Nauka i technologie

Kryptobioza niesporczaków, czyli jak wyschnąć na wiór i przeżyć – badania UAM

Kryptobioza to zdolność niektórych organizmów, takich jak niesporczaki, do przetrwania w ekstremalnych warunkach. Proces ten może mieć związek z cytoszkieletem komórkowym. Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza otrzymali grant na badania dotyczące tego zjawiska.

Grupa badawcza prof. Łukasza Kaczmarka z Wydziału Biologii UAM oraz dr. Stanislava Vinopala z Uniwersytetu Jana Evangelisty Purkyniego w Czechach przeprowadzi badania porównawcze dwóch rodzajów kryptobiozy u niesporczaków: anhydrobiozy (spowodowanej brakiem wody) i kriobiozy (spowodowanej zamrożeniem). Pomimo że oba stany wiążą się z silnym odwodnieniem organizmu, różnią się one na poziomie komórkowym i molekularnym. Celem badania jest zrozumienie efektywności różnych gatunków niesporczaków w wchodzeniu w te stany oraz identyfikacja ewentualnych różnic w funkcjonowaniu cytoszkieletu oraz ekspresji białek.

„Mechanizmów odpowiedzialnych za kryptobiozę jest u niesporczaków całkiem sporo. Począwszy od białek, które są produkowane w odpowiedzi na warunki stresowe, przez cukry, które też prawdopodobnie mają jakieś znaczenie, aż po ich mikrobiom oraz prawdopodobnie cytoszkielet” – powiedział PAP prof. Kaczmarek.

„To taki wewnętrzny szkielet komórkowy, który zapewnia stabilność organelli komórkowych. Będziemy oceniać, czy zaburzenia w obrębie tego szkieletu – a mamy zamiar go zaburzać różnymi substancjami – będą przeszkadzać, czy też nie, we wchodzeniu niesporczaków w stan kryptobiozy” – wyjaśnił badacz z UAM.

Naukowiec wcześniej badał różne aspekty, teraz skupia się na roli cytoszkieletu w zdolności do kryptobiozy warunkowanej odwodnieniem.

Więcej informacji na temat badań nad kryptobiozą można znaleźć tutaj: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C105173%2Ckryptobioza-niesporczakow-czyli-jak-wyschnac-na-wior-i-przezyc-badania-uam


Pochodzenie informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM