Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Więcej pieniędzy z Funduszy Europejskich dla podwarszawskich gmin (komunikat)

– Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło dzisiaj podpisanie aneksu do Kontraktu Programowego dla Województwa Mazowieckiego. Aneks określa nowe kierunki i warunki dofinansowania z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. Zmiany umożliwią zwiększenie puli pieniędzy z budżetu państwa na finansowanie inwestycji realizowanych przez beneficjentów z gmin wokół Warszawy, co da im możliwość uzyskania większego dofinansowania dla swoich projektów.

Od 2018 roku samorząd województwa Mazowieckiego traktuje Mazowsze jako dwie jednostki statystyczne: Mazowsze Regionalne (RMR) i Region Warszawski Stołeczny (RWS), obejmujący Warszawę i 9 okolicznych powiatów.

Marszałek Adam Struzik zauważa, że dzięki nowemu rozwiązaniu udało się pozyskać podobne środki do poprzedniej perspektywy, co oznacza duże pieniądze na inwestycje i rozwój. W ramach nowej perspektywy unijnej beneficjenci z Mazowsza mają do wykorzystania ponad 2 mld euro z UE w ramach programu regionalnego.

Samorządowcy z Mazowsza potrzebują dodatkowych środków na wkład własny do projektów unijnych. Dzięki wsparciu z rezerwy budżetu państwa otrzymają ponad 150 mln euro, które będą przeznaczone zarówno na projekty własne województwa, jak i dla innych beneficjentów, w tym gmin i miast – poinformował wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Jacek Karnowski.

Konrad Wojnarowski, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, zaznaczył, że wiele różnych podmiotów na terenie Mazowsza może starać się o dodatkowe środki z perspektywy FEM 2021-2027. Dotacje te mogą trafić do przedsiębiorców, samorządów, szpitali, szkół oraz instytucji naukowo-badawczych. Ich celem będzie podniesienie innowacyjności województwa, rozwój przedsiębiorczości, inwestycje w odnawialne źródła energii oraz rozwój transportu niskoemisyjnego. Dodatkowo, wsparcie będzie udzielane usługom społecznym oraz doposażeniu szkół.

Nowe kryteria dofinansowania z Funduszy Europejskich dla Mazowsza

Nowy program FEM 2021-2027 wprowadza zmiany w dofinansowaniu dla regionów Mazowsza. Region słabiej rozwinięty RMR będzie mógł liczyć na maksymalne dofinansowanie na poziomie 85 proc, podczas gdy lepiej rozwinięty region RWS będzie otrzymywał dofinansowanie na poziomie 50 proc. Zaliczenie regionu warszawskiego stołecznego do najlepiej rozwiniętych regionów UE wynika z dominującej pozycji stolicy w skali kraju, będącej jednocześnie stolicą Polski.

RWS cechuje się dużą wewnętrzną zróżnicowaniem, które objawia się m.in. w różnicach wskaźników struktury demograficznej, jakości życia i dostępności do opieki zdrowotnej. W przypadku ponad 67% gmin z obszaru RWS (47 z 70) wskaźnik G (podstawowe dochody podatkowe na mieszkańca) wynosi mniej niż w województwie mazowieckim, gdzie wynosi 3 986,59 zł[1]. To powoduje trudności w zapewnieniu wkładu własnego w projektach realizowanych przez te jednostki samorządu terytorialnego, pomimo dofinansowania.

Według wicemarszałka Wiesława Raboszuka, konieczne jest zapewnienie dodatkowych środków z budżetu państwa. Bez tych zmian biedniejsze samorządy nie były w stanie uzyskać środków, ponieważ wkład własny w wysokości 50 proc. był dla nich zbyt wysoki. Tego rodzaju rozwiązanie będzie gwarantem realizacji niezbędnych projektów i równomiernego rozwoju regionu stołecznego Warszawy.

Jaka jest zawartość aneksu do Kontraktu Programowego dla Województwa Mazowieckiego?

Aneks został zmieniony na wniosek Marszałka Województwa Mazowieckiego i za zgodą Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej, aby usunąć limit środków z budżetu państwa dla regionu warszawskiego stołecznego w zakresie projektów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Zapis określający górną wysokość tych środków z budżetu państwa dla całego województwa pozostaje na poziomie ponad 53 mln euro.

Komunikaty publikowane w serwisie PAP są prezentowane w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść, z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Dystrybucja: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM