Polityka i społeczeństwo

CBA: Były wiceminister spraw zagranicznych zatrzymany (komunikat)

Zespół Prasowy Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował o zatrzymaniu byłego wiceministra spraw zagranicznych z podejrzeniem płatnej protekcji w związku z przyspieszaniem procedur wizowych. Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lublinie przeprowadzili zatrzymanie, a śledztwo nadzoruje Lubelski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Lublinie.

Śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Lublinie pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Lublinie dotyczy obietnic udzielenia korzyści majątkowych w zamian za pośrednictwo w załatwianiu spraw związanych z uzyskaniem pozwoleń na pobyt na terenie Rzeczpospolitej Polski dla cudzoziemców.

Postępowanie przygotowawcze dotyczy również nielegalnego wpływania na przebieg procedury wydawania przedmiotowych pozwoleń przez osoby pełniące funkcję publiczną w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Były Sekretarz Stanu Ministerstwa Spraw Zagranicznych został zatrzymany pod zarzutem przekroczenia uprawnień. Zatrzymanie miało miejsce 17 stycznia 2024 roku na podstawie postanowienia Prokuratora, a przeprowadzili je funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Lublina na terenie województwa mazowieckiego.

Przeszukanie miejsca zamieszkania osoby zatrzymanej zostało przeprowadzone w celu zabezpieczenia dowodów rzeczowych, które mogą mieć znaczenie w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym.

Mężczyzna został zatrzymany i doprowadzony do Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Lublinie, gdzie postawiono mu zarzuty z art. 231 par. 2 k.k. w zw. z art. 266 par. 2 k.k. Przestępstwa miały miejsce w okresie od lutego 2022 roku do maja 2023 roku.

Według zgromadzonego materiału dowodowego, Piotr W., który pełnił funkcję Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w latach 2019–2023, przekroczył swoje uprawnienia poprzez naruszenie procedur związanych z rejestracją i obiegiem dokumentów. Dodatkowo, otrzymał zarzuty za podejmowanie nieuzasadnionych interwencji dotyczących przyspieszenia procedur wizowych oraz udostępnienie informacji objętej tajemnicą służbową osobie nieuprawnionej.

Środki zapobiegawcze

Prokurator zastosował wobec podejrzanego wolnościowy środek zapobiegawczy – poręczenie majątkowe w wysokości 100 000,00 zł.

Rozwojowe śledztwo

To kolejna realizacja procesowa w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym. W tej sprawie zarzuty otrzymało już łącznie 9 osób.”

Komunikat PAP

Informacje publikowane są w serwisie PAP bez zmian w treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM