Biznes i finanse

CIS: Rozmowa Marszałek Sejmu z Szefem Parlamentu Turcji o sytuacji na Ukrainie (komunikat)

Centrum Informacyjne Sejmu przekazuje:

W czwartek, 17 marca, marszałek Sejmu Elżbieta Witek odbyła rozmowę telefoniczną z przewodniczącym Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji Mustafą Şentopem. Wśród tematów dyskusji była sytuacja na Ukrainie, konieczność zatrzymania rosyjskiej inwazji i przywrócenia pokoju. Politycy poruszyli też kwestię uchodźców. Rozmawiali również o coraz silniejszym polsko-tureckim partnerstwie strategicznym i o współpracy w ramach trilogu Polska-Turcja-Rumunia.

Elżbieta Witek i Mustafa Şentop omówili perspektywy rozwoju polsko-tureckich relacji na różnych poziomach. W rozmowie wskazano m.in. na ostatnią wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Ankarze i planowane przybycie tureckiej głowy państwa Recepa Erdogana do Warszawy. Ponadto poruszono możliwości pogłębienia trójstronnej kooperacji Polski, Turcji i Rumunii na różnorakich płaszczyznach, w tym parlamentarnej. Potwierdzono również, że kontynuowana będzie ścisła współpraca obu państw w NATO.

Marszałek Sejmu podkreśliła istotną rolę dyplomacji parlamentarnej w kontekście napaści Rosji na Ukrainę. Zaakcentowała m.in. współpracę Polski i państw bałtyckich, których Izby podejmowały ważne uchwały w związku z rosyjską inwazją. Elżbieta Witek powiedziała też, że polski parlament pozostaje w kontakcie z ukraińskim. Przypomniała także o uroczystym zgromadzeniu posłów i senatorów, podczas którego głos zabrał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zaznaczyła bohaterską postawę narodu ukraińskiego, wojska i władz, w tym deputowanych Rady Najwyższej, którzy nadal pracują mimo wojny.

Podczas rozmowy Elżbieta Witek mówiła o łamaniu prawa międzynarodowego i popełnianych przez Rosję zbrodniach. Wskazała na bezprecedensowe sankcje wobec rosyjskiego agresora. Podkreśliła ważny gest wsparcia dla Ukrainy, jakim była wizyta w Kijowie premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefów rządów Czech Petra Fiali i Słowenii Janeza Janszy. Marszałek Sejmu podziękowała też za postawę Turcji, w tym za zamknięcie czarnomorskich cieśnin. Przewodniczący tureckiego Parlamentu akcentował konieczność kontynuowania dyplomatycznej drogi do zażegnania wojny, rozlewu krwi oraz kryzysu humanitarnego na Ukrainie. Poruszono także kwestię odbudowy tego kraju w przyszłości.

Tematem była również sytuacja ukraińskich uchodźców wojennych. Marszałek Sejmu powiedziała, że do Polski przybyło ich już ok. 2 mln, i otrzymują oni ogromną pomoc od polskiego społeczeństwa, instytucji, kościołów i organizacji. Podkreślono, że problem uchodźstwa i migracji powinien być rozwiązywany na szczeblach globalnych, organizacji międzynarodowych, a nie tylko sąsiednich państw. Mustafa Şentop zapewnił o wsparciu dla Polski ze strony Turcji, która ma doświadczenia związane z napływem uchodźców. Poinformował też o planowanej przez stronę turecką konferencji ws. migracji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mok/


Źródło wiadomości: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM