Biznes i finanse

MKiŚ: O bezpieczeństwie energetycznym regionu na Polsko-Ukraińskim Forum Energii (komunikat)

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

„Polska od początku wojny wspiera Ukrainę na forum międzynarodowym i aktywnie pracuje nad wprowadzeniem sankcji na rosyjskie surowce energetyczne” – podkreśliła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas Polsko-Ukraińskiego Forum Energii. Spotkanie odbyło się 9 maja 2022 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W pierwszej części Polsko-Ukraińskiego Forum Energii wzięła udział wicepremier Ukrainy i minister gospodarki Yulia Svyrydenko, przedstawiciele ukraińskiego rządu oraz państwowych spółek. Stronę polską reprezentowali wicepremier Jacek Sasin, minister Michał Dworczyk, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, a także przedstawiciele polskiego sektora energetycznego. W drugiej części forum uczestniczyli przedstawiciele państw Europy oraz Stanów Zjednoczonych.

Od początku wojny Polska bez wahania podjęła się pomocy Ukrainie. Od pierwszych chwil przyjmujemy uchodźców wojennych. Dostarczamy również do Ukrainy wszystkie te surowce i produkty, które są niezbędne nie tylko, by skutecznie prowadzić obronę przed agresją rosyjską, ale również by państwo ukraińskie mogło funkcjonować. Polska stała się hubem zaopatrzeniowym dla Ukrainy. Rozmawialiśmy dzisiaj podczas Polsko-Ukraińskiego Forum Energii o tym, jak w sektorze paliwowo-energetycznym, strategicznym dla obrony państwa, usprawnić działania – powiedział wicepremier Jacek Sasin podczas konferencji prasowej podsumowującej spotkanie.

Chcę pogratulować Ukrainie profesjonalnego zarządzania bezpieczeństwem energetycznym i dostawami paliw w czasie wojny. Polska od początku uczestniczy w tym procesie. Obecnie Ukraina jest w pełni zintegrowana z europejskim systemem energetycznym. Dokonała tego całkowitego przejścia z systemu rosyjskiego w czasie wojny. To zobowiązuje nas do jeszcze większej europejskiej solidarności energetycznej – powiedziała minister Anna Moskwa.

Obecna na Polsko-Ukraińskim Forum Energii wicepremier Ukrainy Yulia Svyrydenko podziękowała za polską pomoc udzielaną od początku wojny.

Jesteśmy wdzięczni za wsparcie. Walczymy nie tylko o siebie, ale o całą wolną Europę. Dzisiejsze wydarzenie pozwoliło nam omówić w gronie ekspertów pilne potrzeby energetyczne oraz kryzys paliwowy w Ukrainie. Wierzę, że wspólnie uda nam się rozwiązać te problemy – dodała.

Od pierwszych dni wojny z Polski realizowane są dostawy paliw na Ukrainę. Dzisiejsze spotkanie poświęcone był konieczności zwiększenia tych transportów. Pozwoliło nam ono również zaplanować łańcuchy tych dostaw. Chciałbym serdecznie podziękować pani wicepremier za udział w tym bardzo technicznym spotkaniu – powiedziała minister Moskwa, zwracając się do wicepremier Ukrainy Yulii Svyrydenko.

Zdaniem Anny Moskwy, minister klimatu i środowiska, aktualnie kluczowym celem, a jednocześnie niebagatelnym wyzwaniem, jest dywersyfikacja źródeł i kierunków dostaw gazu poprzez rozbudowę zdolności importowych i połączeń międzysystemowych z krajami sąsiednimi, zmniejszając tym samym zależność od dostaw gazu ziemnego z kierunków wschodnich.

Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła również, że Polska z zadowoleniem przyjmuje zapowiedź kolejnego pakietu sankcji Unii Europejskiej dot. głównie wprowadzenia embarga na import rosyjskiej ropy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ms/ mmu/


Wiadomość pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM