Nauka i technologie

Odkrywanie europejskiego dziedzictwa: badanie wymarłych nosorożców włochatych

Nosorożce włochate to prawdziwe cuda natury, które żyły w Europie przez setki tysięcy lat, aż do końca zlodowacenia. Wzbudzając wielkie zainteresowanie, naukowcy rozpoczęli szczegółowe badania tego wyjątkowego gatunku.

„Niestety w przypadku Polski mamy bardzo niewiele dokładnie zbadanych szczątków tych zwierząt, co jest zadziwiające, bo są licznie znajdywane od lat” – wskazała w rozmowie z Nauką w Polsce prof. Kamilla Pawłowska z Instytutu Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Nosorożec włochaty zamieszkiwał Europę przez olbrzymi okres czasu – od około 470 tys. lat temu aż do końca ostatniej epoki lodowcowej w okolicach 14 tys. lat temu. Jednakże, o wspomnianych zwierzętach w innych krajach tego kontynentu wciąż wiemy zbyt mało.

Dlatego prof. Pawłowska wysunęła inicjatywę badań naukowych, które objęłyby duży obszar Europy oraz wiele aspektów – w tym oznaczenie szczątków, określenie wieku i płci, analizę chorób i relacji z ludźmi.

Aby poznać bliżej historię nosorożców włochatych w Europie, prof. Pawłowska postanowiła przeprowadzić szeroko zakrojone badania. Jednym z założonych celów jest lepsze poznanie ich wieku, płci, stanu zdrowia oraz wzajemnych relacji z ludźmi.

Narodowe Centrum Nauki i Centrum Nowych Technologii (CeNT) z Warszawy współfinansują wspólny projekt WOOLRHINOPOLI, który został zainicjowany przez 10 europejskich naukowców z Hiszpanii, Francji, Holandii, Mołdawii, Czech, Niemiec, Rumunii, Włoch i Wielkiej Brytanii.


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM