatnicy, którzy potrzebują wsparcia w rozliczeniu podatku, mogą skorzystać z infolinii KAS, dzwoniąc pod numer (+48) 22 330 03 30 i wybierając tonowo 0. Pracownicy urzędów skarbowych są dostępni przez telefon, aby udzielać informacji i wsparcia w indywidualnych sprawach, zachowując tajemnicę skarbową. Aby zapewnić ochronę danych, można skonfigurować specjalny indywidualny kod telePIN w e-Urzędzie Skarbowym.

Aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące rozliczenia PIT, podatnicy mogą odwiedzić stronę podatki.gov.pl.

Urzędy skarbowe zapewniają wsparcie dla osób rozliczających PIT, umożliwiając elektroniczną rezerwację wizyt w wybranym urzędzie na stronie wizyta.podatki.gov.pl. Można także zarezerwować termin wizyty telefonicznie, dzwoniąc na infolinię KAS i wybierając tonowo 1, a następnie 8.

Informujemy, że komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło: pap-mediaroom.pl