Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Funkcjonowanie strefy buforowej na granicy z Białorusią przedłużone (komunikat)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło przedłużenie czasowego zakazu przebywania w strefie przyległej do granicy polsko-białoruskiej o kolejne 90 dni. Rozporządzenie wchodzi w życie we wtorek, 10 grudnia br.

Od 13 czerwca br. obowiązuje czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi.

Presja migracyjna, wykreowana przez władze Białorusi jako element działań hybrydowych, ma na celu destabilizację Polski oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej i jest wciąż celowo podtrzymywana. Dotyczy to cudzoziemców z krajów o wysokim ryzyku migracyjnym, którzy w zorganizowanych grupach próbują nielegalnie przekroczyć granicę z Białorusi do Polski.

Strefa buforowa przynosi rezultaty w walce z nielegalnym przekraczaniem granicy polsko-białoruskiej. Po niemal 180 dniach funkcjonowania liczba takich prób spadła o około 41 proc, co stanowi ogromny postęp w porównaniu z okresem przed wprowadzeniem strefy. Od 13 czerwca do 5 grudnia br. odnotowano prawie 11,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w porównaniu do ponad 19 tys. w analogicznym okresie.

Zatrzymania za organizowanie i pomocnictwo w nielegalnej migracji mogą być skuteczną metodą zwalczania przemytu ludzi. Strefa graniczna przyniosła konkretne, dobre rezultaty, koncentrując się głównie na przerzucaniu osób przez granicę. Zapewnia ona ochronę granicy i bezpieczeństwo dla wszystkich zaangażowanych stron.

Działania skierowane przeciwko praktykom nielegalnej migracji i przemytu ludzi przynoszą pozytywne efekty. Strefa graniczna jest skutecznym narzędziem w zapewnieniu bezpieczeństwa granicy oraz ochrony dla osób postronnych, funkcjonariuszy i żołnierzy.

W okresie od 1 stycznia do 5 grudnia tego roku, funkcjonariusze SG postawili zarzuty organizowania i udzielania pomocy w nielegalnej migracji 585 osobom na terenie całego kraju, w tym obywatelom Ukrainy (274), Polski (82), Białorusi (50) i Gruzji (30). Areszt tymczasowy zastosowano wobec 153 osób.

Do tej pory Straż Graniczna wydała 297 zgód na przebywanie w strefie buforowej, której zasięg został ograniczony do minimum.

Poprzednie rozporządzenie MSWiA wprowadziło czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi, obowiązujący od 11 września do 9 grudnia 2024 r. Nowa regulacja przedłuża ten zakaz o kolejne 90 dni. Obszar strefy objętej zakazem nie ulegnie zmianie w stosunku do obszaru określonego w obowiązującym rozporządzeniu.

Strefa objęta zakazem przebywania obejmuje długość granicy na odcinku 60,67 km w zasięgu terytorialnym Placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze. Na odcinku 44,55 km obszar objęty zakazem to 200 m od linii granicy państwowej, natomiast na odcinku 16,12 km w rejonie rezerwatów przyrody strefa będzie szersza i wyniesie około 2 km.

Ogólnie rzecz biorąc, zakaz nie będzie obowiązywał w miejscowościach i na szlakach turystycznych, aby minimalizować negatywne skutki ograniczeń dla mieszkańców, turystów i osób prowadzących działalność zawodową.

Chronienie funkcjonariuszy i żołnierzy

Decyzja o czasowym zakazie wstępu na określony obszar w strefie nadgranicznej ma na celu ochronę granicy państwowej i zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom Policji, Straży Granicznej oraz żołnierzom. Ograniczenie obecności osób postronnych również wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo w tym rejonie.

Przedłużenie strefy buforowej ułatwi prowadzenie prac modernizacyjnych przy zaporze stałej i barierze elektronicznej, a także pomoże w ograniczaniu aktywności grup przemytniczych, które zajmują się nielegalną migracją. Dodatkowo spełni zobowiązania międzynarodowe Rzeczypospolitej Polskiej.Niniejsze komunikaty publikowane są w serwisie PAP w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść zgodnie z postanowieniami art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM