Biznes i finanse

NuScale ogłosi zawarcie historycznej umowy z KGHM, która zapoczątkuje wdrożenie pierwszego małego reaktora modułowego w Polsce

PORTLAND, stan Oregon–(BUSINESS WIRE)– Dzisiaj w Waszyngtonie przedstawiciele rządu amerykańskiego i polskiego, w tym wicepremier Jacek Sasin, poinformują o podpisaniu przez NuScale Power i KGHM Polska Miedź S.A. (KGHM) umowy o rozpoczęciu wdrażania innowacyjnej technologii małych reaktorów modułowych (SMR) firmy NuScale.

Niniejsza informacja prasowa zawiera multimedia. Pełna treść jest dostępna tutaj: https://www.businesswire.com/news/home/20220214005233/en/.

Ostateczne porozumienie pomiędzy NuScale Power, którego SMR jest pierwszym i jedynym małym reaktorem modułowym, który otrzymał zatwierdzenie projektowe od amerykańskiej Komisji Nadzoru Jądrowego, a KGHM, polskim liderem w produkcji miedzi i srebra oraz znaczącym przemysłowym użytkownikiem energii, zapewni KGHM pozycję lidera we wdrażaniu czystej energii. Wszystko to dzięki pierwszemu wdrożeniu SMR w Polsce. W ramach wspomnianej umowy NuScale podejmie współpracę z KGHM w celu wsparcia wdrożenia tej technologii. Jednocześnie obie spółki podejmą kroki w celu uruchomienia pierwszej elektrowni NuScale VOYGR™ w Polsce już w 2029 roku, co pomoże Polsce uniknąć emisji do 8 mln ton CO2 rocznie. Budowa elektrowni VOYGR do 2029 roku jest bezpośrednio związana z polityką klimatyczną KGHM Polska Miedź i nowym kierunkiem strategicznym spółki – energetyką.

Pierwszym zadaniem w ramach porozumienia jest identyfikacja i ocena potencjalnych lokalizacji projektu oraz opracowanie etapów i kosztorysów jego planowania. Działania te wspierają KGHM w ocenie instalacji NuScale VOYGR jako rozwiązania w zakresie ponownego wykorzystania węgla dla istniejących elektrowni, jak również możliwości wdrożenia instalacji VOYGR w celu zapewnienia bezpiecznej, bezemisyjnej, niezawodnej energii dla ich działalności, a także jako wsparcie pozostałych polskich przemysłowych użytkowników energii.

KGHM i NuScale rozpoczęły swoją współpracę we wrześniu 2021 roku, kiedy to obie strony podpisały protokół ustaleń (MOU) dotyczący kooperacji w zakresie rozwoju, licencjonowania i budowy elektrowni NuScale VOYGR w Polsce. Ta nowa umowa handlowa jest istotnym kamieniem milowym w postępie NuScale w kierunku komercjalizacji i rozwoju czystej, niezawodnej i niedrogiej energii w Polsce.

„W ogólnoświatowym wyścigu o jak najszybsze zmniejszenie emisji na całym świecie technologia NuScale oferuje idealne rozwiązanie, aby osiągnąć ten cel, zapewniając jednocześnie ożywienie gospodarcze krajom przyjmującym – powiedział John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale Power. – NuScale jest zaszczycona współpracą z KGHM, doświadczonym liderem w dziedzinie innowacji. Z nieukrywanym zadowoleniem podejmujemy tę współpracę, aby wprowadzić kolejną erę zaawansowanego wdrażania czystej energii i stawić czoła kryzysowi klimatycznemu”.

„Zawsze cieszymy się, obserwując amerykańskie firmy, które umacniają wiodącą pozycję naszego kraju w dziedzinie energetyki, rozwijając nasze innowacyjne technologie do zastosowań międzynarodowych” – powiedział Andrew Griffith, zastępca asystenta sekretarza ds. cyklu paliwa jądrowego i łańcucha dostaw.

„KGHM ma zaszczyt przewodzić inicjacji projektu energetycznego w 100% wolnego od emisji dwutlenku węgla, realizując swoje zobowiązanie do kierowania wysiłkami na rzecz dekarbonizacji. Technologia SMR zwiększy efektywność kosztową spółki i przekształci polski sektor energetyczny” – powiedział Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Ogłoszenie następuje po tym, jak czołowe podmioty przemysłowe, decydenci polityczni i naukowcy z całego świata dyskutowali nad rozwiązaniami dotyczącymi kryzysu klimatycznego i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla na szczycie ONZ w sprawie zmian klimatu, COP26, który odbył się na początku listopada. Elektrownie NuScale VOYGR mogą stworzyć do 270 stałych miejsc pracy w samej elektrowni, 1200 miejsc pracy w budownictwie i 4600 miejsc pracy w przemyśle produkcyjnym na każde jej uruchomienie i są skutecznym oraz niezwykle istotnym środkiem w kierunku osiągania celów klimatycznych.

Zobacz ceremonię podpisania umowy. Link

W sierpniu 2020 roku NuScale zapisała się w historii, oferując pierwszy i jedyny SMR, który otrzymał zatwierdzenie projektu od amerykańskiej Komisji Nadzoru Jądrowego – jest to kluczowy krok w kierunku budowy i wdrożenia tej technologii. Przedsiębiorstwo kontynuuje silną dynamikę programową w kierunku komercjalizacji technologii SMR, która obejmuje rozwój łańcucha dostaw, standardowy projekt elektrowni, planowanie działań związanych z dostawą elektrowni oraz plany rozruchu i przekazania do eksploatacji.

NuScale Power

Spółka NuScale Power jest w stanie zaspokoić zróżnicowane potrzeby energetyczne klientów z całego świata. Spółka opracowała projekt nowej elektrowni jądrowej opartej na nowym, lekkowodnym reaktorze modułowym na potrzeby dostawy energii w instalacjach wytwarzania energii elektrycznej, centralnego ogrzewania, odsalania, wytwarzania wodoru oraz w innego rodzaju instalacjach wytwarzania ciepła technologicznego. Przełomowa technologia małego reaktora modułowego, który obejmuje 12 elementów NuScale Power ModulesTM (NPM), które są w stanie wytworzyć 77 MWe energii elektrycznej z użyciem bezpieczniejszej, mniejszej i skalowalnej wersji ciśnieniowego reaktora wodnego. NuScale oferuje również mniejsze rozwiązania dla elektrowni – instalację czteromodułową VOYGR-4 (308 MWe) i sześciomodułową VOYGR-6 (462 MWe), a także inne konfiguracje zależne od potrzeb klienta. Dzięki szeregowi elastycznych opcji energetycznych spółka NuScale jest gotowa spełnić różnorodne potrzeby energetyczne klientów z całego świata. Akcjonariuszem większościowym spółki NuScale jest spółka Fluor Corporation, działająca na skalę światową spółka zajmująca się świadczeniem usług technicznych, budowlanych i zamówieniami, obecna w sektorze komercyjnej energii jądrowej od 70 lat.

Siedziba główna spółki NuScale mieści się w leżącym w stanie Oregon mieście Portland, a jej przedstawicielstwa mieszczą się w stanie Oregon, w mieście Corvallis; w Rockville w stanie Maryland; w Charlotte w Karolinie Północnej; w Richland w stanie Waszyngton; oraz w Londynie. Firmę można śledzić na Twitterze: @NuScale_Power, Facebooku: NuScale Power, LLC, LinkedIn: NuScale-Power i na Instagramie: nuscale_power. Odwiedź stronę internetową spółki NuScale Power.

KGHM Polska Miedź S.A.

Spółka KGHM prowadzi działalność w zakresie wydobycia i przetwarzania cennych zasobów naturalnych. Jej centralnym punktem jest największe złoże rudy miedzi w Europie, zlokalizowane w południowo-zachodniej Polsce. Realizując przyjętą strategię, firma systematycznie umacnia swoją międzynarodową pozycję. Obecnie koncern posiada zdywersyfikowany geograficznie profil projektów kopalnianych. Prowadzi działalność na trzech kontynentach – w Europie, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Zasoby rudy miedzi kontrolowane przez KGHM gwarantują firmie wiodącą pozycję w branży górniczej. Wśród wydobywanych przez nią surowców znajdują się takie metale jak molibden, pallad i nikiel, co otwiera KGHM drogę do zdobycia silnej pozycji wśród światowych zdywersyfikowanych podmiotów górniczych. www.kghm.com

Wersja źródłowa na businesswire.com: https://www.businesswire.com/news/home/20220214005233/en/

Źródło: NuScale Power

KONTAKT:

Diane Hughes

wiceprezes ds. marketingu i komunikacji

NuScale Power

e-mail: dhughes@nuscalepower.com

tel. (+1) 503-270-9329

Lidia Marcinkowska

dyrektor wykonawczy, Komunikacja

KGHM Polska Miedź S.A.

e-mail: lidia.marcinkowska-bartkowiak@kghm.com

tel. (+48) 887 772 361

Źródło informacji: Business Wire

Oficjalną, obowiązującą wersję niniejszego zawiadomienia stanowi tekst oryginalny sporządzony w języku źródłowym. Tekst tłumaczenia służy wyłącznie celom orientacyjnym, został sporządzony wyłącznie dla celów ułatwienia zrozumienia zawiadomienia i należy interpretować go w odniesieniu do tekstu źródłowego, który jest jedyną wersją mającą skutki prawne.

 


Informacja dystrybuowana przez: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM