Biznes i finanse

Ambasada Kazachstanu: kraje Azji Centralnej podnoszą atrakcyjność gospodarczą regionu

W ciągu ostatnich pięciu lat wymiana handlowa między państwami Azji Centralnej, takimi jak Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan i Turkmenistan, wzrosła niemal dwukrotnie z 5,7 mld dolarów do 11 mld dolarów. W tym samym czasie wymiana handlowa Kazachstanu z tymi krajami wzrosła o 26,8%, osiągając 8 mld dolarów. Ambasada Kazachstanu w Warszawie informuje, że państwa te planują dalsze zacieśnienie współpracy gospodarczej.

„Dziś, w kontekście deglobalizacji, interakcja wewnątrzregionalna między krajami Azji Centralnej nabiera ogromnego znaczenia zarówno dla nich jako specjalnego obszaru cywilizacyjnego, jak i dla stabilizacji regionu jako integralnego organizmu” – zauważa Kasym-Żomart Tokajew, prezydent Republiki Kazachstanu, w udostępnionym przez ambasadę Kazachstanu artykule „Renesans Azji Centralnej: w stronę zrównoważonego rozwoju i dobrobytu”, który został opublikowany w dzienniku „The Astana Times”.

Dotychczas odbyło się pięć spotkań konsultacyjnych głów państw Azji Centralnej, które przyniosły pogłębienie i rozszerzenie współpracy regionalnej. W szóstym spotkaniu, które odbyło się w minionym tygodniu w stolicy Kazachstanu, po raz pierwszy uczestniczyli ministrowie ds. energetyki, szefowie resortów transportu oraz mediów i informacji, co stanowiło nowy etap w integracji regionu.

Obszar Azji Centralnej obejmuje 3 882 000 km2 i zamieszkuje go ponad 80 mln ludzi, generując łączny produkt krajowy brutto w wysokości 450 mld dolarów. Region ten posiada około 20% światowych zasobów uranu, 17,2% ropy naftowej i 7% gazu ziemnego. W produkcji węgla i energii elektrycznej Azja Centralna zajmuje odpowiednio 10. i 19. miejsce na świecie.

„Wspólne duże projekty nie tylko przynoszą wymierne korzyści ich uczestnikom, ale także zmieniają całą konfigurację gospodarki Azji Centralnej. Ważnym obszarem współpracy jest rozwój sieci węzłów handlowych, logistycznych i przemysłowych na obszarach przygranicznych, które mogą stać się nowymi motorami wzajemnego handlu i wspólnych działań inwestycyjnych” – zauważa na łamach „Astana Times” prezydent Kasym-Żomart Tokajew.

„Kazachstan wraz ze swoimi partnerami aktywnie rozwija Transkaspijski Międzynarodowy Szlak Transportowy, dzięki któremu liczba przewozów może wzrosnąć pięciokrotnie. Nowe możliwości otwierają się wraz z rozwojem infrastruktury morskiej Kazachstanu – portów Aktau i Kuryk (nad Morzem Kaspijskim – red.), przez które coraz większe wolumeny ładunków z Chin i krajów Azji Centralnej trafiają na Kaukaz Południowy, do Turcji i dalej do Europy” – pisze w artykule prezydent Tokajew.

Prezydent zauważa, że kraje Azji Centralnej mają wiele obiecujących pomysłów na rozwijanie nowych korytarzy transportowych.

Podkreśla także, że kluczowymi obszarami współpracy krajów Azji Centralnej w sferze tranzytu i transportu powinna być kompleksowa poprawa połączeń transportowych, modernizacja przejść granicznych oraz rozwój infrastruktury transportowej.

„W tym kontekście cyfryzacja i przemysł kreatywny – obejmujący: media, kino, muzykę, projektowanie, edukację i technologie informacyjne – mają potencjał napędzania wzrostu gospodarczego. […] Boom w branży cyfrowej i kreatywnej ułatwi stopniowe przejście od gospodarki surowcowej do produkcji intelektualnej” – dodaje Kasym-Żomart Tokajew.

Według prezydenta, rozwój technologii ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia zależności krajów regionu od surowców naturalnych.

Prezydent dodaje, że problem niedoboru wody łączy kraje regionu i negatywnie wpływa na sytuację społeczno-ekonomiczną rolników, powodując poważne szkody ekonomiczne.

„W tym kontekście chciałbym podkreślić wyjątkową rolę Międzynarodowego Funduszu Ratowania Morza Aralskiego (IFAS) jako unikalnej regionalnej platformy dyskusji i rozwiązywania najważniejszych problemów wodno-energetycznych, środowiskowych i społeczno-gospodarczych. Jako pełniący obowiązki prezesa IFAS Kazachstan proponuje zintensyfikowanie współpracy w ramach Funduszu i wspólne rozpoczęcie tworzenia Międzynarodowego Konsorcjum Wodno-Energetycznego. Ważne jest również uwzględnienie problemu wyżywienia, ponieważ kwestia wody jest nierozerwalnie związana z bezpieczeństwem żywnościowym w regionie” – podkreśla prezydent.


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM