Polityka i społeczeństwo

MRiRW: Mulczowanie międzyplonów po 15 listopada (komunikat)

– Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że w ramach ekoschematu „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” rolnicy mają obowiązek utrzymania międzyplonów ozimych co najmniej do 15 lutego roku następującego po złożeniu wniosku o płatności. Mulczowanie międzyplonów jest dopuszczalne po 15 listopada.

Wszelkie praktyki związane z międzyplonami ozimymi lub wsiewkami śródplonowymi muszą być zgodne z powyższymi zasadami, zgodnie z informacją Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Mulczowanie to metoda polegająca na rozdrobnieniu biomasy i pozostawieniu jej na powierzchni pola. Można to zrobić poprzez ścięcie biomasy i pozostawienie mulczu na powierzchni pola lub częściowe wymieszanie międzyplonu z glebą. W przypadku drugiej metody, można to wykonać każdą maszyną, która nie przyoruje skiby. Należy jednak pamiętać, że przy stosowaniu brony talerzowej należy ustawić talerze tak, aby nie odwracały skiby.

Mulcz powinien pozostać na polu do 15 lutego następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności.

Rola mulczowania

Wykorzystanie biomasy międzyplonu ozimego jako mulczu umożliwia wcześniejsze przygotowanie stanowiska pod zasiewy roślin jarych. Dodatkową zaletą mulczowania jest efekt nawozowy.

Uwaga: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM