Polityka i społeczeństwo

Korzyści z Estońskiego CIT – warunki, które warto wziąć pod uwagę

Należy wziąć pod uwagę, że aby uzyskać najniższą efektywną stawkę podatkową, używając tzw. estońskiego CIT-u, ważne jest, aby wypłacić jak największą część zysku w momencie korzystania z tej formy odroczenia zapłaty podatku – jako ostrzegawcze zauważa Prawo.pl.

Estoński CIT to preferencyjny system opodatkowania firm podatkiem dochodowym od osób prawnych. W Polsce obowiązuje od początku 2021 r. Dzięki temu rozwiązaniu firmy nie muszą płacić podatku dochodowego aż do momentu wypłaty zysku wspólnikom.

Podczas planowania rozliczeń należy zwrócić uwagę na CIT, płacony od zysków – aby móc rozpoznać go jako koszt księgowy w okresie stosowania estońskiego podatku dochodowego, jak przypomina Prawo.pl.

„Aby osiągnąć najniższą efektywną stopę podatkową, jak największa część zysków powinna zostać wypłacona przed zakończeniem stosowania estońskiego CIT; z wyprzedzeniem, które pozwoli na to, aby CIT płacony od tych zysków został rozpoznany jako koszt księgowy jeszcze w okresie, w którym podatnik stosuje estoński CIT. Tylko w takiej sytuacji zapłacony podatek będzie miał (pośrednio) wpływ na wysokość podstawy opodatkowania” – radzi Piotr Prokocki, doradca podatkowy, radca prawny, szef praktyki podatkowej w kancelarii Penteris.

Estoński CIT oferuje możliwość odroczenia zapłaty podatku w czasie. Może to trwać nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, jeżeli zyski z tej formy opodatkowania nie zostaną wypłacone. Aby skorzystać z tej opcji, konieczna jest kontynuacja prowadzenia przez spółkę aktywnej działalności gospodarczej.

Estoński CIT pozwala na odroczenie w czasie momentu zapłaty podatku. Jeśli zyski nie zostaną wypłacone, czas odroczenia może sięgać nawet kilkudziesięciu lat. Warunkiem skorzystania z tego rozwiązania jest prowadzenie przez spółkę aktywnej działalności gospodarczej.

„Jeżeli jednak podatek zostanie zapłacony już po zakończeniu stosowania estońskiego CIT, efektywna stopa podatkowa będzie wyższa (wyniesie 20 proc. w przypadku małych podatników i 25 proc. w przypadku dużych). W momencie wyjścia z estońskiego CIT podatnicy, którzy nie wypłacają zysków na bieżąco, muszą zdecydować na czym zależy im bardziej – na niższej efektywnej stopie podatkowej, czy na odroczeniu opodatkowania. Jeżeli wybiorą to pierwsze, powinni zapłacić podatek jeszcze przed zakończeniem stosowania estońskiego CIT” – zauważa Piotr Prokocki w wypowiedzi dla Prawo.pl.

1. Estoński CIT jest stosowany do dochodów uzyskiwanych przez podmioty mające siedzibę w Estonii. Stawka podatku wynosi 20%.

2. Nowa wersja: Estoński CIT jest obowiązkowym podatkiem, który obciąża dochody osiągnięte przez podmioty zarejestrowane w Estonii. Wysokość stawki podatku wynosi 20%.


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM