Polityka i społeczeństwo

MEN: Pierwsze środki na odbudowę szkół z terenów powodziowych na kontach samorządów (komunikat)

– Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłasza, że do tej pory przekazano samorządom 24 mln zł na remont i odbudowę 34 szkół i placówek oświatowych. Weryfikacja kolejnych wniosków jest w trakcie. Organy prowadzące mogą nadal składać wnioski o wsparcie finansowe. W rezerwie części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2024 znajduje się około 440 mln zł.

Skutki powodzi dotknęły głównie dolne kondygnacje budynków szkół, w tym pracownie zawodowe, szatnie, toalety, kotłownie, hale sportowe, kuchnie i jadalnie.

Najwięcej środków z pierwszej puli otrzymały Lewin Brzeski w woj. opolskim i Jelenia Góra. Pozostałe samorządy, które otrzymały wsparcie to: Dzierżoniów, Bolków, Stara Kamienica, Dobromierz, Wojcieszów, Świerzawa, Legnica i powiat lwówecki z województwa dolnośląskiego.

Ministerstwo Edukacji Narodowej i kuratorzy oświaty od pierwszych dni powodzi na południu Polski monitorowali sytuację szkół i placówek oświatowych, udzielali wsparcia dyrektorom, organizowali pomoc doraźną oraz wyjazdy terapeutyczne dla uczniów i uczennic. Dzięki finansowemu wsparciu, teraz możliwe będą remonty i odbudowy obiektów oświatowych.

Minister Edukacji Barbara Nowacka zapewniła, że rządowe środki pomogą samorządom w naprawie szkód i zapewnieniu jak najlepszych warunków nauki dla uczniów i uczennic.

Pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, minister Marcin Kierwiński, zapewnił, że rząd sfinansuje odbudowę wszystkich szkół, przedszkoli i żłobków po powodzi.

Minister Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, podkreślił, że kluczem do powodzenia projektu odbudowy będzie skuteczna współpraca rządu, finansującego remonty i odbudowę, oraz samorządu, właściciela placówek oświatowych. Zachęca również wszystkich samorządowców do składania wniosków na odbudowę nie tylko szkół, ale i całej uszkodzonej infrastruktury publicznej.

Ministerstwo Edukacji Narodowej, pod kierownictwem Ministra Marcina Kierwińskiego, aktualnie dokonuje weryfikacji kolejnych wniosków dotyczących remontów i odbudowy szkół. Do tej pory, 40 samorządów złożyło wnioski o odbudowę 118 placówek oświatowych, w tym szkół i przedszkoli, o łącznej wartości około 92 milionów złotych.

Termin składania wniosków został wydłużony do 29 listopada 2024 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Finansów pracuje nad przesunięciem terminu.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez zmian w ich treści, zgodnie z przekazem nadawcy. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – zgodnie z postanowieniami ustawy prawo prasowe. (PAP)


Wiadomości dystrybuowane przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM