Podczas premiery smartfonów HONOR z serii Magic 2024 w Muzeum Historii Polski w Warszawie odbył się panel poświęcony technologii, designowi oraz sztuce. W dyskusji udział wzięły autorytety z polskich i zagranicznych uczelni, którzy wspólnie próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie – czy technologia przenika się z designem i sztuką?
Panel został zorganizowany z inspiracji globalnej współpracy firmy HONOR z niemieckim studiem projektowym Porsche Design, które zaowocowało dwiema specjalnymi edycjami nowych smartfonów – PORSCHE DESIGN HONOR Magic V2 RSR oraz PORSCHE DESIGN HONOR Magic6 RSR.
Podczas dyskusji, Dorota Haller – ekspertka ds. marketingu i komunikacji oraz dyrektorka w RASP, skupiła się na omówieniu wykorzystania technologii i sztucznej inteligencji w dziedzinie designu oraz sztuki. Eksperci z uczelni podzielili się swoją wizją wykorzystania sztucznej inteligencji w swoich specjalizacjach branżowych.
„Do rozwoju AI jako projektant i profesor akademicki podchodzę z dużym entuzjazmem i ostrożnością. Nagle bardzo dużym wyzwaniem dla komisji rekrutacyjnej na Aalto University, gdzie jestem wykładowcą, jest odróżnienie portfolio, które są wytworzone przez aplikantów od tych, które powstały z udziałem AI. Z drugiej strony są też ciekawe przykłady udanej współpracy projektantów i sztucznej inteligencji, jak np. nagradzany projekt dyplomowy mojego studenta. Projektant nauczył sztuczną inteligencję koncepcji trzech obiektów – krzesła, stolika i ceramicznego naczynia, a następnie, manipulując zmiennymi, obserwował rozwój projektu, aby finalnie wybrać wersje, które sprototypował” – powiedział dr Tomek Rygalik, projektant, założyciel Studio Rygalik, profesor Aalto University w Finlandii, opisując jeden z przykładów łączenia się ze sobą świata technologii i designu.
Sztuczna inteligencja rozwija się w niesamowitym tempie, zdolna jest teraz tworzyć teksty, obrazy, wideo i muzykę. Coraz częściej wykorzystywana jest także w smartfonach, takich jak MagicOS 8.0, który posiada interfejs IUI oparty na intencjach użytkowników i funkcję Magicznego Portalu. Podczas panelu organizowanego przez HONOR, ekspertka do spraw AI, Aleksandra Przegalińska, podkreśliła znaczący postęp w tej dziedzinie.
W jaki sposób rozwija się sztuczna inteligencja?
Sztuczna inteligencja rozwija się poprzez coraz to nowsze i bardziej zaawansowane algorytmy, które pozwalają na tworzenie coraz bardziej skomplikowanych i realistycznych treści. Dzięki temu AI może tworzyć teksty, obrazy, wideo i muzykę. Ponadto, coraz częściej wykorzystywana jest w smartfonach, co widoczne jest w interfejsie IUI opartym na intencjach użytkowników i funkcji Magicznego Portalu w systemie MagicOS 8.0. W panelu organizowanym przez HONOR, ekspertka do spraw AI, Aleksandra Przegalińska, podzieliła się swoją wiedzą na ten temat.
Przykłady wykorzystania sztucznej inteligencji w życiu codziennym
Sztuczna inteligencja znajduje coraz szersze zastosowanie w życiu codziennym, np. poprzez tworzenie tekstów, obrazów, wideo i muzyki. Dodatkowo, wykorzystywana jest w smartfonach, jak w przypadku MagicOS 8.0 z interfejsem IUI opartym na intencjach użytkowników i funkcją Magicznego Portalu. W panelu organizowanym przez HONOR, ekspertka do spraw AI, Aleksandra Przegalińska, przedstawiła konkretne przykłady wykorzystania sztucznej inteligencji w praktyce.
„Ostatnie 2 lata to była rewolucja sztucznej inteligencji generatywnej, która pozwala nam coś wytwarzać – robić zdjęcia, nagrywać wideo, pisać teksty. Jest to interesujące przede wszystkim w smartfonach, jak również innych obiektach użytkowych, ponieważ nowa, sztuczna inteligencja to portal do świata informacji. Dzisiaj promptuje się duży model językowy, który daje odpowiedź użytkownikom na zadane pytanie, ale za chwilę promptowanie stanie się kluczem otwierającym świat tworzenia aplikacji. Jest to ewidentnie nowy standard, który tworzy się na naszych oczach” – powiedziała dr hab. Aleksandra Przegalińska, profesorka Akademii Leona Kozmińskiego, specjalistka w zakresie AI.
Czy technologia może zagrozić sztuce?
Podczas panelu z okazji premiery nowych smartfonów HONOR omówiono również wpływ technologii na sztukę. Dr hab. Maryna Tomaszewska, prowadząca Pracownię Tekstu Eksperymentalnego na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wyraziła swoje zdanie na temat popularyzacji nowych rozwiązań.
„Technologia, jeśli jest użyta mądrze, służy sztuce jako medium, narzędzie lub wsparcie techniczne do tworzenia złożonych wypowiedzi artystycznych. Sztuka nie boi się innowacji i cyfrowości, bo jej celem jest otwartość na świat, obserwacja i komentowanie rzeczywistości, w tym zmian społecznych i technologicznych. Artyści eksperymentują z najnowszymi dostępnymi narzędziami, jak silniki gamingowe, wirtualna rzeczywistość czy generatywna sztuczna inteligencja. Nie znaczy to, że nie podchodzą do nich krytycznie – taka jest nasza rola” – powiedziała dr hab. Maryna Tomaszewska z Akadamii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Panel poświęcony technologii, sztuce i designowi odbył się w Muzeum Historii Polski w Warszawie z okazji premiery najnowszych urządzeń firmy HONOR – flagowego modelu HONOR Magic6 Pro oraz składanego smartfona HONOR Magic V2, który jest najcieńszy na rynku. Firma wprowadziła szereg usprawnionych funkcji związanych ze sztuczną inteligencją w aktualizacji autorskiego systemu MagicOS 8.0, takich jak Magiczny Portal – pierwszy na rynku interfejs oparty na intencjach, czy HONOR AI Motion Sensing Capture – algorytm umożliwiający automatyczne wybranie najlepszego kadru w fotografii sportowej lub dynamicznej.
Zapraszamy do zapoznania się z naszym wideo prezentującym relacje z panelu na temat technologii, designu i sztuki:
Więcej informacji na temat urządzeń marki HONOR można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej: https://www.honor.com/pl/.
O firmie HONOR
HONOR to globalny lider w dziedzinie inteligentnych urządzeń. Celem marki jest stworzenie nowego, inteligentnego świata poprzez zaawansowane produkty i usługi. Firma skupia się na badaniach i rozwoju, aby umożliwić ludziom na całym świecie osiąganie swoich celów. Dzięki gamie wysokiej jakości produktów, takich jak smartfony, tablety, laptopy i smartwatche, HONOR pozwala ludziom stać się lepszą wersją siebie.
Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl