Biznes i finanse

MSZ: Posiedzenie Rady do Spraw Zagranicznych UE w Luksemburgu (komunikat)

MSZ informuje:

Posiedzenie Rady do Spraw Zagranicznych UE w Luksemburgu

Rosyjska agresja przeciw Ukrainie oraz wdrażanie strategii „Global Gateway” były głównymi tematami dzisiejszego posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych w Luksemburgu. Ministrowie spraw zagranicznych spotkali się również ze swoimi odpowiednikami z Islandii i Norwegii w celu omówienia dalszych wspólnych działań wobec agresji Rosji. Polskę na posiedzeniu w zastępstwie ministra Zbigniewa Raua reprezentował podsekretarz stanu Marcin Przydacz.

Podczas dyskusji nt. rosyjskiej agresji wiceminister Przydacz podkreślił, że w obliczu zbrodni wojennych dokonanych w Buczy i w innych miastach pod Kijowem niezbędne jest znaczące wzmocnienie wsparcia dla Ukrainy, m.in. przez kontynuację dostaw sprzętu wojskowego dla jej sił zbrojnych. UE musi również dołożyć starań na rzecz pociągnięcia winnych do odpowiedzialności. Wiceminister Przydacz wyraził zadowolenie z przyjęcia w ubiegłym tygodniu piątego pakietu sankcji, obejmującego m.in. zakaz zawijania rosyjskich statków do portów UE, wjazdu rosyjskich i białoruskich przewoźników drogowych na teren UE oraz importu węgla z Rosji. Podkreślił jednocześnie, że niezbędne są pilne prace nad dalszymi sankcjami, rozszerzającymi zakaz importu na inne źródła energii (ropę naftową i gaz), wzmacniającymi restrykcje w transporcie drogowym i morskim oraz odcinającymi wszystkie rosyjskie i białoruskie banki od systemu SWIFT.

– O powojennej Ukrainie powinniśmy myśleć już teraz przez przyznanie jej perspektywy członkostwa w UE, pomoc uchodźcom w powrocie do miejsc zamieszkania, które wspólnie odbudujemy, postawienie zbrodniarzy wojennych przed wymiarem sprawiedliwości – zaznaczył wiceszef polskiego MSZ.

W dyskusji poświęconej inicjatywie Global Gateway, wiceminister Przydacz wyraził poparcie dla tej nowej strategii UE wsparcia budowy połączeń w dziedzinie transportu, energii i infrastruktury cyfrowej. Podkreślił, że priorytet należy nadawać projektom w najbliższym otoczeniu UE: krajach Partnerstwa Wschodniego, Bałkanów Zachodnich i Azji Centralnej. Zaznaczył, że szczególną rolę Global Gateway powinna pełnić w procesie przyszłej odbudowy Ukrainy, sprzyjając przywróceniu zniszczonych przez Rosję połączeń infrastrukturalnych oraz budowie nowych. Opowiedział się za zacieśnieniem współpracy UE w tym obszarze z partnerami zewnętrznymi, takimi jak USA, Indie i Japonia.

W dyskusji z ministrami spraw zagranicznych Islandii i Norwegii, wiceminister Przydacz wyraził zadowolenie ze ścisłej koordynacji działań UE i tych partnerów w reakcji na agresję Rosji przeciwko Ukrainie, zwłaszcza w kwestii sankcji, dostaw broni, pomocy humanitarnej i zaangażowania w przyszłą odbudowę Ukrainy.

Łukasz Jasina

Rzecznik Prasowy MSZ

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

Kom/ par/


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM