Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pragnie poinformować o znaczeniu bezpieczeństwa w Europie.
Sekretarz stanu Stefan Krajewski podczas seminarium „Bezpieczeństwo, Europo!” podkreślił konieczność uwzględnienia wszystkich elementów bezpieczeństwa z uwagi na globalne wydarzenia.
Wydarzenie było zorganizowane przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi i polskiej prezydencji w Radzie UE.
Bezpieczeństwo żywności
Stefan Krajewski, wiceminister, zaznaczył, że wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na żywność, kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa żywności.
Podkreślił, że bezpieczeństwo żywności musi być zapewnione na każdym etapie produkcji, od pola do stołu.
Według wiceministra Krajewskiego, kluczową rolę odgrywają inspekcje nadzorujące produkcję i dystrybucję żywności.
Wiceminister podkreślił, że polskie rolnictwo, po 20 latach w Unii Europejskiej, stało się ważnym producentem i eksporterem produktów rolno-spożywczych, z ponad 74% eksportu trafiającego na rynek europejski.
Wiceminister zaznaczył, że nasz sukces nie byłby możliwy bez wsparcia finansowego ze strony Unii Europejskiej.
Sekretarz stanu Stefan Krajewski wyraził radość z udziału młodzieży ze szkół rolniczych w dzisiejszym seminarium, zauważając, że to oni będą kluczowi dla przyszłości polskiego rolnictwa.
Podczas dzisiejszego seminarium uczestniczyła młodzież ze szkół rolniczych, których organem prowadzącym jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w ramach polskiej prezydencji.
Przemysław Rzodkiewicz, główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, zwrócił uwagę na konieczność zapewnienia ciągłości prac unijnych organów podczas prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w pierwszym półroczu 2025 roku. Przypomniał również, że przepisy dotyczące żywności kształtowane są na forum unijnym.
W poszczególnych krajach członkowskich UE obowiązują prawie identyczne przepisy dotyczące nadzoru nad jakością żywności. Kompetencje poszczególnych inspekcji w tym zakresie są określane przez prawo krajowe – powiedział przedstawiciel.
Agnieszka Sudoł, zastępczyni głównego inspektora jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, omówiła zadania polskiej prezydencji i jej priorytety podczas seminarium.
Po tym, młodzież zapoznała się z zasadami działania Komisji Kodeksu Żywnościowego, której punktem kontaktowym dla Polski jest Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Odpowiedzialność za treść komunikatu ponosi nadawca, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl