Wiadomości Polska Biznes i finanse Ograniczenia finansowe są najczęstszą przyczyną rezygnacji z remontów – najnowszy raport Fixly
Biznes i finanse

Ograniczenia finansowe są najczęstszą przyczyną rezygnacji z remontów – najnowszy raport Fixly

Większość Polaków (ponad 70%) decyduje się na samodzielne odświeżanie i wykańczanie wnętrz, zwracając się o pomoc fachowców głównie przy pracach specjalistycznych. Remonty często wiążą się ze stresem, a finalne koszty mogą okazać się dużym zaskoczeniem. Według raportu Fixly – „Dla przyjemności czy z konieczności. Trendy na rynku usług remontowo-budowlanych”, ponad połowa Polaków (53%) przyznaje, że rzeczywiste koszty remontu przekroczyły ich budżet o 20%.

Według prognoz, rynek remontowo-budowlany ma się ożywić w najbliższych latach. Jednak konsumenci będą kierować się głównie swoimi oszczędnościami. Według raportu Fixly, to one stanowią główne źródło finansowania remontów, a tylko 10% osób sięga po kredyty na ten cel. Finanse są także głównym powodem zmiany planów, co potwierdziło 42% respondentów.

Ankieta zrealizowana wśród zleceniobiorców pokazała, że 2/3 osób stwierdziło, że finanse są najczęstszą przyczyną rezygnacji zleceniodawców z prac remontowo-budowlanych. Ekonomia może także mieć wpływ na decyzję o przeprowadzeniu prac we własnym zakresie – 74% respondentów chętnie odświeża i wykańcza wnętrza samodzielnie, a 71% przeprowadza mniejsze naprawy i renowacje.

Kładziemy duży nacisk na wygląd i komfort

Przeprowadzamy remonty, aby dostosować nasze wnętrza do obowiązujących trendów (59%). Częstotliwość prac jest kluczowa – 1/3 badanych przeprowadza remonty raz w roku lub jeszcze częściej, a 40% co trzy lata. Stres towarzyszy połowie Polaków podczas remontów, jednak to niedogodności są głównym powodem przesuwania terminów prac – 66% respondentów jest skłonnych to zrobić, jeśli remont utrudnia codzienne funkcjonowanie w domu.

„Stres towarzyszący remontom można łatwo zminimalizować. Przede wszystkim należy realnie oszacować swoje umiejętności. Warto na tym etapie wziąć po uwagę fakt, że błahe z pozoru prace mogą przysporzyć nam wiele nieprzewidzianych kłopotów i zająć sporo czasu. Aby ograniczyć te ryzyka, warto więc skorzystać z usług fachowców. Specjalistę można wybrać wcześniej, nawiązać z nim kontakt i zarezerwować termin. Doskonałym rozwiązaniem jest też porównanie kilku ofert. Taką możliwość daje Fixly. Osoba zainteresowana nawiązaniem współpracy z fachowcem wysyła zapytanie, na które otrzymuje kilka ofert do wyboru” – mówi Jacek Kaczmarek, senior category growth manager Fixly. 

Wykonujemy samodzielnie proste prace, a zadania specjalistyczne zlecamy fachowcom

Chętnie remontujemy pomieszczenia takie jak sypialnia, gabinet, pokój dziecka i salon. Przy pracach w kuchni i łazience korzystamy z usług specjalistów. Zlecamy im także skomplikowane prace, takie jak termomodernizacja (78%) czy instalacje domowe (75%). Ankieta przeprowadzona wśród wykonawców potwierdza te wyniki, wskazując, że prace zewnętrzne oraz konstrukcyjno-budowlane były najczęściej powierzane fachowcom.

Jak znaleźć fachowca? Najlepsze rekomendacje i polecenia

Wzrost konkurencji skłonił fachowców do poszukiwania nowych sposobów dotarcia do klientów. Dane Fixly pokazują, że liczba nowych kont usługodawców wzrosła o 25% w ubiegłym roku (2024 r. vs. 2023 r.). Jednak zaskakujące jest to, że 60% uczestników ankiety zlecanej przez Fixly nie promuje swojej działalności. Ci, którzy to robią, zwracają się głównie do rodziny i znajomych, ponieważ rekomendacje odgrywają kluczową rolę w wyborze fachowca (75% badanych).

Niniejszy raport został przygotowany na podstawie badania opinii publicznej przeprowadzonego przez SW Research w dniach 11-18 grudnia 2024 r. na próbie 800 respondentów oraz ankiety przeprowadzonej przez Murator Plus wśród 32 przedstawicieli branży remontowo-budowlanej.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version