Nagroda, ustanowiona 16 października ub.r. w rocznicę śmierci maltańskiej dziennikarki śledczej, promuje wybitne dziennikarstwo, które broni podstawowych zasad i wartości Unii Europejskiej, takich jak godność ludzka, wolność, demokracja, równość, praworządność i prawa człowieka.
Zgłaszać można materiały dziennikarskie, które zostały opublikowane lub wyemitowane przez media z siedzibą w jednym z 27 państw członkowskich UE. Zwycięską pracę wybierze niezależne jury złożone z przedstawicieli prasy i społeczeństwa obywatelskiego z 27 państw członkowskich oraz przedstawicieli głównych stowarzyszeń dziennikarskich. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 16 października.
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola przypomniała we wtorek, że PE popiera tych, którzy szukają prawdy. „Pióro Daphne zostało uciszone, ponieważ odkrywała prawdę. Nigdy nie powinniśmy pozwalać, aby dziennikarze stali się celami lub ofiarami. Dzięki tej nagrodzie Parlament Europejski będzie nadal bronił wolności słowa, pluralizmu mediów i wysokiej jakości dziennikarstwa oraz przyczyni się do przekazania tych wartości przyszłym pokoleniom” – dodała szefowa PE.
Daphne Caruana Galizia była maltańską dziennikarką, blogerką i aktywistką antykorupcyjną, która szeroko opisywała problem korupcji, prania pieniędzy, przestępczości zorganizowanej, sprzedaży obywatelstwa i udziału rządu maltańskiego w tym procederze. Po serii prześladowań i gróźb została zamordowana 16 października 2017 roku; pod jej samochodem wybuchła bomba.
woj/
Źródło informacji: EuroPAP News
Pochodzenie wiadomości: pap-mediaroom.pl