Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pragnie poinformować, że w ramach Funduszy Norweskich i EOG 2014-2021 w Polsce, środki zostały przeznaczone m.in. na ochronę środowiska, badania naukowe, rozwój lokalny, przedsiębiorczość, innowacje, kulturę, sprawiedliwość, sprawy wewnętrzne, edukację, zdrowie oraz społeczeństwo obywatelskie.
W trzeciej edycji tych funduszy udało się zrealizować blisko 1800 projektów, w tym aż 683 projektów we współpracy z firmami, instytucjami i jednostkami naukowymi z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.
W 2024 roku Polska obchodzi wyjątkowe wydarzenia związane z Funduszami Norweskimi i EOG: zakończenie trzeciej edycji, przygotowania do czwartej edycji oraz 20-lecie członkostwa w Unii Europejskiej. Te symboliczne momenty przynoszą realne korzyści dla mieszkańców i gospodarki naszego kraju.
„Trzecia edycja Funduszy Norweskich i EOG była udaną historią, pomimo licznych wyzwań. Dzięki największemu budżetowi wśród 15 państw-beneficjentów, wynoszącemu około 3,5 mld zł (809,3 mln euro), udało nam się zrealizować niemal 1800 projektów. Nasze działania przyczyniły się m.in. do zwiększenia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw oraz poprawy jakości życia mieszkańców średnich i małych miast. Wsparcie udzielone naukowcom i instytucjom edukacyjnym przyczyniło się do rozwoju badań naukowych, unowocześnienia oferty edukacyjnej oraz wzmacniania współpracy międzynarodowej w tym obszarze” – podsumował wiceminister Konrad Wojnarowski.
Podczas trzeciej edycji Funduszy norweskich i EOG ogłoszono 50 naborów wniosków w ramach 13 programów. Ponadto, wprowadzono projekty predefiniowane, czyli takie, których realizację określono w dokumentach programów.
20 lat sukcesów – od infrastruktury po zrównoważony rozwój
Wspierane przez Fundusze Norweskie i EOG, projekty z 13 programów tej edycji zmieniły Polskę na lepsze. Obejmują one obszary takie jak badania naukowe, ochrona środowiska, rozwój lokalny, przedsiębiorczość i innowacje, kultura, zdrowie, społeczeństwo obywatelskie, sprawiedliwość, edukacja, sprawy wewnętrzne, współpraca dwustronna, dialog społeczny i godna praca.
„Narzędzia te umożliwiły nam nie tylko zmniejszenie różnic społeczno-gospodarczych, ale także nawiązanie unikalnych relacji z Norwegią, Islandią i Liechtensteinem. Jesteśmy jak idealnie dopasowane puzzle – każdy element naszej współpracy tworzy spójną i efektywną całość” – stwierdza wiceminister Konrad Wojnarowski.
Partnerstwa między Polską a krajami darczyńcami to więcej niż tylko wsparcie finansowe. Dzięki współpracy, partnerzy z różnych krajów mogą razem stawić czoła różnorodnym wyzwaniom, takim jak poprawa efektywności energetycznej, inwestycje w odnawialne źródła energii, zrównoważony rozwój, ograniczanie nierówności społecznych w zdrowiu oraz zwalczanie przestępczości cyfrowej. Efekty tej współpracy przynoszą korzyści wszystkim zaangażowanym stronom” – powiedział wiceminister.
„Wsparcie Norwegii w ramach funduszy norweskich EOG stanowi kluczową inwestycję w przyszłość Europy. Jest to konkretny wyraz naszego zaangażowania w spójność, sprawiedliwość społeczną i siłę społeczeństwa obywatelskiego. Od dwudziestu lat wspólnie pracujemy nad redukcją różnic społecznych i ekonomicznych w Europie. Realizowaliśmy tysiące projektów, które budowały potencjał i wspierały trwałe polsko-norweskie relacje, partnerstwa i przyjaźnie” – powiedziała Maria Varteressian, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Norwegii.”Islandia kładzie duży nacisk na bliską współpracę z Norwegią i Liechtensteinem, aby zapewnić niezbędne zasoby i narzędzia do wzmocnienia współpracy z Polską poprzez fundusze EOG. Granty te, wspierane przez dwustronną współpracę między Polską a Islandią, przyczyniły się do osiągnięć o ogromnym znaczeniu” – powiedział Friðrik Jónsson, ambasador Islandii w Polsce.
Alina Brunhart, pierwszy sekretarz, Przedstawicielstwo Liechtensteinu w Brukseli, podkreśliła znaczenie grantów EOG dla jednolitego rynku europejskiego oraz wspierania spójności społecznej i gospodarczej w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dzięki realizacji wielu znaczących projektów, Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Polska zbliżyły się do siebie, zmniejszając różnice gospodarcze i społeczne w EOG oraz wzmacniając dwustronne więzi.
Współpraca dwustronna jako kluczowy element osiągnięć
Podczas tej wyjątkowo wymagającej edycji, współpraca dwustronna odgrywała kluczową rolę.
„Fundusze Norweskie i EOG mają za główny cel wzmacnianie relacji między Polską a Państwami-Darczyńcami. Wspólnie budujemy solidne podstawy oparte na zaufaniu, wartościach i efektywnej współpracy” – powiedział wiceminister Konrad Wojnarowski.
Pandemia COVID-19 i wojna na Ukrainie stanowiły ogromne wyzwanie. Fundusze Norweskie i EOG szybko reagowały, wspierając szpitale, pomoc dla uchodźców oraz projekty edukacyjne i medyczne. Po powodzi na południu Polski, około 8,5 mln zł zostało przeznaczone na pomoc dla poszkodowanych rodzin i zapewnienie opieki zdrowotnej w regionie.
Przygotowania do nowej perspektywy Mechanizmów Finansowych na lata 2024-2025 przebiegają z optymizmem. Negocjacje pomiędzy Komisją Europejską a Islandią, Liechtensteinem i Norwegią zakończono w grudniu 2023 roku, a Memorandum of Understanding – umowę międzynarodową pomiędzy Polską a tymi trzema państwami – dla czwartej edycji ma być podpisane w pierwszej połowie 2025 roku.
Finansowanie norweskie i EOG
Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (fundusze norweskie i fundusze EOG) są formą pomocy zagranicznej udzielanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Celem tych funduszy jest redukcja różnic ekonomicznych i społecznych oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem.
Dowiedz się więcej o Funduszach Norweskich i EOG oraz o zrealizowanych projektach na stronie eog.gov.pl.
UWAGA: Komunikaty są publikowane w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl