Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Nowe czytelnie na 275. rocznicę otwarcia Biblioteki Narodowej (komunikat)

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Dobiegła końca przebudowa i modernizacja czytelń oraz przestrzeni publicznych Biblioteki Narodowej. Po remoncie obiekt znów będzie dostępny i niebawem skorzystają z niego pierwsi czytelnicy. Modernizacja była możliwa dzięki środkom unijnym. Na projekt przeznaczono ponad 22,2 mln zł z funduszy europejskich. Dzisiejsza uroczystość miała podwójny charakter: oddanie do użytku nowych wnętrz połączono z 275-leciem biblioteki. W wydarzeniu wziął udział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

– Dzięki modernizacji czytelń i przestrzeni publicznych Biblioteki Narodowej dofinansowanych z Funduszy Europejskich, stworzono ważne miejsce, które ma inspirować do kreatywności. Miejsce spotkań, wymiany doświadczeń i spędzania czasu. Dzięki przeprowadzonym inwestycjom placówka będzie miejscem nowoczesnym, bardziej przyjaznym, otwartym i spełniającym oczekiwania wielu grup społecznych, co pozwoli placówce na realizację zadań wykraczających poza tradycyjne funkcje biblioteki. Infrastruktura będzie sprzyjała edukacji, informacji i kulturze, ale też wypoczynkowi i rekreacji – mówił Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Przestrzenie publiczne Biblioteki Narodowej to wizytówka całej instytucji. Odnowiona czytelnia jest nowoczesna, bardziej funkcjonalna i trzy razy większa. Podczas prac remontowo-budowlanych zadbano także o poprawę dostępności architektonicznej miejsca. Wprowadzono zmiany techniczne istniejącej infrastruktury mające na celu poprawę dostępności dla osób z niepełnosprawnościami poprzez montaż wind, co pozwoli na korzystanie z oferty kulturalno-edukacyjnej zróżnicowanej grupy odbiorców.

Przedmiotem projektu była modernizacja czytelń i przestrzeni publicznych poprzez realizację prac remontowo-budowlanych oraz korekta trasy transportera książek, jak również zakup mebli i wyposażenia m.in. do modernizowanych czytelń. Zrealizowanie projektu pozwoli na korzystnie z czytelni i przestrzeni publicznych Biblioteki na kilka sposobów: tradycyjny, jak i nowoczesny – poprzez komputery, ekrany dotykowe, czy bazy danych.

– Biblioteka Narodowa jest symbolem trwałości polskiej kultury – jej żywotności. Jej losy przypominają nam o tym, że zawsze powinniśmy o nią dbać – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

– 275 lat historii biblioteki napawa dumą. Biblioteka Narodowa, to skarbnica i ostoja polskiej kultury. Bez takich miejsc trudno mówić o polskiej kulturze. Tworzona i odbudowywana po zawirowaniach historycznych stanowi podstawę dokumentacji narodowego dobra kulturowego. Cieszę się, że biblioteka stale się rozwija i przyczynia do zachowania dziedzictwa narodowego dla przyszłych pokoleń. Gratuluję tego wspaniałego jubileuszu – posumował minister Grzegorz Puda.

Projekt „Modernizacja czytelń i przestrzeni publicznych Biblioteki Narodowej” realizowany jest przez MFiPR w ramach unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ). Całkowita wartość projektu wynosi 41 557 016 zł, z czego ponad połowę (22 231 452 zł) pokryło dofinansowanie z Funduszy Europejskich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ewes/

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM