Polityka i społeczeństwo

MFIPR: Przygotowania do 11. sesji Światowego Forum Miejskiego (WUF 11). Spotkanie z ONZ (komunikat)

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Do 11. sesji Światowego Forum Miejskiego, które odbędzie się w Katowicach, pozostało 5 miesięcy. To największe wydarzenie poświęcone polityce miejskiej, którego organizacja wymaga skoordynowanych działań i ścisłej współpracy na linii polski rząd – ONZ. O stanie prac i programie WUF 11 minister Grzegorz Puda i wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak rozmawiali dziś z dyrektor wykonawczą UN-HABITAT (agendy ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich) Maimunah Mohd Sharif.

Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowych działań.

– W zeszłym roku, mimo pandemii, pracowaliśmy bardzo aktywnie nad Światowym Forum Miejskim. Do głównych osiągnięć możemy zaliczyć między innymi podpisanie dwóch umów na organizację WUF 11 z ONZ, przygotowanie logo polskiej sesji wydarzenia i ogłoszenie hasła oraz szczegółowej daty. To też czas intensywnej promocji wydarzenia na przykład na największym na świecie wydarzeniu gospodarczo-promocyjnym – EXPO 2020 w Dubaju czy podczas Szczytu Cyfrowego (IGF) w Katowicach – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Jak zaznaczył minister Grzegorz Puda, w 2021 roku Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) udało się również doprowadzić do uchwalenia ustawy o organizacji WUF11. W lipcu Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, która określa szczególne rozwiązania związane z organizacją 11. sesji wydarzenia.

– W MFiPR powołaliśmy także Radę Młodych, która pomaga i doradza przy organizacji WUF 11. Młodzi ludzie będą między innymi opiniować nasze propozycje, ale też realizować własne działania dotyczące na przykład promocji czy programu forum – powiedział minister Puda.

W listopadzie natomiast Polska przyjęła delegację ONZ, która przyjechała do Katowic z misją techniczną. Uzgodniono najważniejsze kwestie dotyczące bezpieczeństwa podczas Światowego Forum Miejskiego, jak również sprawy organizacyjne i protokolarne.

– W grudniu ruszyła rejestracja dla uczestników WUF11. Uruchomiliśmy też zgłoszenia dla wystawców i organizatorów wydarzeń podczas WUF11. Dużym wyzwaniem będzie wybór najciekawszych wniosków – stwierdziła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz Pełnomocnik Rządu ds. przygotowania Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w roku 2022.

Wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej zaznaczyła, że jednym z najważniejszych zadań jest obecnie ustalenie oficjalnego programu WUF 11. Zachęci to do rejestracji na WUF, jak i promocji wydarzenia.

– Chcielibyśmy, aby dyskusja podczas WUF11 dotyczyła między innymi dostosowywania miast do zmieniającej się rzeczywistości i oczekiwań mieszkańców, tak, aby były one przyjazne środowisku, dostępne i inteligentne – dodała wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uruchomiło również inicjatywę „WUF w Twoim mieście”. To oficjalny patronat udzielany wydarzeniom, których założenia są bliskie ideom Światowego Forum Miejskiego. Efektem uzyskania patronatu jest nadanie tytułu „Oficjalnego wydarzenia towarzyszącego 11. sesji Światowego Forum Miejskiego – WUF11”.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ amac/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM