Nauka i technologie

C-Crete Technologies wylewa podczas budowy wieżowca na Manhattanie pierwszy na świecie beton na bazie granitu, bezemisyjny i bez cementu portlandzkiego w składzie

Firma C-Crete Technologies, pionier w dziedzinie zrównoważonych materiałów budowlanych, osiągnęła kolejny kamień milowy, wylewając pierwszy na świecie beton na bazie granitu, który jest całkowicie bezemisyjny i nie posiada w składzie cementu portlandzkiego. Dzięki temu rewolucjonizuje zrównoważone budownictwo, również w samym sercu Nowego Jorku.

Bezcementowe materiały budowlane firmy C-Crete Technologies są przykładem innowacyjnych rozwiązań, które zmieniają sposób, w jaki budujemy, promując równocześnie ochronę środowiska. Ich nowy beton na bazie granitu otwiera nowe możliwości dla ekologicznej i zrównoważonej budowy, a to tylko początek ich rewolucyjnych działań.

W dniu 8 lipca na Manhattanie, przy 270 Park Avenue, został wylany beton na bazie granitu. Miejsce to będzie nową, globalną siedzibą JPMorganChase, zaprojektowaną przez firmę architektoniczną Foster + Partners i realizowaną przez Severud Associates Consulting Engineers.

Na dwunastu jardach sześciennych wykonano wylewkę z granitowej płyty betonowej, która będzie stanowić płytę wierzchnią górnego holu wieżowca typu „supertall” (supertall to wieżowiec o wysokości od około 1000 do 2000 stóp). Wylewka została wykonana po udanych realizacjach z użyciem betonu C-Crete w innych budynkach, gdzie zastosowano różne surowce, takie jak zeolit lub bazalt.

Granit to skała niewęglanowa zawierająca głównie krzem, aluminium i wapń, czyli trzy najbardziej powszechne pierwiastki na Ziemi. Jest najczęściej występującą skałą pod względem objętości, nawet bardziej powszechną niż wapień stosowany do produkcji cementu portlandzkiego.

W przeciwieństwie do cementu portlandzkiego, który generuje około 8 procent globalnej emisji dwutlenku węgla podczas produkcji, spoiwa cementowe z granitu, zeolitu i bazaltu nie powodują emisji CO2.

Nowy beton opracowany przez C-Crete na bazie granitu oferuje podobne lub lepsze parametry niż cement portlandzki. Wykazuje wytrzymałość na ściskanie przekraczającą 5000 psi oraz cechuje się pompowalnością, urabialnością, czasem wiązania i wykończeniem powierzchni zbliżonymi do konwencjonalnego betonu. Produkt spełnia normy ASTM International w zakresie właściwości mechanicznych i trwałości, co zostało potwierdzone przez niezależne podmioty wewnętrzne. Co najważniejsze, osiąga te wyniki przy porównywalnych kosztach względem betonu konwencjonalnego.

Nowa formuła betonu oparta na granicie firmy C-Crete jest krokiem naprzód dla branży budowlanej, pomagając zmniejszyć wpływ na środowisko po 200 latach dominacji ciężkiego betonu opartego na wapieniu jako głównego materiału budowlanego do budowy budynków mieszkalnych, szkół, szpitali i innej infrastruktury.

C-Crete Technologies jest wiodącą firmą zajmującą się materiałoznawstwem, która koncentruje się na opracowywaniu, konstruowaniu i wdrażaniu nowej generacji materiałów infrastrukturalnych o ultraniskim lub ujemnym śladzie węglowym. Firma stawia sobie za cel sprostanie globalnym wyzwaniom związanym ze zmianami klimatycznymi, jednocześnie dbając o poszanowanie środowiska i wykorzystując innowacyjną technologię. C-Crete dostarcza materiały do codziennego użytku na szeroką skalę.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM