Polityka i społeczeństwo

Robert Biedroń przewodniczącym Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia PE

Biedroń po wyborze podziękował ustępującej przewodniczącej FEMM Evelyn Regner (S&D), która równo tydzień temu została wybrana na wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego.

„Chcę kontynuować wspaniałą pracę wykonaną przez Evelyn i utrzymać tę komisję jako wspaniałą przestrzeń dialogu i współpracy między różnymi grupami politycznymi” – podkreślił Biedroń. „Moimi głównymi priorytetami będą: zajęcie się kwestią przemocy wobec kobiet, pomoc w zlikwidowaniu różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, ratyfikacja konwencji stambulskiej oraz praca nad odblokowaniem dyrektywy w sprawie kobiet w zarządach” – dodał.

Europoseł przypomniał słowa byłej sekretarz stanu USA Madeleine Albright o tym, że „w piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które nie pomagają innym kobietom”. „Ja dodałabym: jest też specjalne miejsce w piekle dla mężczyzn, którzy nie wspierają tej walki!” – mówił Biedroń.

Przewodniczący kieruje posiedzeniami komisji i koordynatorów, reprezentuje komisję zarówno w Parlamencie Europejskim, jak i poza nim, a także kieruje negocjacjami legislacyjnymi prowadzonymi przez komisję. Ponadto przewodniczący ma uprawnienia w zakresie procedury głosowania i zasad dopuszczalności poprawek.

Przewodniczący i wiceprzewodniczący komisji tworzą prezydium, które jest odpowiedzialne za funkcjonowanie komisji. Prezydium komisji sprawuje swój urząd przez dwa i pół roku (połowa kadencji). Oprócz Spurek wiceprzewodniczącymi komisji FEMM zostały trzy europosłanki: Eugenia Rodríguez Palop (GUE/NGL), Elissavet Vozemberg-Vrionidi (EPL) oraz Radka Maxová (S&D).

Biedroń został wybrany na europosła w 2019 roku. Przez ostatnie dwa i pół roku był wiceprzewodniczącym komisji FEMM.

Źródło informacji: EuroPAP News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM