Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo MFiPR: Priorytety polskiej prezydencji w polityce spójności: spójność i silne regiony kluczowe dla konkurencyjności UE (komunikat)
Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Priorytety polskiej prezydencji w polityce spójności: spójność i silne regiony kluczowe dla konkurencyjności UE (komunikat)

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłasza priorytety polskiej prezydencji w polityce spójności: spójność i silne regiony kluczowe dla konkurencyjności UE.

Celem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej jest wzmacnianie konkurencyjności, odporności i bezpieczeństwa gospodarczego UE poprzez politykę spójności, silne i harmonijne rozwijające się regiony i społeczności lokalne.

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przedstawiła dzisiaj w Brukseli cele polskiej prezydencji w zakresie polityki spójności i rozwoju regionalnego.

W trakcie polskiej prezydencji w Radzie UE, ważnym tematem dyskusji będzie odnowiona polityka spójności w przyszłej perspektywie finansowej na lata 2028-2035, w kontekście wzmocnienia konkurencyjności UE. Omawiane będą kierunki usprawnienia polityki spójności, przy jednoczesnym zachowaniu jej głównych zasad, w tym zaangażowania władz regionalnych i lokalnych.

Na posiedzeniu komisji Rozwoju Regionalnego (REGI) Parlamentu Europejskiego minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że spójność i konkurencyjność są wzajemnie uzupełniające się wymiary, a nie wykluczające się.

Minister podkreśliła kluczową rolę zaangażowania podmiotów regionalnych i lokalnych w zwiększeniu konkurencyjności i budowaniu bezpieczeństwa gospodarczego Unii Europejskiej.

Wystąpienia przed komisjami Parlamentu Europejskiego są ważnym elementem współpracy prezydencji z PE, zwłaszcza w kontekście przyszłych prac nad pakietem legislacyjnym dla polityki spójności, dlatego współpraca z komisją REGI jest kluczowa.

Wzmacnianie konkurencyjności UE poprzez politykę spójności, regiony i społeczności lokalne

Minister funduszy i polityki regionalnej podkreślił potrzebę uwzględnienia zróżnicowanej sytuacji w państwach i regionach UE przy tworzeniu nowych instrumentów wspierających konkurencyjność na poziomie unijnym i krajowym.

Nasz model rozwoju powinien polegać na tym, aby ci, którzy są już wielcy, stali się jeszcze więksi, natomiast ci, którzy są mali, powinni stać się średnimi, a ci, którzy są średnimi, powinni stawać się więksi. Nasz rozwój nie może być skoncentrowany wyłącznie na zwiększaniu bogactwa najbogatszych, chociaż jest to istotne, ale również na wspieraniu tych, którzy w danym momencie znajdują się pod presją i potrzebują wsparcia – powiedziała minister Pełczyńska-Nałęcz.

Szefowa MFiPR zaznaczyła, że propozycja Mario Draghiego dotycząca zwiększenia konkurencyjności, zwłaszcza w obszarach cyfryzacji, dekarbonizacji i obronności, może wiązać się z ryzykiem skoncentrowania inwestycji w aglomeracjach i najbardziej rozwiniętych regionach, co należy wziąć pod uwagę.

Naszym celem jest stworzenie warunków, w których konkurencyjność i spójność wzajemnie się wzmacniają, a nie wykluczają – podkreśliła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Priorytety polskiej prezydencji

Minister podkreśliła, że motto polskiej prezydencji brzmi „Bezpieczeństwo, Europo!”. Bezpieczeństwo obejmuje aspekty zewnętrzne i wewnętrzne, jak również bezpieczeństwo cyfrowe, gospodarcze, żywnościowe, energetyczne i zdrowotne.

„Unia bezpieczeństwa oznacza Unię o silnej gospodarce, konkurencyjnej i niezależnej od zewnętrznych dostawców surowców i technologii. Jest to Unia, która sama tworzy nowe rozwiązania, z których mogą korzystać inni” – powiedziała szefowa MFiPR.Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że dla efektywnego funkcjonowania Wspólnego Rynku i zwiększenia konkurencyjności UE konieczne jest wykorzystanie pełnego potencjału UE oraz zapewnienie obywatelom dostępu do podstawowych dóbr i usług publicznych. W tym kontekście minister wspomniała o kontynuowaniu wsparcia dla regionów znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej oraz o konieczności zniwelowania negatywnych skutków rosyjskiej inwazji w Ukrainie w regionach graniczących z Rosją, Białorusią i Ukrainą.

Minister K. Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że regiony graniczne Unii Europejskiej ponoszą ciężar bezpieczeństwa w imieniu wszystkich państw członkowskich.

W perspektywie finansowej 2028-2034 polityka spójności będzie nadal istotnym elementem działań Unii Europejskiej.

Minister funduszy i polityki regionalnej podkreśliła konieczność zachowania kluczowych zasad polityki spójności, takich jak zarządzanie dzielone, zasada partnerstwa, zarządzanie wielopoziomowe oraz podejście ukierunkowane terytorialnie. Zaznaczyła również potrzebę rozmowy o modelu zarządzania polityką spójności opartym na rezultatach, reformach i inwestycjach.

„Minister Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że polityka powinna kierować się pragmatyzmem, a nie ideologią. Dotychczasowa dyskusja z państwami członkowskimi na temat przyszłości polityki spójności wyraźnie pokazuje potrzebę wprowadzenia większej elastyczności i uproszczeń.”Szefowa MFiPR podkreśliła znaczenie większej elastyczności w reagowaniu na potrzeby regionów i ich mieszkańców, a także konieczność wprowadzenia „mądrej deregulacji”, która zastąpi zakazy i nakazy zachętami, a kontrolę zaufaniem i dialogiem.

„Aby wprowadzać reformy i inwestycje w ramach polityki spójności, powinny być one planowane i realizowane w sposób zdecentralizowany, z aktywnym udziałem władz regionalnych i lokalnych na zasadzie równorzędnych partnerstw” – zaznaczyła liderka MFiPR.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz ogłosiła plany ambitnego przeglądu polityki spójności w środku okresu programowania. Celem jest dostosowanie działań i sposobów wdrażania do nowych warunków już teraz. Minister podkreśliła konieczność zwiększenia uwagi i ambicji w zakresie dostępu do mieszkań w ramach obecnego przeglądu śródokresowego.

Minister Pełczyńska-Nałęcz spotyka się z przewodniczącym Komisji REGI

Podczas spotkania omówiono priorytety polskiej prezydencji w obszarze polityki regionalnej i spójności. Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz rozmawiała także z Przewodniczącym Komisji REGI w PE Adrianem-Dragoşem Beneą.

Minister odbyła również spotkanie z Marcosiem Sempere, który jest odpowiedzialny za raport przygotowywany przez komisję REGI dotyczący wsparcia polityki spójności w zakresie mieszkalnictwa.

UWAGA: Komunikaty publikowane są na serwisie PAP w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version