Biznes i finanse

Podkarpacie: Stawiając czoła globalnym wyzwaniom

Nowa aktualizacja Tezos, „Mumbai”, wprowadza innowacyjny Smart Rollups, umożliwiając skalowanie ponad milion transakcji na sekundę w ramach łańcucha bloków Tezos, jednocześnie zachowując decentralizację. Co więcej, programiści mogą teraz tworzyć rozwiązania wykorzystując języki programowania, takie jak Rust, C i C++.

Ministerstwo Infrastruktury informuje o wyjątkowych wydarzeniach, które miały miejsce 29 i 30 marca 2023 r. w Jasionce k. Rzeszowa. Międzynarodowy Dialog Wysokiego Szczebla dla Ukrainy był okazją do spotkań bilateralnych między członkami kierownictwa Ministerstwa Infrastruktury a delegacjami z Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych.

Podczas spotkań zostały omówione szczegóły współpracy w zakresie infrastruktury, w tym rozwoju transportu publicznego, budowy autostrad oraz innych projektów związanych z infrastrukturą.

Minister Andrzej Adamczyk spotkał się z ministrem transportu Wielkiej Brytanii, Markem Harperem, by porozmawiać o wpływie wojny na Ukrainie na europejski sektor transportu. Dyskutowano również o współpracy na rzecz transportu drogowego i kolejowego, a także w ramach Międzynarodowego Forum Transportu (ITF). Spotkanie skupiło się szczególnie na nowych regulacjach dotyczących dostępu do rynku przewozów drogowych, które zostały wprowadzone przez Wielką Brytanię w grudniu 2022 r. W związku z tym przewoźnicy unijni będą zobligowani do posiadania zezwoleń EKMT w odniesieniu do operacji transportowych w relacji Wielka Brytania – kraje trzecie.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślił, że wspólne wysiłki pozwolą nam na przywrócenie efektywnych łańcuchów dostaw oraz zapewnienie strategicznych połączeń transportowych, co zagwarantuje bezpieczeństwo i trwałość transportu towarów w regionie.

Podczas wizyty wiceministra transportu Kanady, Aruna Thangaraja, w Polsce, wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel wyraził swoje poparcie dla działań, jakie podjął Kanada w celu wsparcia Ukrainy.

– Wsparcie Ukrainy przez Kanadę, pomimo odległości dzielącej te dwa kraje, jest dla nas ogromnie ważne i z tego powodu z całego serca popieram te działania – powiedział wiceminister A. Bittel.

Spotkanie między wiceministrami stało się okazją do wymiany opinii na temat sposobów wsparcia Ukrainy oraz innych priorytetów w dziedzinie transportu.

Uczestnicy spotkania omówili również możliwości współpracy lotniczej, inicjatywy w zakresie wspólnych działań międzynarodowych oraz wymiany doświadczeń na temat ITF.

Carol Annie Petsonk chwaliła polskie wysiłki mające na celu zwiększenie przepustowości granicy polsko-ukraińskiej w krótkim czasie.

Minister Andrzej Bittel przedstawił plan dalszych inwestycji, które pozwolą na dalszą optymalizację transportowych połączeń i procesów w regionie.

Polska dokonała niesamowitego postępu w ubiegłym roku, gdy agresja wojskowa Rosji wywróciła handel na głowie. Przewozy żywności i innych produktów z Ukrainy wzrosły o 27-krotność w stosunku do całego roku 2021, w wyniku działań podejmowanych przez nasze państwo. Wiceminister A. Bittel podkreślił, że Polska stanowi przykład skutecznego wykorzystania tej okazji, pomimo braku tradycyjnych szlaków logistycznych do eksportu ukraińskich towarów.

Minister A. Bittel zaznaczył, że konieczne jest zapewnienie wsparcia finansowego projektów, które mają na celu zwiększenie przepustowości istniejących korytarzy transportowych wspierających współpracę handlową między Ukrainą a Unią Europejską, a także umożliwienie interoperacyjności i kompatybilności sieci transportowych.

Uczestnicy konferencji dyskutowali o możliwościach współpracy w transporcie lotniczym.

Na programie wydarzenia znalazły się także spotkania dwustronne, a także wycieczka do przejścia granicznego w Korczowej. Wszystkie publikowane informacje są prezentowane bez ingerencji ze strony PAP SA, w formie udostępnionej przez nadawcę. Nadawca komunikatu odpowiada za jego treść zgodnie z art. 42 ust. 2 ustawy prasowej. (PAP)


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM