Wiadomości Polska Zdrowie i styl życia Opieka nad pacjentami pod respiratorem w domu – świadczeniodawcy apelują o pilną reformę
Zdrowie i styl życia

Opieka nad pacjentami pod respiratorem w domu – świadczeniodawcy apelują o pilną reformę

Według świadczeniodawców wentylacji mechanicznej, od początku roku pojawiły się opóźnienia w płatnościach za usługi medyczne, co stwarza ryzyko wstrzymania nowych pacjentów kwalifikowanych do specjalistycznej opieki domowej. Zdaniem nich, obszar opieki długoterminowej znajduje się w coraz trudniejszej sytuacji.

Według przedstawicieli Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej (OZŚWM), reforma przygotowana przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) mogłaby częściowo rozwiązać kryzys. Niestety propozycja ta wciąż oczekuje na wstępną ocenę Ministerstwa Zdrowia.

Wentylacja mechaniczna jest niezbędna dla osób z poważnymi problemami z oddychaniem, takimi jak przewlekła niewydolność oddechowa czy bezdech senny. Dla tych pacjentów jest to kwestia życia lub śmierci, dlatego dostęp do tego świadczenia jest niezmiernie istotny.

OZŚWM alarmuje, że wielu świadczeniodawców już na początku roku opiekuje się większą liczbą pacjentów, niż zakłada zakontraktowana pula na 12 miesięcy. Zdaniem Związku, brak zmian systemowych i nierozliczenie pacjentów „nadlimitowych” z ubiegłego roku mogą doprowadzić do wstrzymania przyjęć nowych chorych, których szpitale kwalifikują do wentylacji domowej.

„Nie możemy pozwolić na dalsze lekceważenie problemu. Pacjenci wentylowani mechanicznie to jedna z najbardziej wrażliwych grup w systemie ochrony zdrowia” – mówi Robert Suchanke, lekarz anestezjolog i prezes OZŚWM.

Projekt reformy świadczenia został stworzony przez AOTMiT we współpracy z OZŚWM, NFZ oraz środowiskami medycznymi i pacjentami. Planuje się w nim pełniejsze wykorzystanie nowoczesnych technologii, takich jak telemonitoring i teleopieka. Te innowacyjne narzędzia mają poprawić jakość opieki i zoptymalizować jej koszty.

W ramach projektu proponowane są zmiany mające na celu efektywniejsze wykorzystanie pracowników w systemie opieki długoterminowej. Dodatkowo, autorzy projektu przypominają, że wentylacja oddechowa w domu umożliwia pacjentom kontynuację terapii w bardziej komfortowym i osobistym otoczeniu, co pozwala zachować niezależność i jakość życia.

Problem jest na tyle poważny, że Związek wraz z innymi organizacjami zaapelował także do prezesa Rady Ministrów oraz pozostałych liderów koalicji rządzącej o podjęcie działań reformujących opiekę długoterminową.

„Kraje bardziej rozwinięte od Polski od wielu lat inwestują w rozwój długoterminowej opieki domowej, widząc w niej szansę na poprawę jakości życia pacjentów oraz optymalizację wydatków publicznych. Polska, zmagająca się już dzisiaj z ogromnymi wyzwaniami demograficznymi i problemami systemowymi, nie może sobie pozwolić na ignorowanie tego trendu” – informują świadczeniodawcy. 

Opóźnienia w płatnościach za usługi medyczne i ryzyko wstrzymania nowych pacjentów kwalifikowanych do specjalistycznej opieki domowej – to główne problemy alarmowane przez środowisko świadczeniodawców wentylacji mechanicznej od początku roku. Według nich opieka długoterminowa znajduje się w coraz trudniejszej sytuacji.

Zdaniem przedstawicieli Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej (OZŚWM) kryzys mogłaby przynajmniej częściowo zażegnać reforma, która została już przygotowana przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Ta propozycja jednak wciąż czeka na ocenę Ministerstwa Zdrowia.

„Obecny stan opieki długoterminowej jest alarmujący. Kolejki do zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz pielęgniarskiej opieki domowej przekroczyły już 20 tysięcy osób. Wkrótce podobny problem dotknie pacjentów wymagających respiratoterapii w ramach zespołów długoterminowej opieki domowej. Tymczasem od ponad roku nie wprowadzono żadnych kluczowych zmian organizacyjnych” – czytamy w apelu o reformę opieki długoterminowej. 

Sygnatariusze apelu zauważają, że brak koordynacji między polityką zdrowotną a społeczną oraz niewłaściwe priorytety wydatków publicznych mogą doprowadzić do poważnego kryzysu w długoterminowej opiece zdrowotnej – zarówno pod względem finansowym, kadrowym, jak i organizacyjnym.

W Polsce obecnie ponad 14 tysięcy pacjentów korzysta z domowej wentylacji mechanicznej, a 70 proc. z nich jest objęta opieką członków OZŚWM. Niestety, rosnąca liczba osób oczekujących na miejsce w systemie oraz pogarszająca się sytuacja finansowa świadczeniodawców stanowią duży problem.

„Od miesięcy mamy do czynienia z ogromnymi opóźnieniami w płatnościach za wykonane świadczenia. Nadwykonania nie są rozliczane na czas, część wojewódzkich oddziałów NFZ wprost informuje naszych członków o braku środków finansowych. Nie możemy dłużej czekać, gdyż niebawem świadczeniodawcy zostaną zmuszeni do ograniczenia przyjęć, a to oznacza konieczność pozostania pacjentów w szpitalach, gdzie opieka jest najdroższa” – mówi Katarzyna Baj, dyrektor Biura Zarządu OZŚWM. 

W związku z nowymi priorytetami zdrowotnymi, OZŚWM zauważa, że zaniechanie prac nad nowym modelem optymalizującym wentylację domową przez Ministerstwo Zdrowia wpływa negatywnie na system zdrowotny kraju.

„Skorzystanie z przygotowanego rozwiązania miałoby istotny i pozytywny wpływ na budżet Narodowego Funduszu Zdrowia oraz skutkowałoby objęciem większej liczby pacjentów specjalistyczną opieką długoterminową w domu, co powinno być dla Ministerstwa Zdrowia priorytetem” – piszą świadczeniodawcy w liście do Minister Zdrowia.

„Jesteśmy gotowi do współpracy. Chcemy rozmawiać i wdrażać rozwiązania, które uratują ten system. Nie mamy jednak już czasu na dalsze zwlekanie” – podsumowuje Robert Suchanke.


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Exit mobile version