Polityka i społeczeństwo

MRPiPS: Unijne kary za zaniedbania rządu PiS – ich nadgonienie oszczędzi Polsce dodatkowych strat (komunikat)

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że 17 kwietnia 2024 r. projekt ustawy o ochronie sygnalistów trafił do Sejmu. Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na zaległości w implementacji unijnej dyrektywy. Szybki proces legislacyjny ma na celu zminimalizowanie kar, jakie Polska będzie musiała zapłacić za zaniedbania rządu PiS.

Dyrektywa z 2019 roku miała zostać wdrożona do prawa krajowego w 2021 roku. Jedną z pierwszych decyzji Koalicji 15 Października było podjęcie natychmiastowych prac nad ustawą ustanawiającą ochronę sygnalistów.

Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zainicjowała projekt stosownej regulacji w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej. Projekt został przyjęty przez Radę Ministrów 2 kwietnia br., a 17 kwietnia trafił do Sejmu i został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

W kwietniu 2024 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę wysokie kary pieniężne za niedostosowanie się do dyrektywy o ochronie sygnalistów poprzez nieprzyjęcie odpowiednich przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych.

Choć nieuniknione są konsekwencje zaniedbań rządu Mateusza Morawieckiego, szybki proces legislacyjny może pomóc uniknąć jeszcze dotkliwszych kar finansowych. Projekt przygotowany przez Ministerstwo i rząd ma na celu wprowadzenie przepisów zapewniających bezpieczeństwo osobom, które ujawniają naruszenia prawa, w tym przypadki korupcji. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśla, że tacy ludzie będą chronieni przed odwetem, mobbingiem oraz pozbawieniem awansu, nagrody czy premii.

UWAGA: Komunikaty opublikowane na stronie PAP są prezentowane w oryginalnej formie dostarczonej przez nadawcę, bez żadnych zmian wprowadzanych przez PAP SA. Nadawca komunikatu jest odpowiedzialny za treść, zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM