Wiadomości Polska Polityka i społeczeństwo Prawo.pl: wkrótce zmiana przepisów o prawach pasażerów podróżujących samolotami
Polityka i społeczeństwo

Prawo.pl: wkrótce zmiana przepisów o prawach pasażerów podróżujących samolotami

Polska, będąca przewodniczącym w Radzie Unii Europejskiej, zaprezentuje 5 czerwca w Luksemburgu projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego praw pasażerów samolotów. Obecnie obowiązujące przepisy regulujące opóźnienia, odwołania lotów i odmowę przyjęcia na pokład datują się od 2004 roku. Celem jest jak największe uproszczenie przepisów, aby były one zrozumiałe dla pasażerów – donosi portal Prawo.pl.

Prawo.pl przypomina, że od 2013 r. Komisja Europejska postulowała potrzebę zmian w rozporządzeniu dotyczącym odszkodowań dla pasażerów lotniczych w przypadku opóźnień lub odwołań lotów. Niestety, dotąd brakowało porozumienia między państwami członkowskimi w tej sprawie.

Według informacji z Prawo.pl, Urząd Lotnictwa Cywilnego proponuje, aby nowe przepisy uwzględniały większe obciążenia dla przewoźników w kwestii udzielania informacji i pomocy w przypadku zakłóconych lotów. Ponadto, nowe regulacje będą określać obowiązki pośredników dotyczące prawa do informacji oraz kosztów biletów.Wg informacji na Prawo.pl, niektóre organizacje broniące praw pasażerów obawiają się, że zmiana przepisów dotyczących praw pasażerów lotniczych może być negatywna dla klientów linii lotniczych. Według Association of Passenger Rights Advocates ograniczenie praw pasażerów będzie miało negatywny wpływ nie tylko na konsumentów, ale także pośrednio na konkurencyjność tych linii, które są dobrze zarządzane i terminowo wykonują loty.

Kancelaria DelayFix, specjalizująca się w odzyskiwaniu odszkodowań od linii lotniczych, jest świadoma planów linii lotniczych dotyczących podwyższenia progu opóźnienia lotu do pięciu godzin oraz ograniczenia kosztów zakwaterowania zwracanych pasażerom. Obecnie, zgodnie z informacjami na stronie Prawo.pl, pasażerowie mają możliwość ubiegania się o odszkodowanie w wysokości 250-600 euro w przypadku opóźnienia lotu o co najmniej trzy godziny z winy przewoźnika.

„Jeśli jakiekolwiek zmiany miałyby zostać wprowadzone, powinny one wręcz wzmacniać prawa pasażerów, a nie je osłabiać. Wraz z pozostałymi członkami APRA proponujemy podniesienie maksymalnych kwot odszkodowań, ponieważ, biorąc pod uwagę inflację, od 2004 roku realna wartość tych świadczeń spadła aż o połowę” – komentuje Dominik Lewandowski, general manager w kancelarii DelayFix, cytowany przez Prawo.pl.

Więcej informacji na temat zmian w unijnych przepisach dotyczących praw pasażerów lotniczych można znaleźć pod adresem: https://www.prawo.pl/prawo/unijne-przepisy-o-prawach-pasazerow-lotniczych-do-zmiany,531768.html


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version