Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Międzynarodowa konferencja ministrów do spraw uchodźców wojennych z Ukrainy (komunikat)

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:

Międzynarodowa konferencja ministrów do spraw uchodźców wojennych z Ukrainy z udziałem kierownictwa MSWiA

Dziś, 9 maja br. odbyła się międzynarodowa konferencja ministrów do spraw uchodźców wojennych z Ukrainy, którą zainaugurował Szef MSWiA Mariusz Kamiński. W konferencji uczestniczyli także wiceminister Paweł Szefernaker, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy oraz wiceminister Bartosz Grodecki.

Podczas spotkania minister Mariusz Kamiński odniósł się do swojej ubiegłotygodniowej wizyty w Kijowie. W czwartek razem z ministrami spraw wewnętrznych Litwy, Łotwy i Estonii spotkał się z szefem MSW Ukrainy Denysem Monastyrskim.

– Przedstawiciele ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych dziękują nam wszystkim za pomoc, jakiej udzielamy uchodźcom ukraińskim. Miejmy nadzieję, że tylko czasowo obywatele Ukrainy znajdują się poza terytorium swojego kraju, że wrócą na Ukrainę jak tylko będzie bezpiecznie – powiedział minister Mariusz Kamiński. – Wszyscy podkreślają, że są to w zdecydowanej większości matki z dziećmi. One muszą być bezpieczne. To jest kwestia podstawowych standardów cywilizacyjnych. Musimy zapewnić kobietom i ich dzieciom bezpieczną przystań w naszym kraju. To jest główny temat naszego dzisiejszego spotkania, a także wymiana doświadczeń w zakresie wspólnego działania – dodał minister.

Minister Mariusz Kamiński podkreślił, że Polska udziela ogromnego wsparcia ukraińskich służb, w tym straży pożarnej czy policji. – Cały czas prowadzimy bezpośrednią pomoc dla braterskich struktur ukraińskich. Przekazaliśmy 35 tys. hełmów, 25 tys. kombinezonów strażackich, 20 tys. węży strażackich – to rzeczy bardzo praktyczne i w tej chwili niezbędne – argumentował.

Przypomniał też, że Ukraińcy nadal potrzebują pomocy sprzętowej. Wiele zadań wymaga natychmiastowego wsparcia, jak np. sprawa tysięcy min, które pozostawiły wojska rosyjskie wycofując się z okolic Kijowa i północnej Ukrainy. Niezwykle istotne jest również zbieranie dowodów zbrodni. – Zbieramy informacje, przesłuchujemy świadków zbrodni wojennych w Ukrainie. Akty ludobójstwa muszą być dokumentowane teraz, jak najszybciej. To musi być mocny materiał procesowy przed sądami międzynarodowymi – mówił minister Mariusz Kamiński.

Systemowa pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Podczas konferencji prasowej wiceminister Paweł Szefernaker podsumował dzisiejsze spotkanie z udziałem przedstawicieli 12 krajów. Sekretarz stanu w MSWiA podkreślił, że pomoc humanitarna, która była udzielana doraźnie, jest już za nami. – W tej chwili przed naszymi państwami stoją duże wyzwania związane z pomocą systemową. To m.in. kwestia opieki nad dziećmi, kursów językowych oraz relokacja uchodźców z dużych ośrodków do mniejszych – mówił.

Wiceminister powiedział, że musimy być gotowi na to, żeby oferta pobytu w mniejszych miejscowościach była jak najbardziej atrakcyjna dla uchodźców. – To również kwestia organizowania zdalnej nauki i egzaminów w ramach ukraińskiego systemu oświaty – poinformował.

Pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy przekazał też, że przedstawiciele innych rządów wsparli działania Polski dotyczące stworzenia dodatkowego funduszu unijnego dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

Przypomniał, że w Polsce w ramach współpracy rządu i samorządów został powołany zespół, który wypracowuje systemowe założenia pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Działania te dotyczą przede wszystkim kwestii opieki nad dziećmi, edukacji i dostępu do rynku pracy.

Sekretarz stanu w MSWiA podkreślił, że potrzebne są rozwiązania systemowe na lata. Będą one przedmiotem kolejnych rozmów, wymiany doświadczeń i informacji. Zapowiedział też, że kolejne tego typu spotkanie z udziałem ministrów do spraw uchodźców wojennych z Ukrainy planowane jest na wrzesień.

Międzynarodowa konferencja ministrów do spraw uchodźców wojennych z Ukrainy

W dzisiejszym spotkaniu ministrów uczestniczyli przedstawiciele: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii, Bułgarii, Mołdawii, Słowacji, Czech, Węgier, Austrii, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Gościem konferencji był także Andrij Deszczyca, ambasador Ukrainy w Polsce.

Obecni na konferencji przedstawiciele ministerstw podkreślali, że Komisja Europejska w niewystarczającym stopniu odpowiedziała na potrzeby finansowe związane z recepcją uchodźców. Długie i mało elastyczne procedury aktualnie funkcjonujących mechanizmów wsparcia (np. w ramach funduszy w obszarze spraw wewnętrznych) uniemożliwiają szybkie finansowanie wydatków.

Obradujący zwrócili też uwagę na wyjątkowość obecnego kryzysu uchodźczego, który dotyczy przede wszystkim kobiet i dzieci. Zgodzono się również, że wobec nieprzewidywalności Rosji, należy przygotować się na długą wojnę i gotowość do przyjęcia kolejnych dużych fal uchodźców.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ agzi/ jann/


Źródło dystrybucji: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM