Zdrowie i styl życia

Pokojowa Nagroda Sunhak 2022 za równość w dostępie do szczepionek

SEUL, Korea Południowa, 7 lutego 2022 r. /PRNewswire/ — Dnia 7 lutego Komitet Pokojowej Nagrody Sunhak (przewodniczący Jose Manuel Barroso, były przewodniczący Komisji Europejskiej) ogłosi, że Pokojowa Nagroda Sunhak 2022 zostanie przyznana Sarze Catherine Gilbert (59 lat), profesor w dziedzinie wakcynologii Uniwersytetu w Oksfordzie oraz Sojuszowi Szczepionkowemu.

Profesor Sarah Gilbert otrzymała nagrodę w uznaniu za odegranie kluczowej roli w ochronie życia miliardów obywateli państw mniej rozwiniętych dzięki uczestniczeniu w prowadzonych przez Oksford i koncern AstraZeneca pracach nad opracowaniem szczepionki przeciwko koronawirusowi, wyróżniającej się spośród innych ze względu na tańszy koszt przechowywania i przewozu. Sojuszowi Szczepionkowemu Gavi przyznano nagrodę w uznaniu za wkład włożony w koordynację Programu COVAX, którego celem jest zagwarantowanie ogólnoświatowego, sprawiedliwego i równościowego dostępu do szczepionek przeciwko Covid-19.

Przewodniczący Jose Manuel Barroso powiedział: „Innowacyjność w nauce, solidarność międzynarodowa i wielostronna współpraca są niezbędne w walce z pandemią Covid-19 zagrażającej życiu każdego człowieka. Zdrowie jest nie tylko zagadnieniem naukowym czy medycznym, ale także kwestią praw człowieka; z tego właśnie względu należy uznać, że laureaci przyczynili się do promowania praw człowieka”.

Profesor Sarah Gilbert uznała pandemię Covid-19 za zagrożenie dla ludzkości, a szczepionkę za ogólnoświatowe dobro publiczne. Zdecydowanie stwierdziła, że opracowana przez nią szczepionka, która trafiła do 182 państw, nie powstała dla zysku.

Sojusz Szczepionkowy Gavi to największy międzynarodowy program współpracy, który przyczynił się do poprawy ogólnego stanu zdrowia ludzkości poprzez oferowanie szczepień w państwach rozwijających się. Po wybuchu pandemii koronawirusa Sojusz koordynował Program COVAX, ogólnoświatową współpracę na rzecz wspierania produkcji szczepionek przeciwko Covid-19 i wynegocjowania ceny gwarantującej równościową dostępność szczepionek. W ramach programu w 144 państwach rozprowadzono ponad miliard dawek.

Ponadto Sojusz Szczepionkowy Gavi wsparł inicjatywę wyszczepienia ponad 820 milionów dzieci, co stanowi niemal połowę światowej populacji dzieci, dzięki czemu zapobieżono ponad 14 milionom zgonów. Warto podkreślić, że liczba dzieci zaszczepionych szczepionką na błonicę, tężec i krztusiec wzrosła z 59% w 2000 r. do 81% w 2020 r., co pozwoliło na zmniejszenie wskaźnika umieralności dzieci o 50%.

Przewodniczący Jose Manuel Barroso dodał: „Paradoksalnie pandemia Covid-19 daje nam możliwość realnej zmiany. Nie wiemy, kiedy nawiedzi nas kolejna pandemia, ale pandemia Covid-19 pokazała nam, że rozwiązaniem dla tego globalnego kryzysu jest solidarność i współpraca ukierunkowana wyłącznie na dobro ludzkości”.

Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/1740298/1st_photo_Sarah_Gilbert.jpg

Zdjęcie – https://mma.prnewswire.com/media/1740299/2nd_photo_Gavi.jpg

Źródło: The Sunhak Peace Prize Committee

Źródło informacji: PR Newswire

 

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM