Polityka i społeczeństwo

MRPiPS: Kobiety w mundurach andndash; równość w służbie państwu (komunikat)

– Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłasza, że w resorcie pracy odbyło się spotkanie poświęcone roli kobiet w służbach mundurowych. W spotkaniu uczestniczyły przedstawicielki i przedstawiciele różnych formacji oraz ekspertki zajmujące się prawami pracowniczymi i równością płci. Wydarzenie było okazją do podsumowania dotychczasowych działań na rzecz wyrównywania szans w sektorach, które przez lata pozostawały zdominowane przez mężczyzn.

Podczas dyskusji omówiono istotne kwestie dotyczące aktywności zawodowej kobiet, ich możliwości awansu, dostępu do stanowisk kierowniczych oraz równoważenia życia zawodowego i prywatnego. Uczestniczki spotkania zaznaczyły, że mimo postępu istnieją nadal przeszkody ograniczające pełne wykorzystanie potencjału kobiet w służbach mundurowych.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że kobiety w mundurach nieustannie dowodzą, że profesjonalizm, odwaga i odpowiedzialność nie zależą od płci. Równość w służbach mundurowych ma istotne znaczenie nie tylko dla sprawiedliwości, lecz także dla efektywności i skuteczności instytucji państwowych. Konieczne jest konsekwentne usuwanie barier, które wciąż ograniczają rozwój zawodowy kobiet.

Minister ds. równości Katarzyna Kotula ogłosiła plan reaktywacji zespołu ds. kobiet w służbach mundurowych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz przygotowanie krajowego planu działania zgodnie z Agendą Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1325 dotyczącej kobiet, pokoju i bezpieczeństwa. Podkreśliła, że pokój i bezpieczeństwo powinny być gwarantowane dla wszystkich, niezależnie od płci, oraz że kobiety nie tylko cierpią w czasie wojen i konfliktów, ale także odgrywają kluczową rolę jako liderki zmian, mediatorki i budowniczki pokoju. Zapewniła, że podejmie się działań, by zapewnić obecność kobiet przy stole podczas kluczowych negocjacji, i wyraziła zobowiązanie do współpracy w tej sprawie.

Nasz priorytet to stworzenie warunków pracy uwzględniających różnorodne potrzeby wiekowe. Polityka senioralna nie dotyczy tylko osób powyżej 65. roku życia, ale ma na celu przygotowanie społeczeństwa do długowieczności. W tym kontekście, postulaty kobiet ze służb mundurowych są w pełni zrozumiałe – podkreśliła minister Marzena Okła-Drewnowicz.

W trakcie swojego wystąpienia, wiceminister Paulina Piechna-Więckiewicz podkreśliła istotną rolę, jaką odgrywa prezentacja wizerunku kobiet w mundurach w procesie edukacji. Zaznaczyła, że są one źródłem inspiracji i autorytetem dla młodych kobiet, które stoją przed wyborem swojej ścieżki zawodowej. Wiceminister obiecała również wsparcie Ministerstwa Edukacji Narodowej dla przyszłych członkiń służb mundurowych.

Podczas spotkania podjęto decyzję o podpisaniu wspólnego zobowiązania do kontynuowania działań na rzecz równości w służbach mundurowych, włączając w to analizę barier systemowych i poszukiwanie rozwiązań, które umożliwią kobietom równoprawne pełnienie służby dla kraju.

Zobowiązanie do wsparcia równego traktowania kobiet pracujących w służbach mundurowych RP

– Zapewnienie harmonijnego pogodzenia służby mundurowej z życiem rodzinnym

– Zapewnienie równych szans w awansach i dostępie do szkoleń w służbach mundurowych oraz po zakończeniu służby

– Zapewnienie równych praw rodzicielskich dla kobiet i mężczyzn w służbach mundurowych

– Eliminacja dyskryminacji, molestowania i mobbingu w służbach mundurowych

– Przeprowadzenie zmiany kultury organizacyjnej służb mundurowych

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl