Polityka i społeczeństwo

MS: Portal wp.pl wezwany do sprostowania nieprawdziwych informacji i zaprzestania naruszania dóbr osobistych (komunikat)

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

W związku z nieprawdziwymi informacjami zawartymi w materiale prasowym pt. „Ziobro pochwalił się, że sądy działają szybciej. Chwilę wcześniej zmienił sposób liczenia statystyk”, Ministerstwo Sprawiedliwości zażądało sprostowania od redakcji wp.pl. Skierowano też wezwanie do zaprzestania naruszeń dóbr osobistych.

Publikacja portalu zawiera kłamstwo, że przyśpieszenie pracy sądów w 2022 r. średnio o prawie dwa miesiące jest efektem zmiany sposobu obliczania statystyk. Kłamstwem jest również twierdzenie jakoby wynik ten był „statystycznym trikiem”.

W rzeczywistości skrócenie czasu postępowań o prawie dwa miesiące (dokładnie 1,6 miesiąca) wynika z niezmiennego od lat sposobu liczenia. Stosuje się w nim średni czas trwania postępowań w wybranych kategoriach spraw w I instancji. To wskaźnik opracowany w 2013 r. i od tamtej pory jego definicja nie była modyfikowana.

Nieprawdziwy jest także zarzut, że doszło do zaburzenia porównywalności wyników pracy sądów. Wskaźnik średniego czasu postępowań w wybranych kategoriach spraw w I instancji wyniósł w pierwszym kwartale 2022 r. 5,5 miesiąca. Można go porównać z przygotowanym w identyczny sposób wskaźnikiem z 2021 r. (7,1 miesiąca), jak też z wielu lat poprzednich.

Wobec tych faktów twierdzenie, jakoby Minister Sprawiedliwości oszukiwał ludzi stanowi naruszenie dóbr osobistych. Ani autor ani redakcja przy przygotowywaniu publikacji, nie zwrócili się do Ministerstwa Sprawiedliwości o zajęcie stanowiska. Świadczy to o złej woli i elementarnym braku rzetelności dziennikarskiej, co z pewnością będzie wpływało na ocenę bezprawności działania portalu w toku postępowania o ochronę dóbr osobistych.

Poza zamieszczeniem sprostowania redaktor naczelny portalu, autor publikacji oraz wydawnictwo zostali wezwani do zamieszczenia przeprosin oraz przekazania 30 tys. zł na rzecz Fundacji Ewy Błaszczyk „AKOGO?”. Jeśli nie zostanie to spełnione sprawa trafi na drogę postępowania sądowego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.

ero/


Informacja pochodzi z serwisu: pap-mediaroom.pl

Wykorzystujemy pliki cookies.
Polityka Prywatności
Więcej
ROZUMIEM