Wiadomości Polska Biznes i finanse MI: Zwolnij, bo się przejedziesz andndash; rusza ogólnopolska kampania społeczna (komunikat)
Biznes i finanse

MI: Zwolnij, bo się przejedziesz andndash; rusza ogólnopolska kampania społeczna (komunikat)

Wybrane najważniejsze wyniki finansowe za IV kwartał pokazują, że przychód wzrósł o 1,9% rok do roku, osiągając poziom 114,2 mln USD. Marża brutto również zanotowała wzrost z 61,0% w ubiegłym roku do 63,7%. Należności z faktur wzrosły o 7,1% rok do roku, osiągając poziom 172,1 mln USD.

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że głównymi przyczynami przekraczania prędkości przez polskich kierowców są pośpiech oraz przekonanie o własnych umiejętnościach. Aby zwrócić uwagę na ten problem, Ministerstwo rozpoczęło ogólnopolską kampanię społeczną „Zwolnij, bo się przejedziesz”, we współpracy z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Minister infrastruktury, przewodniczący Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Dariusz Klimczak, podkreślił, że co piąty wypadek na naszych drogach spowodowany jest niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu, a zbyt szybka jazda jest najczęstszą przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Dziś inaugurujemy nową kampanię informacyjno-edukacyjną, która będzie połączona z projektowanymi zmianami legislacyjnymi. Zmiany te będą skutkować zatrzymywaniem prawa jazdy za jazdę z prędkością powyżej 50 km/h poza obszarem zabudowanym na drogach jednojezdniowych dwukierunkowych. Celem jest zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych na polskich drogach.

Nasze starania o poprawę bezpieczeństwa na drogach obejmują działania edukacyjne oraz zmiany w przepisach. Projekt nowelizacji ustawy– Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw przewiduje wprowadzenie możliwości kierowania samochodami osobowymi przez osoby, które osiągnęły wiek 17 lat, rzeczywiste wdrożenie okresu próbnego dla młodych stażem kierowców, a także cofnięcie uprawnień na 5 lat dla kierowców łamiących zakaz jazdy samochodem w okresie zatrzymanego prawa jazdy.

Według danych Policji, większość wypadków ze skutkami śmiertelnymi lub obrażeniami ma miejsce na drogach jednokierunkowych z dwoma pasami ruchu, zazwyczaj przy sprzyjających warunkach pogodowych i na prostych odcinkach dróg. Główną przyczyną tych tragicznych zdarzeń są niewłaściwe zachowania kierowców. Dlatego też proponujemy zmiany w prawie, które obejmują zawieszenie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h także poza terenem zabudowanym, na dwupasmowych drogach jednokierunkowych. Ponadto, aby zmniejszyć liczbę niebezpiecznych zachowań na drodze, sugerujemy możliwość zmniejszenia punktów karnych jedynie za mniejsze wykroczenia.

W ramach nowej kampanii społecznej „Zwolnij, bo się przejedziesz” chcemy zwrócić uwagę na konsekwencje przekraczania dozwolonych limitów prędkości. Pokazujemy, jak jazda z bezpieczną prędkością może przynieść korzyści, a jednocześnie jak duże ryzyko niesie za sobą przekraczanie tych limitów. Pragniemy uświadomić kierowcom, że codzienne sytuacje z życia na drodze, spowodowane stresem, pośpiechem, brakiem rozwagi czy chęcią popisania się, mogą prowadzić do tragicznych zdarzeń. Naszym celem jest zmiana podejścia do przestrzegania limitów prędkości, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego” – podkreśla wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec.

Sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Konrad Romik, planuje kampanię mającą na celu zainspirowanie kierowców do zmiany swoich postaw i ryzykownych zachowań poprzez pokazanie konsekwencji takiego postępowania.

Identyfikujemy przekonania i emocje osób, które w sytuacjach codziennych podejmują niebezpieczne zachowania na drodze. Te argumenty są powszechnie znane: „bo wyszedłem/wyjechałem za późno”, „mam dobre, nowe, szybkie, pewne auto – jeżdżę szybko ale bezpiecznie” albo „znam trasę, potrafię lepiej dostosować prędkość niż wskazują znaki i ograniczenia” oraz „inni jeżdżą szybko, to ja też tak robię”. Przedstawiamy konsekwencje tych działań – naszym celem jest wywołanie refleksji u kierowców i podkreślenie, że bycie rozsądnym kierowcą przynosi korzyści nam wszystkim” – wyjaśniał Konrad Romik.

Hasło kampanii „Zwolnij, bo się przejedziesz” ma na celu skłonić do refleksji i promować korzyści płynące z bezpiecznej jazdy. Bohater kampanii, grany przez znanego aktora Dawida Ogrodnika, jest uosobieniem najlepszego kolegi, który nie gani, nie karci, a po prostu podpowiada, że warto zwolnić, gdy jedziemy samochodem.

Komunikaty publikowane w serwisie PAP są przedstawiane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version