Archeolodzy odkryli ceramikę neolitycznej kultury amfor kulistych i monety z różnych europejskich krajów, które prawdopodobnie należały do niemieckiego żołnierza poległego w II wojnie światowej, w gminie Osie na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego.
Archeolodzy z Wdeckiego Parku Krajobrazowego kontynuowali badania kolejnych obszarów w ramach Parku. W trakcie prac w okolicach osady Grzybek, nad brzegiem Zalewu Żurskiego, odkryli grobowiec niemieckiego żołnierza, który zginął w walkach o most w Grzybku w lutym 1945 roku – donosi Wdecki Park Krajobrazowy.
„To jest miejsce przewężenia Wdy i zawsze w tamtym miejscu istniały warunki atrakcyjne dla osadnictwa ludzkiego. Dlatego prawdopodobnie stała się miejscem wydarzeń nie tylko w czasie II wojny światowej, ale także nawet w czasach neolitu” – powiedział Nauce w Polsce archeolog Olaf Popkiewicz, prowadzący badania we Wdeckim Parku Krajobrazowym.
Jednak bardziej szczegółowe prace w okolicach mogiły i ekshumacje wydobyły kolejne, znacznie starsze znaleziska.
Obok grobu żołnierza znaleziono ceramikę neolitycznej kultury amfor kulistych, datowaną na 3100 – 2600 p.n.e. „Odkryliśmy kilkanaście fragmentów ceramiki charakterystycznej dla tej kultury. To nie pierwsze znalezisko związane z kulturą amfor kulistych w Parku, ale to stanowisko wydaje się być w doskonałym stanie, o czym świadczy świetnie zachowana warstwa kulturowa z tego okresu, czyli poziom pierwotnej gleby, na której żyli ludzie około 4 tys. lat temu. To sprawia, że to miejsce może być niezwykle cenne dla poznania codziennego życia neolitycznych społeczności w Borach Tucholskich” – opowiedział archeolog.
Więcej informacji na temat odkryć neolitycznej ceramiki i kolekcji europejskich monet we Wdeckim Parku można znaleźć pod adresem: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C105284%2Cneolityczna-ceramike-i-kolekcje-europejskich-monet-odkryto-we-wdeckim-parku
Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl