Ludzie i kultura

MKiDN: Wspólne stanowisko po spotkaniu ministry z branżą filmową (komunikat)

Festiwal Filmowy Eurazja zaprasza na drugą edycję, podczas której będzie prezentować różnorodne filmy z Europy, Azji Centralnej i Bliskiego Wschodu. Wydarzenie odbędzie się w dniach 9-15 grudnia 2024 w samym centrum stolicy, oferując nie tylko seanse filmowe, ale także spotkania z twórcami. Tym razem główną areną festiwalową będzie Kinoteka w Pałacu Kultury i Nauki.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza:

Spotkanie z przedstawicielami środowisk filmowych. Priorytety to transparentność i stabilność dla rozwoju branży filmowej

Hanna Wróblewska, minister kultury i dziedzictwa narodowego, spotkała się z przedstawicielami środowisk filmowych, aby omówić dalsze funkcjonowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz potrzeby branży w kontekście tworzenia dobrze działającego systemu wsparcia dla twórców filmowych. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele 18 stowarzyszeń i związków branżowych, wiceminister Andrzej Wyrobiec oraz eksperci z Departamentu Prawa Autorskiego i Filmu.

Na spotkaniu omówiono ważne kwestie mające wpływ na stabilność i rozwój branży filmowej. Podsumowano także dotychczasowe działania oraz przedstawiono kluczowe kierunki zmian, mające na celu wzmocnienie ekosystemu wspierania filmowców.

Ministrowi Hannie Wróblewskiej zależy na zapewnieniu transparentności i stabilności w zarządzaniu Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. W odpowiedzi na postulaty środowiska filmowego, planowane są zmiany w procedurze konkursu na dyrektora PISF.

Zaproponowane zmiany obejmują wydłużenie okresu zgłaszania kandydatów z 2 tygodni do minimum 30 dni oraz wprowadzenie przejrzystości procedury konkursowej, włącznie z publikacją nazwisk kandydatów, składu komisji konkursowej i zwycięskiego programu. Dodatkowo, zaostrzone zostaną wymogi dla kandydatów, którzy będą zobowiązani do wykazania się znajomością rynku filmowego.

W związku z propozycją ze strony środowiska, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaproponowało rozpatrzenie organizacji konkursu zamkniętego, w którym kandydaci zostaną zaproszeni do przedstawienia swoich programów we współpracy z MKDiN i środowiskiem filmowym.

Minister Wróblewska podkreśliła, że Polski Instytut Sztuki Filmowej jest autonomiczną instytucją realizującą zadania państwa w zakresie kinematografii. Jej niezależność jest kluczowa zarówno dla twórców i producentów, jak i dla Ministerstwa. Ministra odniosła się również do niepokoju wśród środowiska związanego z ostatnimi wydarzeniami w PISF oraz odwołaniem byłej dyrektor.

Spotkanie ze środowiskiem filmowym otworzyło nowe możliwości dialogu, który od dawna nie miał miejsca.

Minister Hanna Wróblewska podkreśliła znaczenie działającego systemu uwzględniającego interesy wszystkich uczestników branży filmowej oraz ich wzajemne relacje. Zaznaczyła również istotną rolę kin, w tym kin studyjnych, w budowaniu polskiej widowni.

„Zgodziliśmy się, że konieczne są zmiany w sposobie przeprowadzania konkursu na dyrektora PISF oraz w systemie wsparcia dla uczestników rynku, włączając w to organizacje zbiorowego zarządzania. Te zmiany są kluczowe dla rozwoju branży. Razem z partnerami jesteśmy gotowi szukać nowych rozwiązań, które wspomogą rozwój polskiego sektora audiowizualnego” – zaznaczyła minister.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego planuje podjąć dalsze działania na rzecz polskiej kinematografii, w tym opracowanie definicji niezależnego producenta filmowego oraz wprowadzenie mechanizmów reinwestycji bezpośrednich. Planowane jest także wzmocnienie roli kluczowych instytucji, takich jak Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych. Ministerstwo podkreśliło także konieczność wzmocnienia sytuacji kin i firm oferujących usługi filmowe, takie jak postprodukcja i VFX.

Ministerstwo jest otwarte na ustanowienie stałej formy dialogu z środowiskiem filmowym, takiej jak Forum Rynku Audiowizualnego, aby promować rozwój tej branży.

To spotkanie było istotnym krokiem w budowaniu stabilności i przyszłości polskiej branży filmowej, pokazując zaangażowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dialog z przedstawicielami tej dziedziny.

Informujemy, że komunikaty publikowane są w serwisie PAP w formie dostarczonej przez nadawcę, bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM