Według badania IGTE, 52% czterdziestolatków oszczędza na emeryturę, z czego korzystają z OFE i PPK, podczas gdy tylko 41% nie oszczędza w ogóle. Co więcej, aż 27% z nich nie zamierza oszczędzać nawet w przyszłości. Zainteresowanie IKE i IKZE wśród tej grupy wiekowej jest wyraźnie mniejsze, jednak przekonanie o konieczności zabezpieczenia finansowej przyszłości oraz przekonanie o opłacalności i bezpieczeństwie rozwiązań takich jak PPK, IKE, IKZE skłania ich do odkładania na emeryturę.
Wielu czterdziestolatków obawia się, czy pieniądze z ZUS wystarczą na emeryturę, ale tylko 55% z nich przyznaje, że te obawy wpłynęły na ich aktualne plany finansowe.
Kiedy powinniśmy zacząć oszczędzać na emeryturę według czterdziestolatków?
Według badania, czterdziestolatkowie uważają, że należy rozpocząć odkładanie na emeryturę w wieku 32 lat. Pomimo tego, że 79% z nich uważa, że oszczędzanie należy zacząć przed 40. rokiem życia, tylko 52% faktycznie to robi. Co więcej, 56% z tych, którzy obecnie nie oszczędzają na emeryturę, nie planuje tego robić w przyszłości.
Czy osoby w wieku czterdziestu lat wykorzystują emerytalne opcje oszczędnościowe?
Badania wykazują, że 40% z nich korzysta z OFE, a 28% z PPK, chociaż liczba ta może być zaniżona z powodu braku świadomości przynależności do PPK. Inwestycje w IKE i IKZE cieszą się mniejszą popularnością.
Dlaczego większość czterdziestolatków nie inwestuje w IKE, IKZE, PPK?
Najczęstszym powodem nieinwestowania w IKE lub IKZE jest obawa związana ze stabilnością regulacji prawnych określających zasady działania tych instrumentów finansowych. 27% czterdziestolatków obawia się, że prawo zostanie zmienione i stracą swoje pieniądze. Obawa przed utratą pieniędzy hamuje również 20% czterdziestolatków, którzy boją się, że ich pieniądze zostaną źle zainwestowane. Ponadto co piąty badany nie korzysta z IKE/IKZE, bo brakuje mu wiedzy na ten temat.
W przypadku PPK, podobnie jak w odniesieniu do IKE/IKZE, głównym powodem niechęci do inwestowania jest brak zaufania do polityków i obawy, że obowiązujące dzisiaj reguły mogą się zmienić w przyszłości. Więcej czterdziestolatków wyraża te obawy w odniesieniu do PPK, a dotyczy to co trzeciej badanej osoby. Dodatkowo, 20% respondentów nie ma zaufania do decyzji inwestycyjnych instytucji finansowych zarządzających środkami w PPK. W porównaniu z IKE/IKZE, niewystarczający poziom wiedzy jest mniej istotnym powodem nieinwestowania w PPK.
Co motywuje osoby w wieku czterdziestu lat do inwestowania w instrumenty emerytalne?
Według badania, najczęstszym powodem korzystania z IKE/IKZE jest przekonanie, że należy zabezpieczać się finansowo na emeryturę na wszystkie możliwe sposoby, co wskazuje ponad połowa (55%) badanych. Co czwarty inwestujący w IKE/IKZE uważa to rozwiązanie za opłacalne i/lub bezpieczne. Dodatkowo, 12% badanych wskazało wysoki poziom własnej wiedzy w tej dziedzinie jako czynnik determinujący decyzję o inwestowaniu w IKE/IKZE.
„Warto zauważyć, że to właśnie niewystarczająca wiedza, brak poczucia bezpieczeństwa w kontekście tego instrumentu i nisko oceniana opłacalność były najczęściej wskazywanymi powodami nieodkładania w IKE/IKZE. Zatem należy uznać, że są to najbardziej kluczowe czynniki wyboru tego rodzaju inwestycji, które jeśli pozytywne, będą jej sprzyjać, a jeśli negatywne, będą ją skutecznie blokować” – wyjaśnia dr hab. Katarzyna Sekścińska, prof. UW, autorka badania z Uniwersytetu Warszawskiego.
Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy pozostać w PPK czy do niego wrócić, kluczowe czynniki są takie same, jak w przypadku decyzji o skorzystaniu z IKE/IKZE. Ważne jest przekonanie, że należy zabezpieczyć swoją finansową przyszłość oraz uznawanie PPK za opłacalne i bezpieczne rozwiązanie.
Decyzja o pozostaniu w PPK lub powrocie do niego opiera się na tych samych kluczowych czynnikach, które były istotne przy wyborze IKE/IKZE. Ważne jest przekonanie, że należy dbać o swoją finansową przyszłość oraz uznawanie PPK za opłacalne i bezpieczne rozwiązanie.
Co musiałoby się zmienić, aby osoby nieinwestujące zaczęły korzystać z IKE/IKZE/PPK?
Najczęściej wskazywanym warunkiem, który skłoniłby nieinwestorów do skorzystania z IKE/IKZE, jest poczucie bezpieczeństwa, że ulokowane pieniądze nie zostaną im odebrane (33%) lub nie zostaną stracone przez nietrafione inwestycje (27%). Na drugim miejscu znalazł się wzrost zarobków (30%) lub obniżenie kosztów życia (15%).
Aby przekonać czterdziestolatków do inwestowania w IKE/IKZE, konieczne jest lepsze zrozumienie tych instrumentów (według 16% respondentów) i przejrzystość zasad działania (według 22%). Dodatkowo, 21-23% osób w tej grupie wiekowej zdecydowałoby się na inwestycje, gdyby warunki były korzystniejsze, zwłaszcza jeśli oferowałyby wyższe stopy zwrotu (23%).
Podobnie jak w przypadku IKE/IKZE, również w kontekście PPK, najważniejszym warunkiem pozostania w programie (lub powrotu do niego) jest zaufanie do bezpieczeństwa ulokowanych tam pieniędzy, co wskazuje odpowiednio 21% i 29% czterdziestolatków. Kryteria te są powiązane z potrzebą większego zaufania do polityków tworzących prawo (16%).
Drugim istotnym warunkiem byłby wzrost zarobków (25%) oraz obniżenie kosztów życia (13%). Kolejnymi oczekiwanymi zmianami byłoby lepsze zrozumienie przez decydenta, czym jest PPK (12%) oraz uproszczenie zasad działania tego rozwiązania emerytalnego (17%). Dodatkowo 15% badanych chciałoby, by warunki PPK były dla nich korzystniejsze i związane z lepszym pomnażaniem środków.
„Główną barierą inwestowania w PPK, IKE i IKZE jest dla czterdziestolatków niewystarczające poczucie bezpieczeństwa związane z tymi instrumentami finansowymi, co wiąże się m.in. z preferowanym w tej grupie wiekowej niskim poziomem ryzyka w inwestycjach. Kluczowym warunkiem skłaniającym te osoby do odkładania swoich środków w formach długoterminowego oszczędzania będzie przekonanie ich o stabilności i bezpieczeństwie tych rozwiązań emerytalnych. Odpowiedni dobór konkretnych działań powinien rozwiązać ten problem” – stwierdza Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, co robią czterdziestolatkowie, by godnie żyć na emeryturze i dlaczego wielu z nich nie robi wiele w tym temacie, to możesz znaleźć odpowiedzi tutaj: Ekspertyzy_IGTE_21_2025.pdf.
Badanie świadomości emerytalnej i postaw wobec systemu emerytalnego przeprowadzone na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych objęło grupę Polaków w wieku 41-50 lat. Badanie zostało przeprowadzone przez dr hab. Katarzynę Sekścińską przy użyciu metodologii CAWI na próbie 1014 dorosłych Polaków w terminie od 30 sierpnia do 6 września 2024 roku. Badanie objęło reprezentatywną próbę ogólnopolską, w której 42,3% stanowili kobiety, 57,5% mężczyźni oraz 0,2% osoby nieidentyfikujące się z żadną płcią.
Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl