Polityka i społeczeństwo

MKIŚ: spotkanie minister klimatu i środowiska i unijnej komisarz ds. energii w EC Siekierki (komunikat)

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

Podczas wizyty w Warszawie, unijna komisarz ds. energii Kadri Simson, spotkała się z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą. Wspólnie zwiedziły warszawską elektrociepłownię Siekierki oraz miały okazję porozmawiać na temat bezpieczeństwa energetycznego Europy w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę i stojących przed Polską wyzwań, związanych z transformacją ciepłownictwa. Spotkanie miało miejsce 26 kwietnia 2022 r.

Minister Moskwa przedstawiła komisarz Simson polską strategię uniezależnienia się od rosyjskich węglowodorów oraz przygotowywany przez nasz kraj projekt „rosyjskiego ETS”.

„Dzięki wieloletnim, konsekwentnie prowadzonym inwestycjom, jesteśmy gotowi na pełne sankcje surowcowe, a co za tym idzie – pełne uniezależnienie się od surowców z Federacji Rosyjskiej. Jednocześnie rozumiemy, że nie wszystkie państwa są w tak komfortowej sytuacji. Apelujemy, by dokonały one rewizji swoich polityk energetycznych. Na kolejnym posiedzeniu Rady Europejskiej będziemy proponować wprowadzenie „rosyjskiego ETS”, czyli systemu wzorowanego na tym, związanym z procesem dekarbonizacji. Uważamy, że bezpieczeństwo i pełna niezależność energetyczna powinna być tak samo ważna, jak nasze ambicje dotyczące zero- i niskoemisyjności” – powiedziała minister Anna Moskwa.

Szefowa resortu klimatu i środowiska w rozmowie z komisarz Simson podkreśliła również plany Polski odnośnie zwiększenia udziału w miksie energetycznym OZE.

„Rozpoczęliśmy proces aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Jednym z głównych elementów naszych prac, poza wzmocnieniem filaru niezależności i suwerenności, jest zwiększenie ilości odnawialnych źródeł energii działających w Polsce. Mimo, że OZE rozwija się u nas bardzo dobrze – przekroczyliśmy wyznaczony na rok 2021 cel 15 proc., to chcemy jeszcze bardziej przyśpieszyć ich rozwój, zwiększając finansowanie. Jednocześnie, żeby źródła te mogły się rozwijać, potrzebujemy stabilnych mocy. Dziś są to w Polsce węgiel i gaz, a docelowo atom” – mówiła minister klimatu i środowiska.

W tym kontekście minister Anna Moskwa położyła duży nacisk na kwestie związane z modernizacją ciepłownictwa systemowego.

„Te stabilne moce są szczególnie ważne w miejscach takich jak to – elektrociepłownia Siekierki. Planując transformację nie możemy brać pod uwagę jakiejkolwiek sytuacji, która zagrażałaby bezpieczeństwu dostaw zarówno wody, jak i ciepła do naszych domów. Dlatego przyglądamy się wszystkich technologiom, które pozwolą nam modernizować ciepłownictwo systemowe, z którego korzysta dziś 15 mln obywateli” – podkreśliła minister.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM