W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przywiązuje się do psychologicznego bezpieczeństwa pracowników i podkreśla istotę kondycji zdrowia psychicznego w miejscu pracy. Anna Mistewicz, dyrektor personalnej w Angelini Pharma Polska, wyjaśnia, że oczekiwania pracowników dotyczące równowagi między życiem zawodowym i prywatnym są coraz większe. W związku z tym ważne jest, aby pracodawcy oferowali odpowiednie warunki pracy, które zapewnią swoim pracownikom zdrowe i bezpieczne środowisko.
Anna Mistewicz wzięła udział w panelu dyskusyjnym „Rynek pracy po nowemu”, odbywającym się w ramach XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Jego uczestnicy zastanawiali się nad zmianami, jakie zaszły na polskim rynku pracy w okresie postpandemicznym, w tym na wpływie napływu pracowników z zagranicy oraz aktualnych regulacji prawnych.
Czas pandemii COVID-19 i konflikt w Ukrainie przyniósł wielkie zmiany w polskim rynku pracy. Kinga Marczak, dyrektor sprzedaży w Personnel Service S.A. stwierdziła, że w czasie tego trudnego okresu ludzie nabrali szacunku do pracy, a stagnacja ekonomiczna sprawiła, że coraz mniej osób jest skłonnych do zmiany miejsca pracy. Wyniki „Barometru Polskiego Rynku Pracy” wskazują, że jedynie 18% badanych zgłosiło gotowość do zmiany pracy. Najbardziej otwarci na zmianę okazali się ludzie w wieku od 18 do 44 lat, z których 48% zadeklarowało gotowość do zmiany.
„Pracownicy są mniej roszczeniowi. Inflacja skoczyła do 16 procent, pensje urosły tylko ponad 13 procent, więc, jako pracobiorcy oczekujemy, że pracodawca nam to zrekompensuje. Ponad 70 procent pracowników chciałoby podwyżki, ale tylko 28 procent jest gotowych o tę podwyżkę wystąpić. Nie mamy jeszcze rynku pracodawcy, ale pracobiorcy są już ostrożniejsi i inaczej gospodarują swoim czasem i roszczeniami” – zauważyła Marczak.
Anna Mistewicz z Angelini Pharma Polska uznała, że oprócz kwestii finansowo-ekonomicznych, które zawsze stanowią ważny czynnik, obecnie na rynku pracy coraz większą uwagę przywiązuje się do poprawy stanu psychicznego w miejscu pracy oraz zapewnienia pracownikom „czucia bezpieczeństwa”.
Dodatkowo Anna Mistewicz z Angelini Pharma Polska zauważyła, że przywiązywanie wagi do kondycji zdrowia psychicznego w środowisku pracy jest bardzo istotnym aspektem, a zapewnienie pracownikowi poczucia bezpieczeństwa ma ogromne znaczenie dla jego pracy i satysfakcji.
„O ile można mówić, że covid przyniósł cokolwiek dobrego, to jest to właśnie. Wysoko wzrosła ranga dyskusji na temat kondycji psychicznej pracownika, świadomej troski o jego stan zdrowia psychicznego. Do tej pory wydawało się, że dla pracownika jest to sfera intymna. Ta przestrzeń jest dla nas jako pracodawców, niezwykle istotna” – powiedziała Mistewicz.
„To będzie taki pierwszy test, jeśli chodzi o relacje pracodawca – związki zawodowe a pracodawca – pracownik, bo to od nich będzie zależało, jak te zmiany będą wchodzić w życie” – powiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej.
Nowelizacja Kodeksu Pracy otworzyła drogę dla pracy zdalnej, która jest jednym z elementów wdrażania unijnej dyrektywy work-life balance.
Dzięki wprowadzeniu w życie nowelizacji Kodeksu Pracy, pracodawcy i pracownicy otrzymali szereg nowych praw i możliwości, w tym możliwość pracy zdalnej.
Anna Mistewicz zaznaczyła, że te zmiany skutecznie wypełniają lukę w zakresie wyrównywania szans w zakresie pracy i życia prywatnego.
Nowelizacja Kodeksu Pracy i wdrożenie unijnej dyrektywy work-life balance zapewniły pracownikom i pracodawcom nowe możliwości, w tym pracę zdalną.
Anna Mistewicz wyraziła przekonanie, że wprowadzone zmiany umożliwią lepsze wykorzystanie potencjału pracowników i zapewnią lepszą równowagę między pracą a życiem osobistym.
Nowelizacja Kodeksu Pracy i wdrażenie unijnej dyrektywy work-life balance stwarzają nowe możliwości dla pracowników i pracodawców, w tym dostęp do pracy zdalnej.
Anna Mistewicz wyraziła przekonanie, że wprowadzone zmiany dadzą pracownikom możliwość wyrażenia pełnego potencjału, przy jednoczesnym zapewnieniu równowagi między pracą a życiem prywatnym.
„To było bardzo potrzebne, natomiast nie wprowadziło rewolucji, to jest bardzo dobre, dlatego że te rozwiązania udowodniły, iż dialog, który bazuje na zaufaniu pomiędzy pracodawcą i pracownikami, bardzo się sprawdził” – zauważyła.
Ministerstwo Pracy odnotowało znaczące zmiany w prawie pracy, które wynikły z przyjęcia dyrektywy unijnej. Uważa się, że są one niezbędne dla wsparcia społecznych ról, jakie pracownicy pełnią.
„Dlatego, że dla nas, jako pracodawców też jest niezwykle ważne, żeby wspierać kobiety jako matki i żeby wyrównywać szanse na rynku pracy. Nie chodzi o preferencje, chodzi o wyrównywanie szans. W związku z tym zmiany wprowadzane w urlopach również stymulują pewne zmiany kulturowe, które pokoleniowo też się dzieją. Jest to współgranie pewnych elementów. Bardzo często koncentrujemy się na stronie formalno-prawnej, zapominając o aspektach kulturowych, społecznych, które za tym stoją” – zaznaczyła dyrektor personalna w Angelini Pharma Polska.
Anna Mistewicz wskazała, że automatyzacja i cyfryzacja mogą być z powodzeniem wykorzystywane do zarządzania firmami. Według niej, jest to naturalny krok do przodu, który pozwoli rynkowi pracy na osiągnięcie nowego poziomu efektywności.
Anna Mistewicz uważa, że wykorzystanie automatyzacji i cyfryzacji w procesie zarządzania firmami ma ogromny potencjał i może okazać się jednym z najważniejszych kroków w rozwoju rynku pracy. Według niej, jest to konieczna zmiana, która przyczyni się do zwiększenia efektywności i wydajności w pracy.
Anna Mistewicz przekonuje, że odpowiednie wykorzystanie technologii automatyzacji i cyfryzacji może stanowić kluczowy czynnik dla poprawy jakości i efektywności w pracy. Powyższe technologie mogą wyraźnie wpłynąć na podniesienie jakości usług oferowanych przez firmy oraz zwiększenie ich produktywności.
„Oczywiście, w obszarze analiz, dostępności narzędzi, które mogą nam usprawniać pracę, przekierować nasza uwagę, czas i kompetencje na coś, co przyniesie większa wartość, to jak najbardziej. Zawsze musi być jednak zachowany element ostrożności, żebyśmy mieli bardzo dobrze rozpoznany obszar ryzyka. To jest kwestia tego, aby przewidzieć konsekwencje: co, jeśli jakiś element nie zadziała” – podkreśliła.
Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl