Polityka i społeczeństwo

KPRM: projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (komunikat)

KPRM informuje:

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Rząd chce wzmocnić ochronę osób doznających przemocy domowej. Chodzi o przyznanie im dodatkowych środków ochrony, takich jak zakaz zbliżania się lub kontaktowania sprawcy przemocy z osobą dotkniętą przemocą, gdy nie toczy się postępowanie karne.

Najważniejsze rozwiązania:

– Wprowadzone zostaną przepisy, których celem jest izolowanie osoby stosującej przemoc domową, gdy swoim zachowaniem stwarza ona zagrożenie dla życia lub zdrowia domowników, także poza wspólnie zajmowanym mieszkaniem.

– Policja i Żandarmeria Wojskowa otrzymają uprawnienia do wydania – wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie, która stwarza zagrożenie dla życie lub zdrowia – natychmiastowego zakazu zbliżania się osoby dotkniętej taką przemocą, na określoną w metrach odległość; zakazu kontaktowania się z osobą dotkniętą przemocą domową, co oznacza zakaz kontaktowania się, zarówno osobiście, jak i na odległość; zakazu wstępu i przebywania w miejscu pracy, na terenie szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej i artystycznej oraz obiektu sportowego, do których uczęszcza osoba dotknięta przemocą domową.

– Zakaz zbliżania, kontaktowania się lub zakaz wstępu i przebywania będą mogły zostać orzeczone także przez sąd, którego kompetencje będą jednak szersze.

Sąd będzie mógł wydać zakaz kontaktowania się także wówczas, gdy osoba stosująca przemoc domową nęka osobę dotkniętą przemocą za pomocą środków komunikacji elektronicznej na odległość, wzbudzając u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia lub istotnie narusza jej prywatność.

Jeśli chodzi o zakaz wstępu i przebywania, sąd będzie mógł objąć swoim orzeczeniem także miejsca, w których osoba dotknięta przemocą zwykle lub regularnie przebywa.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie po 6 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ mja/ godl/


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM