Podczas poniedziałkowej ceremonii zakończenia Konferencji w sprawie przyszłości Europy w Strasburgu przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, prezydent Francji Emmanuel Macron i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odebrali od współprzewodniczących Rady Wykonawczej Konferencji finalne sprawozdanie podsumowujące roczne prace tego gremium.
„Konferencja w sprawie przyszłości Europy była dużym sukcesem, nie tylko dlatego, że udało nam się przez te miesiące zrozumieć obawy obywateli UE i usłyszeć propozycje w różnych obszarach. W tym samym czasie zapadła decyzja, która na dziś jest taka – co usłyszeliśmy z ust wszystkich europejskich liderów – że przechodzimy teraz do kolejnego kroku, który (…) pozwali nam przełożyć te wszystkie propozycje na rzeczywistość. To z kolei pozwoli nam zmienić Unię na bardziej demokratyczną, otwartą i transparentną” – wyjaśnił.
Szef Komitetu Regionów zauważył, że samorządowcom udało się wnieść poprawki do finalnego sprawozdania z Konferencji, zgodnie z którymi miasta i regiony UE powinny być silniej włączone w proces decyzyjny UE.
Raport końcowy obejmuje w sumie 49 propozycji zawierających konkretne cele UE oraz ponad 320 środków, które unijne instytucje powinny podejmować w ramach dziewięciu tematów: zmiany klimatu i środowisko; zdrowie; silniejsza gospodarka, sprawiedliwość społeczna i miejsca pracy; UE na świecie; wartości i prawa, praworządność, bezpieczeństwo; transformacja cyfrowa; demokracja europejska; migracja; edukacja, kultura, młodzież i sport. Propozycje opierają się na zaleceniach obywateli, którzy spotkali się w ramach europejskich i krajowych paneli obywatelskich, bądź prezentowali pomysły za pośrednictwem Wielojęzycznej Platformy Cyfrowej.
Komitet Regionów jest organem doradczym UE złożonym z wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym przedstawicieli ze wszystkich 27 państw członkowskich.
kic/
Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP
Źródło informacji: pap-mediaroom.pl