Biznes i finanse

Pracodawcy, związkowcy i rząd mają wspólny interes we wzmacnianiu wiarygodności ekonomicznej Polski

Podstawowym warunkiem odbudowy wiarygodności ekonomicznej Polski jest przestrzeganie przez władze praworządności i prowadzenie realnego, a nie fasadowego dialogu społecznego – podkreślił prof. Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan podczas EFNI2024. Jego zdaniem rząd powinien uwzględniać głos zarówno związkowców, jak i biznesu, w projektowaniu kluczowych polityk, w tym także tej dotyczącej migracji.

Podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI2024) tematy związane z ekonomią i społeczeństwem odgrywały kluczową rolę. Prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, głównego organizatora wydarzenia, zauważył, że głównym punktem każdej dyskusji dotyczącej kwestii gospodarczych było przywrócenie autentycznego dialogu społecznego, który w ostatnich latach stracił na znaczeniu.

„Niezdrowa praktyka jest taka, że związkowcy i przedsiębiorcy otrzymują co prawda od rządzących projekty ustaw do konsultacji i zaopiniowania, ale nic więcej z tego często nie wynika. Tymczasem prawdziwy dialog musi opierać się na przejrzystości procedur, zaufaniu pomiędzy wszystkimi interesariuszami oraz pewności, że wszystkie ustalenia będą respektowane i wdrażane w życie” – tłumaczył prof. Męcina.

Dialog społeczny to kompleksowa interakcja pomiędzy związkami zawodowymi, pracodawcami i organami państwowymi, takimi jak rząd, samorząd lokalny i inne instytucje. Obejmuje on konsultacje dotyczące projektowanych ustaw oraz negocjacje w celu osiągnięcia porozumienia między wszystkimi stronami.

W dialogu społecznym uwzględnia się relacje dwustronne lub trójstronne pomiędzy związkami zawodowymi, pracodawcami oraz organami państwowymi, takimi jak rząd, samorząd lokalny i inne instytucje. W jego ramach prowadzi się konsultacje dotyczące projektowanych ustaw oraz negocjacje mające na celu osiągnięcie porozumienia między wszystkimi stronami.

„Bardzo ważna jest przy tym reprezentatywność środowisk uczestniczących w dialogu społecznym i to z nią mamy obecnie największy problem. W Polsce działają trzy potężne centrale związkowe, rozbudowana administracja rządowa, a do tego stale powiększająca się liczba organizacji pracodawców. Przy takiej mnogości interesariuszy trudno o konstruktywny dialog i efektywne wypracowywanie rozsądnych kompromisów” – podkreślał doradca Konfederacji Lewiatan. 

Według eksperta, konieczne jest wyznaczenie kilku kluczowych przedstawicieli obu stron dialogu społecznego, którzy mogliby skutecznie współpracować nad tworzeniem wysokiej jakości i przewidywalnego prawa.

Ekspert zaleca wyznaczenie kilku wpływowych i reprezentatywnych przedstawicieli każdej strony dialogu społecznego, aby efektywnie opracować prawo o wysokiej jakości i przewidywalności.

Prof. Męcina jest przekonany, że istnieje duża możliwość znalezienia kompromisu pomiędzy związkowcami a pracodawcami, a dialog społeczny uwzględniający ich postulaty mógłby doprowadzić do wypracowania sensownych strategii, szczególnie w kwestii migracji.

„Rządzący w tej materii powinni usłyszeć głos zarówno biznesu, zwracającego uwagę na wyzwania demograficzne i problemy z deficytem pracowników w wielu branżach, jak i związków zawodowych, troszczących się o prawa pracowników czy potrzebę przyjmowania cudzoziemców w rozsądnej liczbie, posiadających również odpowiednie kwalifikacje zawodowe” – tłumaczył ekspert. 

Prof. Męcina podkreślił, że polska gospodarka ma przed sobą wiele szans i wyzwań, jednak konieczna jest większa koordynacja działań poszczególnych resortów oraz ustalenie jasnych priorytetów rozwojowych.

Wyraził również potrzebę większej współpracy pomiędzy różnymi sektorami gospodarki, aby zwiększyć efektywność i konkurencyjność polskiej gospodarki na rynku międzynarodowym.

„Posiadamy jako kraj i gospodarka wiele atutów, lecz potrzebujemy całościowego, spójnego planu” – powiedział.

Według eksperta Polska kiedyś cieszyła się reputacją lidera w regionie jeśli chodzi o przyciąganie inwestycji zagranicznych, co pozwalało tworzyć wysoko opłacane i innowacyjne miejsca pracy. Teraz istnieje szansa na odbudowanie tej pozycji.

„Stworzyłoby to widoki na zbudowanie jednej z najbardziej konkurencyjnych gospodarek w Europie” – ocenił prof. Jacek Męcina.


Treść pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM